Cilt Bakımı Ve Güzellik
Zıplamayı Geliştirme Egzersizi İp Atlama

Zıplamayı Geliştirme Yolları

Zıplamayı geliştirmek özellikle basketbol, atletizm veya voleybol gibi sporlarda önemli bir avantajdır. Vereceğimiz egzersiz yöntemleri ile yukarıya zıplamayı daha fazla arttırabilirsiniz. Zıplamayı geliştirme yollarını denemeden önce iyi bir şekilde ısınmak ve kasların esnekleşmesini sağlamak herhangi bir rahatsızlığın önlenmesi için şarttır. Diğer yandan spor uzmanları bu hareketlerin belirli aralıklar ile yapılmasını tavsiye ediyorlar.

 

Zıplamayı Geliştirme Egzersizleri

Öncelikle kilonuzun ideal seviyede olması gerekiyor. Çünkü zıplama hareketi yer çekimi ile bağlantılıdır ve ne kadar yükü hafifletirseniz o kadar iyi zıplarsınız. Diğer bir ayrıntı ise kaslarınızın güç oranıdır. Özellikle ayak, bacak ve karın kasları yeterince güçlü değilse zorlanabilirsiniz.

 

1- Parmak Ucu Egzersizi

Dimdik şekilde ayakta durun ve parmak uçlarınızla yükselebildiğiniz kadar havaya yükselin. Bu hareketi yaparken denge sorunu yaşıyorsanız bir miktar vücudunuzu öne doğru eğebilirsiniz. Parmak uçlarınızın çalıştığınız hissedecek kadar hareketi sakin yapmalısınız.

Zıprlamayı Geliştirme Egzersizi İlk Hareket
Parmak Ucu Egzersizi

 

2- Diz Egzersizi

Ayaklarınızı omuz hizasında açın, sırtınızı dikleştirin ve çok yavaş şekilde sanki sandalyeye oturacakmış gibi vücudunuzu aşağıya doğru indirin. Tekrar aynı yavaşlıkta başlangıç pozisyonuna geri dönün. İlk defa bu harekete başlıyorsanız 15 kez tekrar etmeli 1 hafta sonunda ise 25 – 30’a çıkartmalısınız. Bu hareketleri tekrarlarken dizlerinizde ağrı oluşuyorsa hareketi bırakmalısınız.

Ziplamayı Geliştirme 2. Hareket
Diz Egzersizi

 

3- İp Atlama

Birçok spor uzmanı en iyi atlamayı geliştiren program olarak ip atlamayı öneriyor. Evde televizyon karşısında oturmak yerine sık sık kalkarak 500 kere ip atlayabilirsiniz.

Zıplamayı Geliştirme Egzersizi İp Atlama
İp Atlama

 

4- Karın Kası Egzersizi

Karın kaslarınızın güçlü olması zıplayışın artması açısından önemli bir görev görüyor. Karın kaslarını güçlendiren ( Mekik gibi ) hareketleri bularak günde 50 kez uygulayabilirsiniz. Fakat bu karın kası hareketlerini uygularken belinizin ağrımamasına özen gösterin.

Zıplamayı Geliştirmek için Karın Egzersizi
Karın Kası Egzersizi

 

Yazar: Tarih: 12 Ocak 2015 - 6:30:21 Kategori: Manşet, Vücut Bakımı, Vücut Sıkılaştırma
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, ,
İlginizi Çekebilir
Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız