Cilt Bakımı Ve Güzellik
Yiyerek Zayıflama

Zayıflatan Yiyecekler

Zayıflamak isteyenlerin bilmesi gereken hangi yiyeceklerin zayıflama faydalı hangilerinin ise zararlı olduğudur. Zayıflatan yiyecekler yeşilliklerle başlar, beyaz etle devam eder ayrıca zayıflamak isteyenlerin kırmızı etten uzak durması, meyve tüketimini arttırması gerekir.

 

Zayıflatan Yiyecekler Nelerdir?

Yeşillikler

Zayıflatan yiyeceklerin en tepesinde şüphesiz sürekli duyduğumuz yeşillikler yer almakta. Yeşillik tüketimine ağırlık vererek özellikle akşam yemeklerinde zengin bir salata menüsü ile daha hızlı kilo verebilirsiniz. Yeşilliklerle hazırlanmış bir salata vücut için yararlı tüm vitamin ve mineralleri içerir, sağlığı korur, vücuda ağırlık çökmesini önler ve zayıflamaya destek verir. Hazırlanan salatanın içerisine tuz, sos, sıvı veya zeytin yağı eklememelisiniz.

 

Zayıflamak için Yağ Tercihi

Zeytin yağı bilinen diğer tüm yağlardan daha hafif ve sağlıklıdır, özellikle yemeklerinizde margarin, ay çiçek yağı gibi yağlar yerine zeytin yağını tercih ederseniz hem daha formda kalır hemde zayıflama konusunda ikinci adımı atmış olursunuz.

 

Bol Bol Meyve Tüketin

Bir çok diyetisyen, diyet menülerinde meyveleri sık sık yazar. Meyve tüketimi zayıflamak isteyen kişileri tok tutarken, vücudun ihtiyacı olan vitaminleri almanızı sağlar, yenilen gıdaların sindirimini kolaylaştırır. Tok tutan meyvelerin başında muz, lifli bir meyve olan elma gelmektedir.

 

Kahvaltı 

İyi bir kahvaltı zayıflamak için gereklidir. Tüm günü çıkarmanızı sağlayacak enerjiyi kahvaltıdan alırsınız. Kahvaltıda bazen aşırıya kaçabilirsiniz fakat öğle ve akşam yemeklerinde kesinlikle aşırıya kaçmamak gerekir.

 

Zayıflamanın altın kurallarından biride yenilen yiyeceklerden ziyade kahvaltının nasıl yapıldığıdır. Kahvaltıda aşırı ekmek tüketilmemesi gerekse de en azından 1 dilim kepekli ekmek yemek gerekir. Beyaz peynir ( 1 kibrik kutusu kadar olmalı ) kaşar peyniri yüksek kalori değeri yüzünden asla tercih edilmemelidir. Reçel, bal ve çikolata gibi tatlılar çok şekerli yiyecekler oldukları için bir çay kaşığından fazla tüketilmemelidir.

 

Kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta sizi tok tutar, yağda hazırlanan yumurtadan ise uzak durmanız gerekir, çok fazla isterseniz 15 günde bir defa hazırlayabilirsiniz.

 

Tavuk Eti Tüketin

Tavuk eti kırmızı ete göre daha hafif bir yiyecektir, tavuk eti daha az yağlı bir et olduğu için mide tarafından sindirimi de kolaydır. Zayıflamak istiyorsanız kırmızı etten uzak durmalı ve haftada 1 veya 2 defa tavuk eti tüketmelisiniz.

 

Kırmızı Et Kilo Aldırır

Hem yağlı hem de sindirimi mide tarafından oldukça zor bir yiyecek olan kırmızı eti azaltmalısınız, kırmızı et protein bakımından ihtiyaçlarınızı karşılasa da kilo almanızı hızlandırır. Kırmızı eti çok seviyorsanız ayda 1 defa aşırı ve fazla yağlı tüketmemek kaydıyla yiyebilirsiniz.

 

Çay Tüketmeyin

Aşırı çay tüketimi vücuda giren vitaminlerin büyük çoğunluğunu etkisiz hale getirir. Çay yerine içecek tercihinizi kendi hazırladığınız doğal meyve sularından özellikle portak gibi meyvelerin sularından giderebilirsiniz.

 

 Yeme Sıklığı

Tavsiye edilen yiyecekleri 3 yerine 5 öğüne çıkartarak az az yiyebilirsiniz. Önemli olan aşırıya kaçmadan yemek yemektir, şekerli, tuzlu ve yağlı gıdaların tüketimi kontrol altında tutulmalı, kilo aldıran yiyeceklerden uzak durulmalı ve zayıflatan yiyecekler tercih edilmelidir. Yediğiniz yiyeceklerin kalorisini ve besin değerlerini öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

 

Domates, Patates ve Lahana

Lahana bir yeşillik olsa da bunu ayrı bir kategoriye ayırıyoruz, lahana hem çok faydalı hemde zayıflamayı hızlandırı bir yiyecektir. Haşlanmış patates, lahana ve domates vücudu toksinlerden arındırır ve enerji verir.

 

Not: Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız kesinlikle hızla kilo vermemelisiniz. Ayda 2 yada 3 kilo vermek sağlıklı kilo vermek için yeterlidir fazlası ise vücudunuz için ciddi zararlar verebilir ve verilen kiloların tekrar geri alınmasına neden olabilir.

 

Yazar: Tarih: 17 Mart 2015 - 6:00:15 Kategori: Diyet, Diyet Tarifleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, ,