Cilt Bakımı Ve Güzellik
yuze-ve-cilde-iyi-gelen-bitkisel-yaglar

Her kadının belirli bir yaştan sonra ciltte meydana gelen olumsuz dış koşulların etkisiyle renk solmalarıyla savaştığı, sivilce ve siyah nokta problemleriyle savaştığı, ciltte sarkmalar ve kırışıklık problemleriyle uğraştığı bilinmektedir. Oysa ki hepsinin ortak isteği; lekesiz, parlak, canlı ve pürüzsüz bir yüz ve cilt yapısıdır.

cilde-ve-yuze-faydali-yaglar

Bu tip istekleri gerçekleştirmek adına da çok eski dönemlerden beri alternatif tıpın bize sunduğu mucizevi etkiler yaratabilen bitkiler ve onlardan elde edilen bitkisel yağlar bulunmaktadır. Elde edilmek istenen gerçek güzellik durumunun en kolay ve en etkili şekilde bu tip ürünlerden elde edilebileceği aşikardır.

dogal-yaglarin-etkileri

Bunlar dışında piyasada çok sayıda cilde iyi gelen kremler ve cilde iyi gelen vitaminler bulunsa da; bir bireyin her zaman iç tercihi doğal ürünlerden yana olmalıdır. Çünkü bahsedilen doğal ürünlerde hiç bir katkılı kimyasal ürün bulunmamakta ve bu ürünler hem yüz hem de cilt için bütün olumlu etkilerini içeriklerindeki doğal malzemeyle yapmaktadırlar.

Kusursuz bir şekilde halledilebilecek yüz ve cilt bakımı için yapılması gerekenin bu bölgelere iyi gelen bitkisel yağlardan yeterli miktarda faydalanılmasından başka bişey olmadığı belirlenmektedir.

organik-yaglarin-cilde-ve-yuze-faydasi

Bu yanlış çok dikkate alınmasa da bazı noktalarda ağır bedelleri de olabilmektedir. Örneğin; bazı yağlar bazı ciltlerde ciddi alerjen etki yaratabileceğinden her kadının bu yağları gözü kapalı kullanmaması, öncelikle bileğinde küçük bir test yapması gerekmektedir. Dahası cilt tiplerinde de mutlaka değişim olacağından yağlı ciltler için bitkisel yağlar kuru ciltler söz konusu olduğunda o kadar da faydalı olamayabilmektedir.

dogal-yaglar-neye-faydalidir

Yüze ve cilde iyi gelen yağları kısaca şu başlıklar altında toplayabilmemiz mümkündür;

  • Kabak çekirdeği yağı : İçeriğinde bol miktarda bulunan E vitamini sayesinde cilde sürüldüğünde hücre zarlarını koruma altına alarak hücrenin ve tabi ki zarının da erken bir yaşlanma ve fonksiyon kaybetme sürecine girmelerini engelleyebilmektedir. Haftada 1 kez masaj yaparak cilde uygulayacağınız kabak çekirdeği yağı cildinizi ciddi anlamda gençleştirecektir.
  • Hindistan cevizi yağı : Çok kolay satın alınabilen ve oldukça yararlı bir yağ olan bu yağ, cilt yapısını hem canlandırır, hem besler hem de yumuşatır. Bu özellikleri sayesinde yüz ve cilt bakımı için eşi bulunmaz ürünler arasına girmektedir.

dogal-yag-urunleri

  • Lavanta yağı : Bu yağın en büyük özelliği her cilt tipine uygulanabiliyor olmasıdır. Ciltte akne, siyah nokta, egzama gibi durumların oluşmasını engelleyen lavanta yağı, aynı zamanda cildi hem sıkılaştırır hem de kırışıklıkların önüne geçilebilmesine yardımcı olmaktadır. Kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken tek husus başka bir yağ ile ya da su ile inceltilmesidir.
  • Badem yağı : Cile parlaklık ve canlılık veren en iyi yağlardan biri badem yağıdır. Badem yağını kullanırken tüm yüz bölgenize uyguladığınız badem yağını yarım saat boyunca cildinizde tuttuktan sonra masaj yaparak ılık su yardımıyla durulamanız yeterlidir.

dogal-yaglarin-sagliga-etkisi

  • Argan yağı : Piyasadaki diğr doğal yaplardan ücret olarak daha pahalı olsa da, argan yağı ciddi anlamda faydaları bulunan bir üründür. Cilde canlılık verme, ciltteki gözenekleri temizleme, cildi yumuşatma ve cilt üzerinde bulunan sivilce lekeleri gibi izleri yok etme tarzında daha pek çok faydası bulunan bu yağın yüz bölgesine sağladığı yararlar da oldukça fazladır.
  • Zeytinyağı : Çok eski yüzyıllardan günümüze kadar hem sağlıklı bir ürün olması açısından hem de cilde pek çok faydasının olması açısından çok sık kullanılan ürünlerden olan zeytinyağı, yüz ve cilde doğal bakım yapılırken tercih edilecek en önemli doğal ürünlerden bir tanesidir. Yaşlılık etkilerini yok edebilen, cilt lekelerini ortadan kaldırabilen ve daha da önemli kuru yapıdaki ciltlerin ihtiyacı olan nemi kazandırabilen zeytinyağı; yüzdeki görüntüyü de bir yandan gençleştirip cilde canlılık getirebilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. Yeliz diyor ki:

    Arkadaslar Hindistan ceviz yagi yüzdeki lekelere faydasi oluyomu bana yardimci olursaniz sevinirim?

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız