Cilt Bakımı Ve Güzellik
Cilt yağlanması nasıl engellenir

Yüz bölgesinde aşırı yağlanma sonucu ortaya çıkan kötü görüntü, pürüzlü bir yüz ve sivilceler büyük bir problem olmaktadır. Yağlanmanın daha çok dengesiz beslenme sonucu ortaya çıktığı gibi, temizlik, bakım ve kozmetik ürünlerin kullanımında yapılan yanlışlarda bu sorunu büyüten ve ortaya çıkaran etkenlerden biridir.

Peki, yüzdeki ve ciltteki yağlanmalara karşı ne gibi çözümler uygulanabilir?

Yüzdeki Yağlanma Nasıl Geçer?

1. Yüzdeki Yağlanmaya Soda ile Çözüm

Yüzünüzde ki yağlanmalara engel olmak adına her gün pamuk topları ile sodayı yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Bu işlemden 10 dakika sonra cildinizi ılık su ile yıkamalısınız.

2. Düzenli Beslenme ve Diyet

Düzenli beslenme programında daha çok doğal ürünler tüketilmeli, hazır yiyeceklerden ve abur cuburdan uzak durulmalıdır. Bol su tüketmek cilde her zaman faydalı olacaktır. Ayrıca küçük ve düzenli egzersizlerde yüzdeki yağlanmalara karşı tedavi edici bir çözümdür. Un, tuz ve şeker tüketimi de cildin baş düşmanıdır.

3. Kremle Çözüm

Kozmetik krem ve losyonlar sürerken sürekli krem değiştirmek yerine bir dermatoloji uzmanı ile görüşerek önerilen uygun kremi düzenli ve sürekli kullanmak gereklidir.

4. Yüzü Doğru Yıkama

Yüzünüzü çok fazla yıkamak etkili veya doğru bir yöntem değildir. Günde 3 kez yıkanması uygundur. Yağlı yüzler için özel sabun kullanabilirsiniz. Bu sabunu kullanırken yüzünüze masaj yaparak köpürtünüz. Çok sıcak veya çok soğuk su yerine ılık su kullanımı çok daha önemlidir. Yüzünüzü sabunlu su ile yıkadıktan sonra hafif soğuk su ile durulamanız kan dolaşımını artıracak ve yüz deki yağların yakılmasını sağlayacaktır.

5. Kil Maskesi 

Yüzünüzde ki yağlanmalara karşı haftada 1 kez çamur ya da kil maskesi yapabilirsiniz. Çamur veya kil yağları emici ve kurutucu özelliği ile yüzünüzdeki yağlanmayı hafifletecektir. Uygulayabileceğiniz kil maskesi tarifleri.

6. Süt Banyosu

Süt banyosu ile yüzdeki fazla yağlanmalara karşı oluşan pürüzleri giderebilirsiniz. Daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak için süt banyosu sonrası yüzünüzü hafif soğuk su ile yıkamalısınız.

Yüzdeki Yağlanma İçin Bal ve Süt Maskesi

  • Bal, 1 yemek kaşığı
  • Limon suyu, 1 yemek kaşığı,
  • Süt, 1 çay bardağı

Yapılışı; Bal ve limon suyunu bir kap içerisinde karıştırınız, bu karışım üzerine 1 çay bardağı süt ekleyerek tekrar karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürerek 10 dakika bekletin ve ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Haftada 1 uygulayacağınız maske ile Yüzünüzdeki yağlanmadan kurtulabilirsiniz.

Limon suyunun asidik etkisi yağlanmayı hafifletecek ve süt sayesinde daha pürüzsüz dengeli bir yüze sahip olabileceksiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız