Cilt Bakımı Ve Güzellik
Cilt Maskesi

Yüz Maskesi

Cildimiz, vücudumuzda korumamız gereken yerlerimizi en başında gelmektedir. En küçük ışından bile ciddi derecede zarar görebilen cilt, zaman içerisinde yaşlanır belirli problemlere maruz kalır. Bunun dışında doğuştan ya da dış etmenlere bağlı olarak da cildimizde birçok problem oluşabilmektedir. Yüz maskeleri cildimize düzenli uygulamamız gereken, gerek cildimizi korumak, gerek temizlemek gerekse yaşlanmayı önleyici bakım yapmak için gereken en önemli yardımcıdır.

 

Cilt Maskesi Nedir?

Cilt maskesi yüzümüzü korumak ve onun zarar görmesini engellemek amacıyla gerek doğal kaynaklar gerekse kimyasallar kullanılarak oluşturulmuş yapışkan kremsi bir dokudur. Yüz maskesi isminden de anlaşılabileceği gibi yüze sürülmektedir. Maske genellikle içine katılan maddenin ismiyle anılmaktadır aynı zamanda birçok maskenin rengi de içine katılan maddelerin renginden oluşmaktadır. Piyasada firmalar tarafından üretilmiş çok sayıda cilt maskesi bulunmakta, ancak doğal karışımlarla elde edilen cilt maskeleri bulunmaktadır. Bazen çok para vererek aldığımız bir cilt maskesi yüzümüzde hiç işe yaramayabilir, doğal kaynaklarla oluşturulmuş birçok cilt maskesi bulunacağından kolaylıkla maskemizi değiştirebiliriz.

 

Yüz Maskeleri neden yapılır?
Yüz Maskeleri neden yapılır?

Yüz Maskesi Neden Yapılır?

Yüz maskesi, yüzümüzde ölü derileri temizlemekten tutun, güneşten korumaya, fazla kalıntıları temizlemeye, yüzü germeye, renk tonunu açmaya kadar onlarca çeşit sebepten ötürü yapılabilmektedir. Cilt maskesi çok uzun yıllardır kadınlar tarafından uygulanmaktadır. Günümüzce yalnızca kadınlar değil erkekler de maske yaptırmanın önemini anlamış olduğundan sıklıkla tercih edilmektedir. Cilt maskesi gözlerimizin altındaki morlukları azaltmak için de kullanılabilmektedir. Bunun için birçok doğal kaynak bulunmaktadır. Cilt tonunuzu açmak için ve cildinizi yumuşatıp ferahlatmak için de çok sayıda maske tipi bulunmaktadır.

 

Yüz Maskesi Nasıl Yapılmaktadır ?
Yüz Maskesi Nasıl Yapılmaktadır ?

Yüz Maskesi Nasıl Yapılmaktadır?

Yüz maskesi doğrudan yüze uygulanmaktadır. Daha önce temizleyiciyle iyice temizlendikten sonra uygulanabileceği gibi, birçok maskenin temizleme özelliği bulunduğundan buna gerek duyulmaz. Yüz maskesi ürünler bir kapta karıştırılarak yapılmaktadır. İki madde olabileceği gibi, birden çok malzeme de yüz maskesi yapılışında kullanılanlar arasındadır. Maske denilince akla ilk gelen doğal malzemeler ve sebzeler avokado, salatalık, domates, zeytinyağı gibi malzemelerdir. Bu malzemeler birbirleriyle karıştırılarak yeni bir karışım elde edilmekte, ardından hazırlanan karışım yüze sürülerek bir süre beklenmektedir. Bahsedilen bu karışımları dünyada çok fazla kadın uygulamakta ve birçoğu da doğal karışımlı maskelerden memnun oluğunu belirtmektedir.

 

Yüz Maskesi Hangi Sıklıkla Yapılmaktadır?

Yüz maskesinin haftada en az iki kere yapılması cilt ve güzellik uzmanları tarafından önerilmektedir. Ciltte haftada iki kere yapılacak olan derinlemesine temizlik ve bakım, cildin parlamasına ölü derilerin atılmasına ve yumuşacık bir cilde kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Kuru ciltler için cildin nemlenmesi sağlanırken, dokunulduğunda elde ter bırakan ciltler için de kurulaşma cilde uygun olarak yapılan bakım maskeleriyle sağlanmaktadır. Yapay ve işlenmiş ürünlerin ciltte iki kez kullanılması önerilirken, salatalık ya da avokado gibi doğal besinler ciltte alerji oluşturup oluşturmadığına bakılarak 2 kereden daha sık olmak üzere de uygulanabilmektedir. Çiçeklerle yapmış olduğunuz maskeler ise istediğiniz zaman kullanılabilmektedir.

 

Yüz Maskesi Formülleri
Yüz Maskesi Formülleri

Yüz Maskesi Formülleri

Yüz maskelerinin doğal ürünlerden, meyvelerden ya da sebzelerden yapıldığın söylemiştik. Şifalı bitkilerden de cilde son derece yararlı olacak doğal maskeler yapılabilmektedir. Salatalık ve avokado kullanılarak cildin renk tonunun açılması sağlanabilir ve cilt bu sayede yumuşayabilmektedir. Yulaf ve limon suyu maskesi de son derece kullanılan maskelerden bir tanesidir. Ayrıca limon ve süt karışımı da doğrudan yüze uygulanabilir, bal ve badem maskesi kullanılarak bir yüz maskesi oluşturulabilir. Bal, yoğurt ve zeytinyağı kullanılarak oluşturulan maske de çok sevilerek kullanılan maskeler arasındadır.

 

Uygulanabilecek Yüz Maskesi Formülleri

 1. Avokado Maskesi

 • Bir kap içerisinde içini çıkardığımız avokado, biraz zeytinyağı ve bal karıştırılarak doğrudan yüze uygulanır. Avokado cildin nemlenmesine yardımcı olurken zeytinyağı ve bal da cildin yumuşamasına yardımcı olmaktadır.
 • Karışım 20 dakika yüzde bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır.

 

 1. Salatalık Maskesi

 • Rendelenen ya da ince ince doğranan salatalık bir kapta iyice karıştılarak içine birazcık süt eklenir.
 • Sütü emen salatalık maskesi doğrudan yüze uygulanır.
 • Cilt gerilmiş hissedene kadar bir süre beklenir
 • Karışım ılık suyla yıkanır.

 

 1. Bal ve Yoğurt Maskesi

 • Bir kabın içerisinde doğrudan karıştırılan bal ve yoğurt doğrudan yüze uygulanır.
 • 20 dakika kadar bekler
 • Ilık suyla yıkanır.

Yazar: Tarih: 20 Temmuz 2016 - 5:36:56 Kategori: Cilt Bakımı, Güzellik Maskeleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , , ,