Cilt Bakımı Ve Güzellik
yuz-guzelligi-icin-sirlar

Yüz güzelliği için yapılması gerekenler nelerdir?

Konuyla alakalı karşımıza hem alternatif tıp açısından, hem tıbbi geçerlilik açısından hem de dini inançlar doğrultusunda yapılması gerekenler açısından pek çok seçenek karşımıza çıkmaktadır.

Yüz güzelliği için denenecek pek çok doğal maske, bir çok güzellik merkezlerinde uygulanacak tıbbi uygulamalar (ışıltı verdirme, gerdirme, toparlama vb.) ve Müslümanlık inancı içerisinde yüz güzelliği için okunacak dualar da gözümüze çarpmaktadır.

yuz-guzelligi-icin-dogal-bakim

Vücudumuzda her bölgenin bakımının gayet önemli olmasına karşın, yüz bölgesinin bakımı diğer tüm bölgelerin bakımının daha ön planda tutulmasını sağlamaktadır. Yani her ne kadar bakımlı ayaklara, bakımlı saçlara ya da bakımlı ellere sahip olsak da; dışarıdan bakıldığında yağlı, kızarıklık ve lekelere sahip veya sivilceli bir cilde sahip olmamız estetik açıdan bizi direkt olarak eksi noktalara çekecektir.

Bunun önüne geçebilmek adına hem tertemiz, hem sağlıklı hem de pürüzsüz bir cilde sahip olmak adına yüz güzelliği sırlarından haberdar olmak ve yüz güzelleştirme tekniklerini eksiksiz bir şekilde uygulamak şarttır.

yuz-guzelligi-icin-neler-yapilmali

Yüz güzelliği için başlıca öneriler

Yüz güzellik sırları uğruna yapılabilecek ilk adım, yüzü komple bir temizleme sütüyle tertemiz hale getirmektir. Bu temizleme sütlerini mümkünse cildiniz için yaptığınız araştırmalar neticesinde seçmeli, hatta mümkünse bir dermatologla görüşüp onun tavsiyeleri sonucunda bir ürün seçimi yapılmalıdır.

Alınacak temizleme sütünün yüze uygulanması aşamasında aşağıdan yukarıya doğru masaj yaparak uygulama yapmaya da özen göstermeniz gerekmektedir.

yuz-guzelligi-kistaslari

Yüzünüzün kan dolaşımının hızlandırılmasının yanında daha canlı ve daha parlak bir görüntü de elde edebilmesi adına yüze düzenli olarak peeling yapılması da şarttır. Doğal ürünlerle yaptığınız yüz güzelliği için maskelerden sonra bol su ile yıkayarak da istenilen görüntülerin elde edilmesi sağlanmalıdır.

Yüz güzelliği için maske seçiminde tercih edilecek maske çeşitlerinden biri kil özlü maskelerdir. Bu tip ürünlerle yapılacak peelingler cildin daha aydınlık bir yapıda olmasını ve gözeneklerin daha açık bir yapıda olmasını sağlayacaktır.

dogal-yuz-guzelligi

Cildimizin zinde ve güzel bir yapıda kalabilmesi için önemli hususlardan biri de kan akışının sürekli olarak devir daim olmasıdır. Sabah uyandıktan hemen sonra yatakta iki dakika boyunca bütün uzuvlarınızı gerdirerek kan dolaşımınızı hızlandırmanız önerilmektedir.

Aynı şekilde bu gerdirme işleminden sonra mevsim ne olursa olsun, odanızın penceresini açarak daha zinde ve daha canlı cilt yapısına kavuşmanızda size havanın yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Vücudunuzda oluşacak dolaşım sisteminin canlandırılması ve diğer sistemlerin erken saatte aktivize edilmesi dolaylı olarak yüz güzelliğinize de yansıyacaktır.

dogustan-gelen-yuz-guzelligi

Yüz güzelliği için su içmek de oldukça etkili faktörlerden bir tanesidir. Cildimizin elastik yapısının korunması, daha canlı ve parlak bir cilde sahip olunması, ciltte oluşabilecek sivilce problemlerinin önüne geçilmesi açısından her gün en az 8 su bardağı su içmek ihmal edilmemelidir.

Yüz güzelliği için kullanılması tavsiye edilen doğal ürünlerin başında limon meyvesi gelmektedir. Hem ağız yoluyla tüketilebilen hem de cilde sürülerek faydalanılabilen limon, ihmal edilmeden olması gereken dozajlarda kullanılırsa çok etkili bir yüz güzelliği sağlamaktadır.

dogal-guzellik-icin-yapilacaklar

Örneğin; sabah kalkar kalkmaz bir bardak içme suyunun içerisine bir adet limonun suyunu sıkarak ekleyin ve hiç bir şey yemeden ilk önce bu limonlu suyu tüketin. Günlük olarak muhteşem bir detoks sağlayan bu tarif, aynı zamanda cilt güzelliğiniz için de oldukça önemli bir faktördür.

İsterseniz sabah uyandığınızda yapacağınız, isterseniz gün içerisinde müsait olduğunuz bir zaman diliminde yapacağınız ya da isterseniz gece yatmadan önce yapacağınız cilt temizleme işlemlerinizde her ne temizlik işlemi uygularsanız uygulayın mutlaka bu işlemlerden sonra cildinizi cilt yapınıza uygun olan bir nemlendirici kremle nemlendirmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir.

dogal-yuz-guzelligi-onerileri

Kuru ciltli bireylerin cilt güzelliğinde dikkat etmesi gerekenler

Özellikle kuru bir cilt yapısına sahip olan bireylerin bu nemlendirme işlemlerine ekstradan dikkat etmesi gerekmektedir çünkü bu tip cilt yapılarında her türlü etken daha erken gözlemlenebileceği gibi dolayısıyla yaşlanma belirtileri de en erken olarak kuru cilt tiplerinde gözlenmektedir.

Bu nedenle cildin hiç bir zaman ihtiyaç duyduğu nem oranından mahrum bırakılmaması ve sürekli olarak doğru ürünlerle nemlendirilmesinin yapılması gerekmektedir.

dogal-yuz-guzelligi-icin-maskeler

Tüm bu anlatılan yüz güzelliği için temizleme aşamalarından ve nemlendirme aşamalarından sonra son olarak yapılması gereken cilde bulunulan yaşa uygun bir serum takviyesinin yapılmasıdır. Bu tip serumlar cildin her daim genç bir yapıda kalabilmesine ve taze görüntüsünü koruyabilmesine yardımcı olmaktadır.

Hele ki orta yaş kadınlarda ve orta yaş üstü kadınlarda çok daha kolay ortaya çıkan cildin genç yapısını ve taze görüntüsünü kaybetme durumunun toparlanması adına bu yaşlardaki kadınların ekstradan durum adına dikkatli olmaları gerekmektedir. Kullanacakları ürünleri doğru seçtikleri takdirde yüzlerindeki kırışıklıkların azaldığını ve daha parlak bir yapıya büründüğünü görmek mümkün olmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız