Cilt Bakımı Ve Güzellik
Yıpranmış saçlara uygulanabilecek saç maskeleri

Saçlara uygulanan çeşit çeşit boya durumunun, ısı yayan aletlerle yapılan müdahalelerin (düzleştirme, maşa uygulama vb.), kullanılan spreylerin veya jölelerin saçlara ne kadar zarar verdiği artık su götürmez bir gerçektir. Tabi bunun yanında hayat akışı içerisinde kişilerin bireysel olarak yaşadıkları stresler, yaşanan olayların hayatlarına etkileri gibi durumlar da metabolizmayı etkilediğinden doğal olarak saçlar da etkilenmek durumunda kalmaktadırlar.

Saçlarda meydana gelen bu seyreltilerin, matlaşmaların ve kırıkların önüne geçilebilmesi için her ne kadar güzellik salonlarında veya kuaförlerde saçlara özel bakımlar yapılsa da; en önemli bakımlar doğal ürünlerle evde yapılabilen doğal saç maskeleriyle elde edilebilmektedir. Uzmanlar da konuyla alakalı yapılacak bakım ne kadar doğal olursa o kadar faydalı olur yorumunda bulunmuşlardır.

Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım

1) Bal uygulaması : Yıpranmış haldeki saçlar öncelikle banyo esnasında şampuanla güzelce yıkanmalı, ardından da saç diplerine masaj yaparak bal sürülmesi gerekmektedir. 4-5 dakika boyunca bu şekilde bekletilen saçlar tekrardan dikkatli olarak yıkanıp durulanmalıdır. Yapılan bu işlem, saçların kısa süre içerisinde sağlığına ve parlaklığına kavuşması anlamına gelmektedir.

2) Bira uygulaması : Yarım bardak miktarındaki bira, bir kabın içerisine dökülerek 2 saat boyunca o şekilde bekletilmektedir. Sonrasında içerisine bir çay kaşığı miktarında ayçiçek yağı ve bir adet çiğ yumurta da eklenerek iyice çırpılır. Nemlendirilen saçın hepsine sürülen bu karışım 15 dakika saç üzerinde bekletilir. En sonunda da saçın soğuk su ile yıkanması önerilir.

3) Avokado uygulaması : Hazırlanmış olan yarım miktardaki avokado, rendelenerek tüm saça nazikçe sürülür. 15 dakik saçta bekletilen malzeme ılık suyla saçtan temizlenmelidir. Haftada bir uygulanması önerilen bu maske sayesinde saçların kırıkları çok daha kolay onarılmaktadır.

4) Un uygulaması : Saçlara yapılacak bakım için bir çorba kaşığı miktarında un hazırlanır ve saçların özellikle en yağlı ve sorunlu köklerine yavaşça sürülür. Beş dakika kadar saç köklerinde bekletilen bu malzemenin, çıkarılması için de tarak yardımıyla saçların taranması yeterlidir.

5) Muz uygulaması : Üçte bir miktarındaki muz, bir tatlı kaşığı miktarındaki Hindistan cevizi yağı ve bir tatlı kaşığı miktarındaki balla bir mutfak aracı vasıtasıyla iyice karıştırılarak sıvı bir şekle dönüştürülür. Sonrasında bu malzeme tüm saça uygulanır ve yarım saat boyunca kafada bekletilir. Süre dolduktan sonra saç bol suyla şampuanlanarak durulanmalıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. merve diyor ki:

    Zeytinyağlı şampuan zigavus mutlaka deneyin arkadaşlar.

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız