Cilt Bakımı Ve Güzellik
60ların makyajı

Her sene değişen makyaj trendlerine bir yenisi daha eklenmiş ve yeni trend olarak 60’lı yılların makyaj trendlerine dönüş yapılmıştır. Genel olarak ağır makyaj yapısından kaçınılan; dudaklara, kaşlara ve gözlere ağırlık verilerek yapılan bu makyajlarda gözlerde özellikle kuyruklu eyeliner’ların denendiği ve dudakların mat ama şuh renklerle patlatıldığı göze çarpmaktadır.

O günlere ait “retro” olarak anılabilecek makyaj kalıpları, günümüzün renkli makyaj anlayışıyla da bir şekilde harmanlanmış; dudaklarda ve yanaklarda doğal bir görüntüye rağmen dikkat çekici unsurlar yaratmak için belirgin renklerin kullanımı tercih edilebilmiştir. O yıllara ait Avrupa magazinlerinden hatırladığımız Marilyn Monroe makyajı, Türk camiasına bakıldığında da Türkan Şoray’ın makyaj trendleri hala bir çok kadın tarafından beğenilmekte olduğundan sonunda tekrar trend olacak hale gelmiştir.

60’ların makyajı nasıl uygulanmalıdır?

1) Kaşlara yapılacak makyaj : Kaşların belirgin olması çok önemlidir. Bu nedenle kendi kaş renginizden en az iki ton koyu kaş kalemi veya kaş farı ile kaşlar oldukça dikkat çekici hale getirilmelidir. Ardından eğer kaşlarınızda seyrek bir yapılanma mevcutsa, kaşların eksik kalan kısımlarını da doldurmak için boyadığınız renge yakın koyu bir göz farıyla bu boşlukları doldurmanız önerilmektedir. Her ne kadar koyu renge boyansa da bir yandan doğallıktan da çok uzaklaştırılmak istenmeyen kaşların üzerine bir kat da şeffaf bir pudra geçilmesi gerekmektedir.

2) Gözlere yapılacak makyaj : İlk olarak tekniksel açıdan gözlerin dışına, içine ve üzerine bir hat çekilmesi gerekmektedir. Sonrasında göz pınarının olduğu kısma beyaz ve parlak bir göz kalemi geçilerek gözlerin belirginliğinin arttırılması, sonrasında da hemen eyeliner uygulamasına geçilerek göz alıcı şekilde bol miktarda çektiğiniz hatları kalınlaştırarak eyeliner sürülmesi gerekir. Eğer eyeliner uygulamasıyla bu çizgileri kaydırmadan çekebileceğinize dair şüpheleriniz varsa, sabitlemeyi öncelikle kaliteli bir göz kalemi yardımıyla çizgilerle kat kat geçerek tamamlayıp üzerine aynı hatlardan eyeliner’la geçmeniz de mümkündür. Sonrasında kirpik köklerinize bol miktarda uygulamaya özen göstereceğiniz şekilde uzatabildiğiniz kadar uzatıp rimel çekmeniz önerilir. Kat kat üzerinden geçtiğiniz rimellerinizin ardından son bir dokunuş olarak kirpik ve göz yapınıza uygun olan bir takma kirpik de takabilirsiniz.

3) Yanaklara yapılacak makyaj : Bu makyajın en çarpıcı kısımlarından biri de allığın uygulanmasıdır. Makyaj belirli kısımlarda patlatılarak dikkatler oraya çekilmek istendiğinden yüzü olduğundan daha farklı, parlak bir şekilde kendini belli eden allık uygulamalarından kaçınılmalıdır. Bunun yerine daha mat, pembemsi ve şeftalimsi tonlarda allık sürülmesi; bu sürüşlerin de abartıya kaçmadan belli belirsiz yapılması öneriler arasındadır.

4) Dudaklara yapılacak makyaj : 60’lar makyajının en önemli kısımlarından biri de dudaklardır. Dudaklar mutlaka patlatılarak makyajın belki de en çok dikkat çekici noktası olmak durumundadır. Bunun için mat kırmızılar, parlak nar çiçeği renkleri ya da mürdüm renkleri tercih edilebilmektedir. Ayrıca iyice 60’lara uygun bir görüntüye sahip olmak için tüm makyaj bittikten sonra dudaklarınızın orta kısmına bir dudak parlatıcısı çekmeniz de fena bir fikir değildir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız