Cilt Bakımı Ve Güzellik
yanık_tedavisi

Yanığa iyi gelen şeyler nelerdir?

 

Cilt dokusu ya da doku altında çeşitli olumsuz faktörlerden kaynaklı olarak meydana gelen hasarlara yanık denir.Yanıklar ciltte oluşturdukları hasarın derinliklerine göre ayrılmaktadır.

 

  • 1.dereceden yanıklar ciltte oluşmuş yüzeysel deri yanıklarıdır. Bu tip yanıklara örnek olarak güneş yanıkları örnek verilebilmektedir.

 

  • 2.dereceden yanıklar yüzeysel deri ve deri alt katmanını içeren dermis kısmının yüzey bölgesinde meydana gelen yanıklardır. Bu yanıklar oldukça ağrılı ve acılı yanıklardır. Bu yanıklara örnek olarak sıcak suyun cilde temasından kaynaklı cildin su toplaması verilebilir.

 

  • 3.dereceden yanıklar derinin bütün katmanlarını etkileyen ciddi bir durumdur. Deri yüzeyinde ciddi bir tahrip durumu, deriden duyuyu alan sinir kaybı durumunu ortaya çıkabilir.

 

  • 4.dereceden yanıklar deri yüzeyi, derinin yağ dokusu, kas dokusu, damar dokusu, sinir dokusu gibi bütün alt katmanlarının da zarar gördüğü bir durumdur. Kişiye ciddi ağrı ve rahatsızlık verir. Elektrik çarpmaları, kimyasallara bağlı oluşan yanıklar 4.derece yanıklara örnektir.

 

 

Cilt yanıkları nedenleri nelerdir?

 

  • Derinin kaynar sıvılar ile yanması
  • Radyasyona maruz kalması
  • Elektrik çarpması
  • Cildin kimyasallara maruz kalması

 

 

Cilt yanığı belirtileri

 

Ciltte oluşan yüzeysel 1.derece yanıklarda deri kuruma ve gerginlik gözlenir. Yanıkların olduğu bölgelerde cilt rengi kırmızıdır. Yanığa bağlı olarak ödem görülebilmektedir.

 

2. derece yanıklarda cilt derisi pembe ve nemlidir. Yanık yerlerindeki acı ve ağrı hissi oldukça fazladır.Yanığın oluştuğu cilt yüzeylerinde deride hafif bozulmalar gözlenebilir.

 

3. derece yanıkların oluştuğu bölgelerdeki deride bozulmalar görülür. Deride meydana gelen büzülmüş görüntü kalıcı izlere neden olabilmektedir. Yoğun bir acı hissi vardır.

 

Deri ve deri altı dokunun tahribatının olmasından kaynaklı 4.derece yanıklar oluşur. Bu yanıkların verdiği zararı geçirmek çok zor ve zaman alan bir süreçtir.

 

 

Cilt yanığı tedavisi

 

Cildinizde yanık oluştuktan sonra yanığın derecesine göre yapılması gereken, yanığın oluştuğu bölgenin soğutulmasıdır.Yanığın hangi derece olduğunu ve nasıl bir tedavi uygulanması  gerektiğini belirlemek için doktora başvurulmalıdır.

 

Ağrıların şiddetinin artmasına göre bu ağrıların dindirilmesi için doktorunuz kuvvetli bir ağrı kesici olan morfini kullanmayı tercih edebilir.

 

Yanığın vücutta oluşturduğu kalıcı izler görüntüde bozulmalar oluşturabilir. Cilt yanığının oluşmasına neden olan faktörler ve oluşan görüntü bozuklukları kişide psikolojik rahatsızlıkların oluşumuna neden olabilir. Bu süreç boyunca hastaların psikolojik destek almaları tavsiye edilir.

 

1.derece yanıkların oluşturduğu acı ve tahribat diğer yanıklara göre daha az sayılmaktadır. Bu yüzden bu yanıklara kullanılacak kremlerle kısa sürede iyileştirebilir, şikâyetlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

 

2 ve 3.dereceden yanıklarda ciltte ağır hasarlar bulunabilmektedir. Ağrılı ve acılı bir yanık durumudur.Bu yanık türlerine tedavi olarak açık veya kapalı pansuman uygulanabilir.

 

Ciltte meydana gelen 4. derece yanıklarda greft adı verilen yöntemle vücudun uyumlu olduğu bir bölgesinden alınan deri yanığın olduğu bölgeye cerrahi uzmanlar tarafından nakledilmektedir.

 

 

Evde uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri

 

Evde de uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemleri mutlaka doktorunuza danışarak uygulamalısınız.

 

Soğuk Su

 

Yanık durumu gerçekleşir gerçekleşmez birkaç saniye içerisinde yanığın olduğu alanı soğuk su altına tutunuz. Bu işlemin yanında yanığın olduğu bölgeye soğuk kompres uygulaması da yapabilirsiniz. Bu işlemi birkaç saat içerisinde 4-5 kez tekrarlayınız. Vücudunuzda hissettiğiniz yanma ve acı hissinin azalmasını sağlayacaktır.

 

Patates

 

Ham patatesi soyunuz ve dilimlere ayırınız. Kestiğiniz patatesleri yanığın oluştuğu bölgeye koyunuz. 15-20 dakika kadar patatesleri yanıkların olduğu bölgede bekletiniz. Bu uygulama ile yanma sonucu cildinizde oluşacak kabarcıkların oluşmasını engellemiş ve acı ağrı hissini hafifletmiş olursunuz. Gün boyunca sık sık uygulamanızda ise bir sakınca yoktur.

 

 

Aloe Vera

 

Aleo vera birçok hastalık için bulunan bitkisel tedavi yöntemlerinde yer almaktadır. Aloe vera yaprağını ve jelini yanıkların oluştuğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

 

Bal

 

Bal içeriği dolayısıyla doğal bir nemlendiricidir. Yanıktan kaynaklanan yaraları dezenfekte ederek yaranın mikrop kapmamasını sağlar. Organik balı yaranın üzerine bir bez ile uygulayabilirsiniz.

 

Çay

 

Siyah çay, içeriğinde bulunan tanik asit madde sayesinde, yanıktan kaynaklı ciltte oluşan yarayı serinleterek ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Çayı normal demleyiniz ve sonra soğumaya alınız. İyice soğuması için buzdolabına koyabilirsiniz. Yaralı bölgelere uygulayınız ve 10-15 dakika bekleyiniz. Bu uygulama yanığın oluşturduğu ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.

 

 

Sirke

 

Sirke vücutta enfeksiyon ve yanık tedavilerinde oldukça etkilidir. Sirkenin yapısı ağır olduğu için tek başına kullanıldığı takdir de vücutta tahrişe neden olabileceğinden su ile inceltilerek kullanılmasında yarar vardır. Bu sayede yaranın mikrop kapmasını önlemiş olursunuz.

 

Lavanta Yağı

 

Lavanta yağının antiseptik ve ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Yanığın oluşturduğu yaradan kaynaklı oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltacaktır. Bir kapta 5 damla lavanta yağı ile iki bardak suyu iyice karıştırın. Yanıktan kaynaklı oluşan yaranın çevresini temiz bir bezi su ile ıslatarak temizleyiniz.

Yazar: Tarih: 1 Temmuz 2016 - 5:03:27 Kategori: Cilt Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,