Cilt Bakımı Ve Güzellik
Yağlı cilt için uygun olan yüz maskesi tarifleri

Cilt tipleri arasında, sürekli olarak düzenli bir şekilde bakım yapılması gereken cilt tipi yağlı ciltlerdir. Bu cilt tipinde sürekli sivilce problemleri , siyah nokta problemleri vb. problemler olduğundan bireylerin hem sağlık açısından hem de memnun olabilecekleri bir estetik görüntü açısından yağlı ciltlerinin bakımlarını ihmal etmemeleri gerekmektedir.

Bu bakımın yapılış aşamasında ister ünlü kozmetik markalarının ürünleri, ister güzellik merkezlerinde yapılacak bakımlar istenirse de evde doğal malzemelerle hazırlanacak bakım maskeleri uygulanabilmektedir. Ancak bu tercihler arasında hem en sağlıklı olanı hem de maddi olarak en rahat edebileceğiniz koşullar evde hazırlayacağınız yağlı ciltlere özel bakım maskeleridir.

Yağlı ciltlere özel 5 ayrı bakım maskesi örneği

1) Salatalık suyu-kil maskesi

Malzemeler :

Yarım çay kaşığı miktarında kil

Bir yemek kaşığı miktarında salatalık suyu

İki-üç damla limon suyu

Bir adet yumurtanın beyazı

Hazırlanışı :

Tüm malzeme bir kabın içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra, göz çevresine sürülmemesine özen gösterilecek şekilde tüm yüze yayılır. En fazla yirmi dakika ciltte bekletildikten sonra bol su ile durulanmalıdır. Haftada iki kez yapılırsa daha hızlı sonuç alınmaktadır.

 

2) Muz püresi-bal maskesi

Malzemeler :

Üç yemek kaşığı miktarında muz püresi

Üç damla limon suyu

Yarım çay kaşığı miktarında bal

Hazırlanışı :

Bir kabın içerisinde toplanan malzemeler özellikle tahta kaşık ile karıştırılır. Ardından bir önceki maske gibi göz çevresine sürülmemesine dikkat edilecek şekilde hem yüze hem de boyna uygulanmalıdır. Yirmi dakika kadar bekletilen bu malzeme ardından soğuk su ile durulanmalıdır.

 

3) Çilek-kil maskesi

Malzemeler :

Sekiz adet orta boylarda çilek

Bir yemek kaşığı miktarında kil

Üç damla miktarında limon suyu

Hazırlanışı :

Elinizde hazır bulunan malzemeler, bir kabın içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra göz bölgesini çevresine temas etmeyecek şekilde tüm yüze ve boyun bölgesine bu maske uygulanmalıdır. Yirmi dakika kadar beklettiğiniz bu maske, ardından soğuk denilebilecek bir su ile durulanmalıdır.

 

4) Pancar suyu-kil maskesi 

Malzemeler :

Bir çay kaşığı miktarında pancar suyu

Beş damla miktarında nane yağı

Bir tatlı kaşığı miktarında kil

Hazırlanışı :

Haftada bir kez kullanılması tavsiye edilen bu maske, tıpkı diğer maskeler gibi göz çevresine gelmeden tüm yüze ve boyun bölgesine sürülmelidir. Yirmi dakika beklemenin ardından ılık seviyedeki su ile durulanması yeterli olmaktadır.

 

5) Kayısı-kil maskesi

Malzemeler :

Bir adet orta boylarda kayısı

Yarım çay bardağı miktarında kil

Bir yemek kaşığı miktarında yoğurt

Hazırlanışı :

Öncelikle kayısının kabukları soyulur ve çekirdeği çıkartılarak püre haline getirilir. Bu malzemenin üzerine eldeki diğer malzemeler de ilave edilerek mutlaka tahta kaşık ile karıştırılmalıdır. Ortaya çıkartılan malzeme, yirmi dakika kadar yüzde bekletildikten sonra ılık su ile yıkanmalıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız