Yağ Dengesini Ayarlayan Maskeler

Cilt yapıları arasında normal cilt olarak anılan ciltler, kuru ciltler olduğu gibi yağ oranı yüksek olan yağlı ciltler de bulunmaktadır. Bu tip ciltlerin yapıları gereği en çok uğraştıkları cilt problemleri sivilceler ve siyah noktalardır. Bu tip problemler de mutlaka bakımına özen gösterilmesi ve müdahale edilmesi gereken noktalar olduklarından yağlı ciltlerin sürekli olarak bir bakım içerisinde olması gerekmektedir.

Durum böyle olunca, yağlı cilt problemi olan kişilerin bu problemlerinden doğal bir şekilde kurtulmaları ve cilt dengelerini düzenleyebilmeleri adına, evde hazırlayacakları doğal malzemelerden oluşturulmuş oldukça faydalı ürünler sayesinde çokça kişi cildinin yağ dengesini kolaylıkla düzene sokabilmektedir. İşte, cildin yağ dengesini kuracak ve cildi besleyecek maskelere bir kaç örnek;

1)Beyaz kil maskesi 

Malzemeler :

1 çay kaşığı miktarında limon suyu

1 yemek kaşığı beyaz kil

2 yemek kaşığı miktarında su

Hazırlanışı :

Bir kaba koyarak birbirine karıştırdığınız malzemeler, krema kıvamına geldikten sonra tüm yüze yayılarak sürülür ve kuruması beklenir. Kuruyan maske artık kaskatı kesildikten sonra ılık suyla yıkanması yeterlidir. Bu maskenin cildin yağ dengesini ayarlayabilmesi için her hafta yapılması gerekmektedir.

2)Kuru maya maskesi 

Malzemeler :

1 adet aspirin

1 çay kaşığı miktarında su

1 çay kaşığı miktarında oksijenli su

1 tatlı kaşığı miktarında kuru maya

Hazırlanışı :

İlk olarak bir kabın içerisine su eklenir, ardından aspirin bu suyun içerisinde ezilmelidir. Ezilen aspirinin üzerine diğer malzemeler de eklenip karıştırılarak maske olarak yüze sürülecek kıvama getirilmektedir. Son olarak yüze sürülen bu malzemenin 15 dakika boyunca yüz bölgesinde bekletilmesi ve ardından ılık suyla yıkanması gerekmektedir.

3)Lavanta maskesi 

Malzemeler :

Bir tutam miktarındaki lavanta

Bir bardak miktarında su

Hazırlanışı :

Elinizdeki bir bardak miktarındaki suyu önce kaynatarak, ardından lavantayı bu suyun içerisine atın. Soğuyacak kadar bir süre bekledikten sonra bu malzemeyi bir kabın içerisine boşaltarak yavaş yavaş yüzünüze sürüp uygulayın. İşlem bittiğinde ister biraz bekletip suratınızı yıkayabilir, ister yıkamadan öylece bırakabilirsiniz.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.