Cilt Bakımı Ve Güzellik
Yağlı cilt bakımı

Bireyler arasında değişkenlik gösteren cilt yapılarından birisi de yağlı cilttir. Normal ciltlere nazaran adından da belli olabileceği gibi yağlanma sorunuyla baş etmeye çalışan yağlı cilt sahibi bireylerin cilt yapısı üzerinde siyah nokta sıkıntıları, sivilce problemleri ve bölgesel (alındaki T bölgesi gibi) yağlanma oranında artışlardan kaynaklı nahoş görüntülerle uğraşma zorunluluğu meydana gelmektedir.

Bu tip bir cilt yapısına sahip olan kişilerin mutlaka ciltlerine ekstradan özen göstermeleri ve cilt bakımlarını asla ihmal etmemeleri gerekmektedir. Çünkü az önce bahsettiğimiz problemler, cilt temizliğine ve bakımına özen gösterilmediği sürece sürekli olarak artacak ve kişiyi psikolojik olarak rahatsız edecektir. Yapılacak temizleyici ve yağ dengeleyici bakımlar sayesinde cildin aşırı yağlanma sorunu yavaş yavaş aşılabilmekte ve cildin yağ dengesi sağlanabilmektedir.

Yağlı cilt yapılarına özel şekilde yapılacak bakımlar bir kaç madde ile şu şekilde özetlenebilir;

 • Cilt yapınızın ihtiyaç duyduğu şekilde hafif dokunuşlarla haftalık periyotlarda 2 gün ayrılacak şekilde peeling yapılmalıdır.
 • Her gün cilt yüzeyi ılık su yardımıyla nazikçe temizlenerek durulanmalıdır. Bu temizleme işlemi 4-5 kez değil, genellikle sabahları ve geceleri yapılırsa daha etkili olmaktadır.
 • Cildin yağ ve nem dengesini kurabileceği, değerleri bu tip sorunlar için belirlenmiş nemlendiricilerden ve kremlerden kullanılması önerilmektedir.
 • Cilt temizliği için kullanılacak tonikleri satın alma aşamasında, içeriğinde mutlaka alkol bulunmayan toniklerden satın almanız önerilmektedir.
 • Eğer gün içerisinde makyaj yaptıysanız mutlaka gece uyumadan önce makyajınızı derinden temizlemeniz önerilir.
 • Yüzünüzde çıkan sivilceleri ya da siyah noktaları sıkmadan, yüzünüzde iz bırakacak bir hareket yapmadan sadece yapacağınız bakımlarla yok etmeye çalışmanız gerekmektedir.

Yağlı ciltlere uygulanacak 3 maske

1)Yüzdeki fazla yağı emen maske 

Malzemeler :

Bir çay kaşığı miktarında yoğurt

Bir çay kaşığı miktarında elma (rendelenmiş biçimde)

Bir çay kaşığı miktarında limon suyu

Hazırlanışı :

Bir kabın içerisine tüm malzemeler eklenerek kıvam alana kadar karıştırılır. Maske kıvamı tutan malzeme yüze dikkatli bir şekilde her alanda bulunmasına özen gösterilerek sürülür. 20 dakika kadar yüzde bekletilen bu  maske son olarak soğuk haldeki suyla durulanmalıdır.

2)Sivilce önleyici maske 

Malzemeler :

Bir fincanın 4’te 3’ü kadar içme suyu

Bir fincanın 4’te 1’i kadar elma sirkesi

Hazırlanışı :

İki malzeme iyice karıştırıldıktan sonra kabın içerisindeki su yavaş yavaş pamuk yardımıyla tüm yüze yayılır. Sonrasında 10 dakika kadar bekletilen bu malzeme, soğuk su ile durulanmalıdır.

3)Yağlı ciltler için gül suyu maskesi 

Malzemeler :

Bir miktar sandal ağacı tozu

Bir kaç damla miktarında saf gül suyu

Hazırlanışı :

İki malzeme bir kabın içerisinde karıştırıldıktan sonra, yüze iyice yayılarak sürülmeli ve kuruması beklenmelidir. Son olarak çıkartılması için de ılık suyla yıkanılması yeterli görülmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. Ebru diyor ki:

  Hep deneme ragmen hıc fayda bulamdm yuzdm tam tersına leke yaptı

 2. ebrar diyor ki:

  Karbonatlı maske 13 yaşında biri için uygun mu?

  • Berçin Çelebi diyor ki:

   Bilinen bir zararı yok cilt yapınıza uygun olduğu sürece ama siz yinede ergenlik döneminde bu tür bakımlardan uzak durun.

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız