Vücut Çatlakları Tedavisi

Vücut Çatlakları

Hassas cilde sahip bayanlarda daha sıklıkla görülen vücut çatlakları, ciddi bir cilt problemidir. Cilt bakımını aksatmanız halinde cildinizde çeşitli sorunlar baş gösterebilmektedir. Vücut çatlakları, bakımsızlığın kötü sonuçlarından biridir. Günlük olarak uygulanmayan bakımlar nedeni ile kısa süre içerisinde kendini gösterir ve cildin görüntüsünü olumsuz yönde etkiler.

Vücut Çatlakları Neden Olur?

Vücut çatlağı oluşumuna bir çok farklı etken rol oynayabilir. Çatlaklar, cilt üzerindeki dokunun parçalanması sonucu meydana gelmekte ve ciltte gerilme izi gibi lekeler oluşmaktadır. Bakımsız ciltlerde görülen vücut çatlakları doğal yollardan da meydana gelebilmektedir.

Aşırı kilo alıp verme durumlarında baldır, bacak, göğüs ve basenlerde çatlama sorunu meydana gelebilmektedir. Doğum sonrasında karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar bakımsızlık, nem oranının dengeli olamaması ve aşırı terlemenin ardından hijyenik bir bakımın yapılmaması da çatlaklara sebebiyet verecek önemli unsurlardan birisidir.

Vücut Çatlakları Tedavisi

Bitkisel yöntemlerden faydalanarak vücut çatlaklarının tedavisi mümkündür. Tıbbi müdahale ile çatlakları daha hızlı şekilde giderilebilmektedir. Lazer ile gerçekleştirilen çatlak tedavisi en etkili yöntemlerden biridir. Cildin altına uygulanan ultra-viole ışınları sayesinde çatlaklar kısa zaman içerisinde kaybolduğu gibi kalıplaşmış yağlar çözülüyor ve yakılabilir hale getiriliyor.

Çatlakların giderilmesinde kullanılan bir diğer yöntem peeling yöntemidir. Çatlakların bulunduğu bölgeye yapılacak peeling maskeleri o bölgedeki derinin soyulmasını ve çatlağın ortadan kaybolmasını sağlayacaktır. Soyulan derinin yerine gelecek olan deri kendi renginde olacak ve çatlağa dair hiçbir iz bırakmayacaktır.

Vücut Çatlakları Tamamen Tedavi Edilebilir Mi?

Ciltte oluşan çatlaklar hamilelik gibi doğal yollardan oluşmuşsa tedavi süreninin ardından hemen sonuç vermeyebilir. Evde yapılacak doğal tariflerle düzenli kullanım sonrasında çatlak izlerinin geçmesi mümkün. Ancak doğal yöntemlerden ziyade ilk aşama, her zaman uzman kontrolünde bir tedavi süreci olmalıdır. Bilinçsiz bir şekilde uygulanacak maske, kür ya da bu gibi bakım yöntemleri sorunu kalıcı kılabilir ve daha büyük problemleri beraberinde getirebilir.

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer

 • 2 tatlı kaşığı susam yağı
 • 1 tatlı kaşığı menekşe yağı
 • 2 tatlı kaşığı ceviz yağı
 • 2 tatlı kaşığı badem yağı

Temiz cam kasenin içinde tüm malzemeleri bir araya getirip karıştırın. Dairesel hareketlerle masaj yaparak cildinize yedirin. Maskeyi uygulamadan önce peeling uygulayarak derinlemesine bir temizlik sağlamalısınız. Peeling ile gözeneklerin açılması sağlanacak ve maskenin derinin daha alt katmanlarına ulaşması sağlanacaktır. Birkaç aylık düzenli kullanım sonrasında etkileri görülmeye başlanan doğal çatlak maskesi vücuda mükemmel bir görünüm kazandıracaktır.

Karın Çatlakları İçin Bitkisel Çözüm

 • 100 ml badem yağı
 • 1 damla gül yağı
 • 2 damla gül ağacı yağı

Badem yağı, gül yağı ve gül ağacı yağını belirtilen ölçülerde bir araya getirip karıştırın. Vücudunuzda bulunan çatlakların üzerine bu karışımı aşağıdan yukarı doğru hareketlerle masaj yaparak sürün. Haftada 1 kere tekrarladığınızda karın bölgesindeki çatlaklar üzerinde etkili sonuçlar gösterecektir.

Vücut Çatlakları İçin Doğal Tarif

 • Keten yağı
 • Gliserin yağı
 • Kakao yağı

Temiz cam kasenin içinde malzemeleri eşit miktarda bir araya getirip karıştırın. Hazır hale gelen karışımı cildinizdeki çatlak bulunan bölgelere ve kuruyan bölgelere masaj yaparak yedirin. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere çatlakların üzerine uygulayabilirsiniz.

Çatlaklara Bitkisel Çözüm

 • Çörek otu yağı
 • Zeytinyağı
 • Badem yağı

Malzemeleri eşit miktarda bir araya getirip karıştırın ve vücudunuzdaki çatlak bulunan bölgelere masaj yaparak sürün. Günde iki kere uygulayarak çatlakların zaman içinde gerilemesini sağlayabilirsiniz.

Çatlaklar İçin Yağ Maskesi

 • Kayısı yağı
 • Badem yağı
 • Menekşe yağı
 • Kakao yağı
 • Zeytinyağı
 • Jojoba yağı

Listede bulunan malzemeleri eşit miktarda bir araya getirip karıştırın. Cildinizdeki çatlak bulunan bölgelere sürün ve streç filmle üzerini sarıp 1 saat bu şekilde bekletin. Sürenin sonunda lifle ovalayarak ılık su ile cildinizi temizleyin. İki günde bir tekrarlayarak kullandığınızda çatlaklar üzerinde etkili sonuçlar gösterecektir.

Vücut Çatlakları İçin Susam Yağı

 • Susam yağı
 • Zeytinyağı

1 çorba kaşığı susam tohumu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp koyu renkli bir şişeye doldurun. 2 ay kadar güneş gören bir yerde bekletin ve sürenin sonunda şişeden yağı alıp çatlayan bölgelerinize her gün masaj yaparak sürün.

Vücut Çatlakları İçin Kayısı Yağı

 • E vitamini Ampülü
 • 10 damla kayısı yağı

Kayısı yağı ve E vitamini ampülünü cam şişenin içinde karıştırın ve her gün vücudunuzdaki çatlamış bölgelere masaj yaparak sürün.


Yorumlar
  1. Cilt diyor ki:

   Sevda hanım şuan sitemizde bulunan doğal tarifleri deneyebilirsiniz. Şayet çatlakları azaltmak için önerilerimizden de yararlanabilirsiniz.

   Cilt.net ailesi en kısa süre içerisinde Soru cevap Sayfasını hayata geçirmeye çalışıyor. Uzman arkadaşlardan yarım alabilmeniz ve sorularınıza daha hızlı cevaplar verebilmek adına uğraşmaktayız.

  2. sevda diyor ki:

   alanya antalya da yaşıyorum doğumdan sonra cok catlaklarım oldu nasıl gider cözüm nedir

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.