Cilt Bakımı Ve Güzellik
Uzun saç bakımı sordur

Uzun Saç Bakımı

Kısa saçlara göre uzun saçlar daha fazla bakım ister. Çünkü saçlar uzadıkça yıpranma riski de artar. Düzenli bir şekilde uzun saç bakımı yapmak, saçların ışıl ışıl bir parlaklık kazanmasına, sağlıklı görünmesine olanak sağlar.

 

Uzun saç bakımı içi evde doğal maske tarifleri ve bitkisel saç bakım yağları kullanılabilir. Sadece kadınlar değil uzun saç seven ve sağlıklı saçlara kavuşmak isteyen erkeklerde erkekler için, erkek uzun saç bakımı yöntemlerine değindik.

 

 

Uzun Saçlar İçin Bakım Maskesi Tarifleri

 

Yoğurt ve bal maskesi

 • Yarım yemek kaşığı yoğurt
 • 3 yemek kaşığı bal
 • 3 adet vitamin E tableti
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

 

İlk olarak vitamin E tabletlerini bal ile karıştırıp ve tüm malzemeleri sırasıyla karışıma ilave edin. Hazırladığınız maskeyi kuru saçlarınıza sürün. Yarım saat bekledikten sonra bol su ile durulayın. Bal ve yoğurt saç bakım maskesi, her saç tipi için uygundur. Haftada 1 defa düzenli şekilde uygulamanız yeterlidir.

 

 

Zeytinyağı maskesi

 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 adet yumurta

Temiz bir cam kavanozun içine zeytinyağından 5 yemek kaşığı ilave edin. Üzerine 2 adet yumurta kırıp iyice çırpın.
Karışımı fırça yardımıyla saçlarınıza sürün. Saçın hava almaması gerekir. Bone kullanarak saça maskeyi sürdükten sonra hava almasını engelleyebilirsiniz. 20 dakika sonra bol su ile saçlarınızı yıkayın.

 

 

Erkek Uzun Saç Bakımı Maske Tarifleri

 • 1 adet muz
 • 1 çay kaşığı badem yağı

1 adet muzu kabuğundan sıyırın ve çatalla ezin. Ezdiğiniz muzun üzerine 1 çay kaşığı badem yağı ilave edin.
Kuru olan saçlarınıza fırça ile maskeyi sürün. Saçlarınıza maskeyi sürdükten sonra birkaç dakika parmak uçları ile masaj yapın. 10 dakika sonra saçınızı bol su ile yıkayın. Haftada 1 kez uygulayın.

 

 

Saç Bakımı Maskesi

 • 2 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı bal

Tüm malzemeleri cam bir kavanozun içinde karıştırın. Fırça ile maskeyi saçınıza sürün. Saç diplerine parmak uçları ile masaj uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra bol su ve şampuanla ile saçlarınızı yıkayın. Haftada 3 defa düzenli uygulayın.

 

Erkek ve Bayan Uzun Saç Bakımı İpuçları

 

Yıkama ve Kurutma: Saçlarınızı yıkarken hoyrat davranmayın. Olabildiğinde nazik şekilde saçlarınızı yıkayın ve yıkarken saçlarınızı çekim uygulamayın. Saç tipine uygun şampuanlar tercih edin ve saçlarınızı şampuanladıktan sonra saç diplerine masaj uygulayarak kan dolaşımını hızlandırabilir ve saç köklerini güçlendirebilirsiniz. Şampuanlama işleminden sonra mutlaka nemlendirici bakım kremi sürün. Saçlarınızı kuruturken ise aşırı sıcak uygulamasından kaçının. Saç kurutma makinesi saça 30 cm mesafede tutulmalıdır.

 

Tarama: Uzun saçlarda oluşan yıpranmaların en büyük sebebi, tarama şeklidir. Saçları koparmadan, çekmeden, el ile saçları havalandırarak tarama işlemi uygulanmalıdır. Mümkün oldukça saçlarınızı kuru iken tarayın. Çünkü saç yaşken daha hassastır ve yıpranmaya daha müsaittir.

 

Losyon kullanımı: Saçları şekillendirmek amaçlı kullanılan losyonların kimyasallar içermesi saçlara büyük zarar verir. Mümkün oldukça sağlıklı ve doğal saç şekillendirici losyonlar kullanılmalıdır.

 

Saç şekillendirici makineler: Düzleştirici ve maşa uygulaması saçların yıpranmasına neden olur. Yüksek ısıda olan bu cihazları mümkün olduğu kadar kullanmamaya çalışın.

 

Yazar: Tarih: 3 Haziran 2015 - 11:26:05 Kategori: Manşet, Saç Bakımı, Saç Bakımı Hakkında
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,
İlginizi Çekebilir
Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız