Cilt Bakımı Ve Güzellik
Üzüm çekirdeği yağının kullanımı

Cilde birçok faydası olan üzüm çekirdeği yağı cilt kırışıklarında, güneş, sivilce ve yaşlılık lekelerinde etkilidir. cildi rahatlatmada da kullanılan bu etkili yağ antioksidan açısından zengindir ve egzama gibi kaşıntılı rahatsızlıkları hafifletir.

Üzüm Çekirdeği Yağının Kullanımı

  • Dahilen Kullanımı: 4 – 5 damla fincana damlatıp üzerine kadar su doldurun ve karıştırıp için.
  • Haricen Kullanımı: Masaj yağı olarak veya cilt tedavilerinde 2 – 3 damla elinize alarak kullanacağınız bölgeye dairesel hareketlerle yağı yedirin.

Not: Diş ağrınız veya cerrahi bir işleminiz var ise bu yağı cildinize 2 hafta öncesinden uygulamayı bırakmalısınız. Kan pıhtılaşmasını geciktirdiği için bu durumlarda sakıncalı olabilir. Aynı zamanda üzüme alerjisi olan bireylerinde kullanması tavsiye edilmez.

Üzüm Çekirdeği Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Üzüm çekirdeği yağı eğer güzellik için kullanıldığında cildin sarkmasını engelleyerek bağ dokularını güçlendirmede etkilidir. Cildin esnekliğini arttırarak cilde hızlı bir şekilde işler ve emilir. Buharlaşma ile birlikte ciltte iyi bir nemlendirici olarak kullanılan yağ cilt lekelerinde de etkilidir.

Kullanımı: Geceleri cilde 150 miligram sürülmesi yeterlidir. Bir pamuk yardımı ile tüm cildinize yağı yedirebilirsiniz.

İç Sağlığı Korumak İçin Kullanımı

Damar sağlığı, göz ve kalp sağlığında da etkili olan üzüm çekirdeği yağının günlük kullanım miktarı ortalama 5 gramdır. Herhangi bir yan etkisi şuana kadar görülmemiş olsa da doktora danışmadan kullanılması tavsiye edilmez. Emziren ve hamile kadınların kullanımı tavsiye edilmez.

Masaj Yağı Olarak Kullanımı

Esansiyel yağ asiti olarak oldukça zengin olan üzüm çekirdeği yağı akışkan bir yağdır. Cilde uygulandığında buharlaşarak çabuk emilir ve aromaterapi seanslarında masaj yağı olarak kullanılır.

Üzüm Çekirdeği Yağının Nemlendirici Olarak Kullanımı

  • Havuç ( 3 tane )
  • Üzüm çekirdeği yağı ( 2 yemek kaşığı )
  • Limon ( 4 – 5 damla arzuya göre arttırın )

Hazırlanışı: Havuçları rendeleyin ve üzüm çekirdeği yağını ekleyip karıştırın ve tavaya alıp ocakta pişirin. Ocaktan alıp limon suyu ekleyin ve bu karışımı her gün 1 yemek kaşığı tüketin. Cildin içten daha sağlıklı bir şekilde nemlenmesini sağlar.

Üzüm Çekirdeği Yağının Lekeler İçin Kullanımı

  • Çay ağacı yağı ( 8 – 9 damla )
  • Üzüm çekirdeği yağı ( 4 – 5 yemek kaşığı )

Kullanımı: Yağları karıştırın ve her sabah ve akşam lekelerin olduğu bölgelere bu karışıma pamuk bandırıp cildinizi temizleyin. 20 gün sonra cildinizdeki lekelerin azaldığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız