Cilt Bakımı Ve Güzellik
Doğal uçuk tedavisi ve uçuğun geçmesi için yapılması gerekenler.

Dudakta Uçuk Nasıl Geçer

 

Dudaktaki uçuk virüs yada stres yoluyla çıkabildiği gibi, temas yoluyla bulaşma şeklinde de görülebilir. Ateşli hastalık ve bünye zayıflaması sonrasında da görülebilen uçuk tedavisi için bir çok farklı yöntem kullanılabilmektedir. Cilt hastalıkları sınıfına giren uçuk nasıl geçer sizler için açıklıyoruz.

 

 

Uçuk Tedavisi

 

Uçuk Kremi Tarifi

 

 • 2,5 çay kaşığı aynısefa yağı
 • 4 damla bergamot
 • 4 damla ıtır yağı
 • 4 damla okaliptüs yağı

 

Malzemeleri belirtilen ölçülerde bir araya getirerek karıştırın. Günde 2 yada 3 kez kulak çöpü kullanarak karışımdan uçuk üzerine sürün.

 

Meşe Kabuğu Tarifi

 

 • 3.5 su bardağı su
 • 15 gr ceviz yaprağı
 • 10 gr meşe kabuğu

 

Tüm malzemeleri belirtilen ölçülerde bir araya getirerek kısık ateşte 15 dakika kaynatın. Sürenin sonunda çatal yardımıyla ezin ve soğuduktan sonra uçuğun üzerine sürün.

 

 

Doğal Uçuk Kremi Tarifi

 

 • 1 çay bardağı kaynamış su
 • 1 tutam mayıs papatyası

 

Malzemelerin tümü karıştırılarak demlenmeye bırakılır, karışım soğuduktan sonra süzülerek uçuk üzerine günde 3 kez kompres yapılarak sürülür. Uçuk geçene kadar işlemi tekrara ederek uçuğun neden olduğu kaşıntıyı giderebilirsiniz.

 

 

Uçuk Geçiren Krem Tarifi

 

 • 2 bardak su
 • 3 andızotu kökü

 

Malzemeleri karıştırarak kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra soğumaya bırakın ve soğuduktan sonra süzün. Süzdüğünüz karışımı uçuk üzerine günde 5 yada 6 kez kompres yaparak uygulayın. Uçuğun kaşıntısı ve ağrısını hafifletecektir.

 

Süt ile Uçuk Tedavisi: Temiz bir pamuğu süte bandırıp uçuğun üzerinde 10 dakika bekletin. Uçuğun iyileşmesini hızlandıracaktır.

 

Meyan Kökü: İçeriğindeki asitler sayesinde uçuğun içindeki virüsleri öldüren meyan kökü, ağız içinde çıkan uçuklar için çiğnenerek de kullanılabilir. Dudak kenarlarındaki uçuklar için ise meyan kökü tozunu bölgeye serpip yarım saat bekledikten sonra temizleyebilirsiniz.

 

Buz Tedavisi: Ağrılı uçuklarda ağrıyı hafifletmek için uçuğun görüldüğü bölgeye buzlu kompres uygulayabilirsiniz.

 

Diş Macunu: Uçuğun çıkmaya başladığı ilk evrelerde diş macunu sürüp kurumasını beklerseniz, uçuk daha ağrısız bir şekilde hızla iyileşecektir.

 

Uçuğa dokunduktan sonra ellerinizi muhakkak yıkamalısınız. Uçuk cildinizin bir başka bölgesine geçebileceği gibi, diğer aile bireylerine de bulaşabilmektedir. Uçuk oluştuktan sonra ilk olarak diş fırçanızı acil olarak değiştirmelisiniz. Uçuklu kişiler çocukları ve bebekleri öpmekten uzak durmalıdır. Uçuklu kişinin kullandığı havlu, bardak gibi eşyaları bir başkasının kullanmaması gerekmektedir.

Yazar: Tarih: 15 Haziran 2015 - 11:28:48 Kategori: Ağız Ve diş Sağlığı, Vücut Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,