Tüy Dökücü Bitkiler

Bitkilerin tüyleri dökmesi ve yeniden çıkmasını azaltması gibi etkileri, bayanları doğal yöntemlere itmiştir. Bitkilerin tüyler üzerinde kullanımı biraz zahmetli gözükse de cildinize etki eden maddeler doğal olduğu için son derece sağlıklıdır.

Tüy Dökücü Bitkiler

Tüy Dökücü Soğan

Tüy kökleri için soğan etkili bir besindir. Tüyleri dökmek için uygulanan soğanı dilerseniz aşağıda verdiğimiz kür yöntemi ile uygularsınız dilerseniz de soğanı parçalayıp çıkan suyu ile tüylere masaj yapabilirsiniz. Soğan ile yapılan işlemler sonucunda tüylerin uzun vadede çıkmadığını ve zamanla azaldığını fark edersiniz.

Tüy Dökücü Soğan Kürü

 • Siyah merhem
 • Sarımsak ( 1 diş )
 • Soğan ( 1 tane )

Hazırlanışı: Sarımsağı rendeleyip siyah merhemle harmanlayın. Diğer yandan soğanı közde iyice pişirip bir kenara alın. Tüy dökücü kürü kullanmak istediğiniz alanlara ince bir tabaka halinde uygulayın ve üzerine közlediğiniz soğan dilimini koyun. Bu şekilde 15 dakika bekletip ılık su ile temizleyin. 1 hafta süresince her gün uygulayın. Her ihtiyaç hissettiğinizde bu kürü tekrarlayabilirsiniz.

Nane Tüyleri Nasıl Döker?

Birçok bitki uzmanının önerdiği nane tüylerin azalmasında etkilidir. Naneyi dilerseniz çay, dilerseniz direk çiğ olarak dilerseniz de tüylü bölgeye direk uygulayarak kullanabilirsiniz. Her türlü aşamada da etkisini gösteren naneyi 2 haftadan fazla uygulamanız tavsiye edilmez.

Nane Kürü Tarifi

 • Nane ( 1 tatlı kaşığı )
 • Su ( 1 bardak )

Hazırlanışı: Cezveye 1 bardak suyu ekleyip kaynatın ve kaynayan suya naneyi ilave edip 5 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından ılıdığında tüketin. Her gün içilebilir. Yukarıda yazdığımız gibi naneyi yemek de tüy sorunlarına şifa olur.

Tüyleri Dökmek için Aslanpençesi

Hormon seviyesini dengeleyen ve düzenleyen testere dişli aslan pençesi tüylerin azalmasında ve dökülmesinde de etkilidir. Testere dişli aslan pençesi çayından günde 1 bardak içerek hormon bozukluğu ve fazla tüylenme sorununuzu önleyebilirsiniz. ,

Aslan Pençesi Kürü Tarifi

 • Su ( 1 bardak )
 • Testere dişli aslanpençesi ( 1 tutam )

Hazırlanışı: 1 bardak suyu cezveye alıp kaynatın ve altını kapadığınızda aslanpençesini cezveye ekleyin. 4 – 5 dakika demledikten sonra süzün ve her gün taze olarak bu çaydan tüketin.

Limonla İstenmeyen Tüyleri Dökmek

Asitik bir besin olan limon tüy köklerinin azalmasını ve zamanla incelmesini sağlar. Zayıflayan kıl kökleri zamanla incelecek ve git gide tüylerinizde azalma görülecektir. Limonla yaptığınız her türlü kür ile etkili sonuçlar görebilirsiniz.

Tüylenme İçin Limon Kürü

 • Limon ( yarım )
 • Tuz ( 1 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı: Cam bir kaseye limonu sıkıp tuzu ekleyin ve çok az karıştırın. Tüylerinizi aldığınız bölgelere her gün bu karışımdan uygulayıp 10 dakika bekletin. Yanma hissi oluşturacağından çok tutmadan yıkayın. Aşırı yanma hissedenler hemen yıkayabilir. Tüyler tekrar çıkana kadar uygulanabilir.

Bakla

Kıl köklerinin zayıflamasında etkili olan diğer bir besinde bakladır. Bakla kabuklarının etkili olduğu kür sayesinde tüy sorununuzu azaltacak ve kıl köklerinin incelmesini sağlayacaksınız.

Tüy dökücü Bakla Kürü Tarifi

 • Bakla kabukları ( yeterince )

Hazırlanışı:  Baklanın kabuklarını sıyırdıktan sonra meyve sıkacağından geçirip 1 kahve fincanı kadar suyunu çıkarın.  Çıkan su ile tüylerin alındığı bölgeye makyaj pamuğunu bakla suyuna bandırıp bu bölgeye uygulayın. Yarım saat süresince bekletin ve süre sonunda ılık su ile temizleyin.

Hayıt Tohumu

Doktor Ömer Coşkun’un tavsiye ettiği hayıt tohumu kürü ile zahmetsiz bir şekilde tüy köklerini zayıflatıp inceltebilirsiniz. Hormon dengesini düzenleyen hayıt tohumu erkeksi kıl yapısının önüne geçerek tüylenme sorunu azaltır.

Hayıt Tohumu Kürü

 • Hayıt tohumu ( 1 tutam )
 • Su ( 1 bardak )

Hazırlanışı: Cezveye suyu ekleyip kaynatın ve altını kapattıktan sonra hayıt tohumunu ilave edip demleyin. 1 saat demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Her gün taze şekilde hazırlayarak içeceğiniz kürü 1 hafta uygulayıp 2 hafta ara verin.


Yorumlar
  1. ruken diyor ki:

   ben tüy döken bir kalıcı malzeme istiyorum öyle hemen de çıkacak istiyorum tüylerim

  2. kafamda deli sorular diyor ki:

   Soğan saç uzatırken nasıl tüyleri azaltir bu tezatlik değil mi??

  3. Mehmet diyor ki:

   Hangi kürü nasıl uygulamamız gerektigini yaZarmısınız

  4. dilek diyor ki:

   soğanı tüyleri almadan mı süreceğiz

   • Denis Kara diyor ki:

    Dilek hanım öncelikle tüylerinizi almanız ve arından rendelediğiniz soğanı bu bölgeye uygulamanız yeterli kısa süre sonra bu konu içeriğini düzenleyerek sizlere daha geniş bilgiler sunacağız.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.