Cilt Bakımı Ve Güzellik
Ağdayla tüy alma yöntemi

TÜY ALMA YÖNTEMLERİ

Tüy alma yöntemleri çok çeşitlidir; Tüyleri kökten alarak zayıflatan yöntemlerden tutunda kısa sürede geçici çözüm sunan jilet gibi yöntemlerin yanı sıra, tüylere kesin çözüm olan epilasyonla tüy alma yöntemleri gibi bir çok çeşidi mevcuttur. Cilt.net olarak bu yazımızda tüyleri zayıflatan veya tamamen gideren yöntemlerden bahsedeceğiz.

Tüy Alma Yöntemleri

Balmumu( Ağda ) İle Tüy Alma Yöntemi

Ağdayla tüy alma yöntemi derinin içerisindeki kıl köklerinin tahrip edilmesi, kaldırılması ve yok edilmesi ile pürüzsüz bir cilt için uygulanan yöntemdir. En eski ve yaygın yöntemlerden biri ağda ile epilasyon yöntemidir.Sıcak, sıvı balmumu tüylerin yönünde ince bir tabaka olarak cilt üzerine, bir ıspatula ile yayılır. Bir parça ağda kâğıdı balmumu içine bastırılır, ağda kâğıdı ve balmumu daha sonra balmumu gömülü tüyler e kıllar ile tüylerin ters yöne çekilir.

Ağdayla tüy alma yöntemi
Balmumu( Ağda ) İle Tüy Alma Yöntemi

Elektroliz İle Tüy Alma Yöntemi

Elektroliz son derece ince bir metal ile saçın kök alanına ısı vererek kılların zarar görmesini ve büyümesini engelleyerek kıllardan kurtulma yöntemidir. Çok titiz yapılması gereken bir yöntemdir. Metalin yanlış yerleştirilmesi deriye batmasına ve yara izlerinin oluşmasına neden olabilir.

Elektroliz İle Tüy Alma Yöntemi
Elektroliz İle Tüy Alma Yöntemi

Lazerle İle Tüy Alma Yöntemi

Lazerile yoğun darbeli ışık lazerler kıllardan temizlenecek bölgede cilt üzerinde çizilir. Lazer darbeleri kılların büyümesini engeller ve kıl köklerini yakıp kül eder.Kalıcı sonuçlar için, lazer ile epilasyonda büyüme döngüsünün belirli bir noktada sırasıyla kıllara uygulanmalıdır. Kalıcı sonuçlara başarıyla ulaştıran lazer yöntemi en pahalı yöntemlerden biridir.

Lazerle tüylerden kurtulma
Lazerle İle Tüy Alma Yöntemi

Sugaring ve Diş İpi İle Tüy Alma

Sugaring ve diş epilasyonu en eski formları ikisidir. Sugaring ile şeker, bal, melas ve / veya limon suyu karışımı soğuk şekilde oda sıcaklığında cilde uygulanır. Ağda şeklinde cilde uygulanır ve 8 – 10 dakika sonra ağda kâğıdı ile çekilir. Bu yöntemde çizikler ve taneler şeklinde kıllar kalmaktadır.  Diş ipi ile kalan şekilli şekilsiz kıllar cildin yüzeyi boyunca cımbız görevi üstlenerek alınmaktadır.

İple tüy alma yöntemi
Sugaring ve Diş İpi İle Tüy Alma

Cımbız ve Diğer Cihazlar 

Elle tutulan cımbız ve mekanik epilasyon cihazları kılları kökünden çekmektedir. Epilasyon esas olarak cihazın cilt yüzeyi boyunca çekilir ve otomatik olarak aynı anda birden fazla tüyleri alır.Küçük bir elektrik motoru tarafından tahrik edilen bir el cihazı,içinde birden fazla cımbız kafaları ile çok daha fazla kılı kökünden çekmektedir.

Cımbızla tüy alma yöntemi
Cımbız ve Diğer Cihazlar

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. merve diyor ki:

    Ben bacaklarmı cok puruzsz ve acısz bi sekilde almak istiyrm .lutfn bi fikri olan soylesn

İlginizi Çekebilir
Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız