Cilt Bakımı Ve Güzellik
topuk-dikeni-bitkisel-tedavi

Topuk dikeni bitkisel tedavisi’nde önemli yöntemler

 

 

Topuk dikeni ayakta meydana gelen ve uzun süre ayakta durmayı zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Sabahları uyandığınızda yere basarken topuğunuzda bir ağrı hissediyor, yere basmada güçlük yaşıyorsanız topuk dikeni rahatsızlığı yaşıyor olabilirsiniz. Topuk dikeni ağrısı oldukça rahatsız eder ve sizi günlük işlerinizden alıkoyar.  Gün içinde uzun süre ayakta kalmak sizi yorabilir. Topuk dikeni topuk kemiği üzerinde sonradan oluşan küçük bir kemiksi çıkıntısı olarak adlandırılır. Kilo fazlalığınızın olması gün içinde sürekli topuklu ayakkabı kullanıyor olmanız topuk dikeni rahatsızlığınızın olma riskini arttırır.

Topuk dikeni daha çok kimlerde görülür?

Topuk dikeninin sporcularda görülme riski daha yüksektir. En çok koşucularda görülmektedir.

Gün içinde uzun süre terlik ya da ortopedik ayakkabısız sert bir zeminde yürüyen, ayakta duran veya merdiven çıkan kişilerde görülebilir

Kötü ayakkabı kullanımı topuk dikeninin tetikleyicilerindendir.

Kilolu olan kişilerde yüksek oranla ortaya çıkabilmektedir.

Topuk dikeni nasıl tedavi ediliyor?

Sabahları belirgin ayak ağrılarınız varsa eğer topuk dikeninden şüphelenmelisiniz. Ayak ağrıları uykuda topukta toplanır. Bu yüzden topuk dikeni özellikle sabahları ilk adımlarınızda şiddetli bir ağrı eşliğinde kendini belli eder. Topuk dikeni tedavisinde ayak egzersizleri yararlıdır. Egzersizleri düzenli olarak, aksatmadan yapmak gerekmektedir. Topuk dikeni tedavisinde kullanılan terliklerden mutlaka almalısınız. Terliği düzenli olarak kullandıktan sonra etkisini kısa sürede fark edeceksinizdir. Bu ürünü 40 TL ile 150 TL arasında değişen fiyatlarla bulabilirsiniz. Topuk dikeni tedavisinde önerilen bir diğer şey fizik tedavidir. Alternatif tıp ile diğer bütün yöntemleri denedikten sonra ağrınızda herhangi bir hafifleme olmaz ise topuk dikeni ameliyatı ile bu rahatsızlıktan kurtulmanız mümkündür.

 


Topuk dikeni için bitkisel tedavi

 

Kırmızı pul biber

 

Bir yemek kaşığı kırmızıbiberi tahta bir havadan iyice eziniz. Ezdikten sonra akşam yatmadan önce bir tülbent ya da gazlı bez yardımıyla ayağınıza iyice sarınız. Gece dağılmasını veya dökülmesini engellemek için üzerine sıkı olmayan bir çorap giyebilirsiniz. Sabah sargıyı çıkarınız. Bu uygulamayı 3 gün boyunca düzenli olarak uygulayınız.

 

 

Siyah kuru üzüm

3 yemek kaşığı çekirdekli kuru üzümü, çekirdekleri ile bir havanda iyice eziniz. İyice ezdiğiniz karışımı yatmadan önce bir tülbent ya da gazlı bez ile topuğunuzu sarınız.  Sabah ayağınızdan çıkarınız. Bu uygulamayı 3 gün boyunca düzenli olarak kullanınız.

 

Yağlarla bitkisel tedavi yöntemi

Topuk dikeninin tedavisi için bitkisel bir tedavi yöntemi de yağlarla yapılmaktadır.

Kantaron yağı, papatya yağı ve çörek otunu bir kapta iyice karıştırıyorsunuz. Her gün düzenli olarak topuğunuza masaj yapıyorsunuz. Diğer yöntemlerde de olduğu gibi yağlarda da düzenli kullanım çok önemlidir. Bu yöntem ile zamanla ağrılarınız azalacaktır. Tedavinin topuk dikeninin geçmesinde oldukça fazla etkisi var.  Topuk dikeninin yanında topuğunuz da çatlak ve nasırda oluşabilir. Nasır ve çatlaklar için vazelin ve zeytinyağı kullanarak kurtulmak mümkün. Hızlı bir etki istiyorsanız özellikle banyodan sonra vazelinle, zeytinyağını bir kapta karıştırarak topuğunuza sürünüz. Etkisini kısa zaman da hissedeceksinizdir.

 

Topuk Dikeni Kürleri

 

Topuk Dikeni İçin Arpacık Soğan Kürü

Arpacık bir soğanı fırın tepsisine koyup fırına atınız. Fırında iyice piştiğine emin olduktan sonra çıkarınız ve ılımaya bırakınız. Akşam yatmadan önce, pişirdiğimiz soğanın ılıdığından emin olunuz ve ikiye ayırınız. Hastanın ayağının topuk dikenin olduğu kısma koyunuz ve bir tülbent ile sarıp üzerine sıkı olmayan bir çorap giyiniz.

 

Topuk Dikeni İçin Kekik Kürü

Bir kabın içerisine 5 litre sıcak su koyunuz. Üzerine bir bardak kekik ekleyiniz ve ılımaya bırakınız. Su ılıdıktan sonra topuk dikeni olan ayağı kekikli suyun içine daldırıp 20 veya 30 dakika kadar bekletiniz. Bu işlemi günde bir kez düzenli olarak yapınız.Suyun içinde ayağınızı bekletirken masaj yapabilirsiniz, bu uygulama ağrınızın hafiflemesini ve kaslarınızın gevşemesini de sağlayacaktır.

 

Topuk Dikeni İçin Elma Kabuğu Kürü

Bir litre suyun içine, 4 elma soyularak elmanın sadece kabukları konmalıdır. Kabuklar ve bir litre su tencerede iyice kaynatılır. Kaynadıktan sonra 25- 30 dakika demlemeye alınır. Sonrasında demlenen kürü süzülür. Elde ettiğimiz sudan iki yemek arası saatlerde ve akşamları içilmelidir.

 

Zeytin Yağı ve Biber

Bir kap içine bir çay kaşığı zeytinyağını koyunuz, üzerine bir çay kaşığı pul biber ekleyiniz ve karıştırınız. İyice karıştıktan sonra topuğunuza masajla iyice yediriniz. Ve topuğunuza bir bez yardımıyla bağlayınız. Bu yöntem topuk bölgenin ve topuk dikenine sebep olan kitlenin yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Bal ve Un

Bir kapta bir kaşık bal ve bir kaşık unu iyice karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı bir tülbent ya da sargı bezi ile ayağınıza sürüp, bağlayınız. 20 gün boyunca düzenli olarak bu kürü uygulamaya devam ediniz. Bal iyi bir antibiyotik olmasından ve cildi yumuşatma etkisinden dolayı, topuk dikeninin yumuşamasına ve iltihaptan olduysa eğer iltihabın ortadan kalkmasına yardımcı olur

 

 

Yazar: Tarih: 5 Haziran 2016 - 2:33:31 Kategori: El Ayak Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,