Cilt Bakımı Ve Güzellik
Topuk dikenine çözüm

Topuk Dikeni Tedavisi

 

Topuk dikeni dayanılmaz acılara ve ağrılara sebep verdiği için sosyal hayatı olumsuz olarak etkilemektedir. Topuk ağrısı şeklinde ortaya çıkan ve topuk dikeni adı verilen rahatsızlığın tedavisi için bitkisel yöntemlere başvurulabildiği gibi ilerleyen evrelerde doktor müdahalesi şarttır.

 

Topuk dikeni ağrıları fazla kiloları bulunan kişilerde daha fazla görülür. Aşırı kilolar nedeniyle topuklarınıza fazla yük biner ve topuk kısımlarında ağrılar meydana gelir. Uzun süre ayakta duran kişilerde de topuk ağrıları baş gösterebilir. Bu tür durumlarda ayakların yer ile teması kesilerek bir süre dinlenme tavsiye edilir.

 

Düztaban ve kavisli ayak yapısına sahip kişilerde topuk dikeni rahatsızlığı daha fazla görülmektedir. Topuk ağrısını gidermek için özel geliştirilmiş pedler kullanarak ağrı oluşumunu önleyebilirsiniz. Yumuşak yapısıyla topuğun sert zemine temas etmesini önleyen bu pedler, uzun süre ayakta durmak zorunda olan kişilere önerilmektedir.

 

Topuklu ayakkabılar topuk dikeni rahatsızlığını şiddetlendirecektir. Bu sebeple topuk ağrısı çeken kişi rahat bir ayakkabı giymeli ve rahatsızlığı geçene kadar topunun üzerine fazla yük bindirmekten kaçınmalıdır.

 

 

Topuk Dikeni Belirtileri

 

 • Sabah uyanıldığında yataktan kalkarken ilk birkaç adımda şiddetli topuk ağrıları ve birkaç adım sonrasında ağrıların geçmesi.
 • Gün içinde zaman zaman artan topuk ağrıları
 • Gün içinde yürüyüş yaparken topukta hissedilen ağrılar
 • Uzun süre oturduktan sonra ayağa ilk kalkışta topukta ağrı

 

 

Topuk Dikeni Tedavisi

 

 • Topuk dikeni tedavisinde ilk başvurulan yöntem istirahat olmalıdır.
 • Topuklarda gelişen ağrılar giderilene kadar ayaklarınızı yerden kaldırıp topuk üzerine ağırlık verilmemelidir.
 • Yürüme analizi yaptırılarak yürüme bozukluklarına yönelik kişiye özel tabanlıklarla tedavi uygulanması.
 • Ağrıları hafifletmek için gün içinde 20 dakika süreyle ağrılı bölgeye buz uygulayın.
 • Aşil tendonu ve plantar faysa geren topuk dikeni egzersizleri uygulayın.

 

 

Topuk Dikeni Egzersizleri

 

 • Ayakta durarak ayağınızın altına küçük bir tenis topu yerleştirin ve ayak altındaki topu 15 kez ileri, 15 kez geri hareket ettirin. Bu egzersiz yöntemiyle bağ dokularınızın esnemesini sağlamış olursunuz.

 

 • Yere oturup bacaklarınızı ileriye uzatın. Esneme lastiğini ayak tabanınıza yerleştirip lastiği kendinize doğru çekerek arka baldırın gerilmesini sağlayın. 10 kez hareketi tekrar etmeniz yeterlidir.

 

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 

Bitkisel tedaviler topuk dikeni ve topuk ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Topuk dikeni egzersizleriyle birlikte bitkisel tedavi yöntemlerini de uygulayarak kısa zamanda problemden kurtulabilirsiniz. Geçmeyen topuk dikeni ağrıları için vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerektiğini unutmayınız. Bitkisel topuk dikeni tedavisi yöntemi konumuzda daha fazla tarif bulabilirsiniz.

 

 • Nane yağı (2 çorba kaşığı)
 • Kekik yağı (2 çorba kaşığı)

 

Yağları bir kasede karıştırarak eklem bölgesine masaj yaparak yedirin. Haftada 2 kez sürerek ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Yazar: Tarih: 23 Haziran 2015 - 1:56:16 Kategori: El Ayak Bakımı, El Ayak Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,