Topuk Çatlakları

Topuk Çatlakları

Ayaklarda kötü bir görüntü oluşturan topuk çatlakları, doğal yöntemler kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Topuklarda meydana gelen çatlamalar özellikle bayanların ayak güzelliğine kusur düşürürken yaz aylarında bu kusur oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşmakta.

Aspirinli Topuk Çatlağı Tedavisi

 • 10 adet aspirin
 • Vazelin

Aspirinleri ezin ve yeteri kadar vazelin ilave edip karıştırın. Hazır hale gelen karışımı topuklarınıza sürün ve üzerine çorap giyip 6 saat boyunca bu şekilde bırakın. Sürenin sonunda topuklarınızdaki çatlaklar yumuşayacaktır.

Bitkisel Topuk Çatlağı Tedavisi

 • Limon
 • Gliserin

Az miktarda gliserin ve limonu karıştırın. Hazır hale getirdiğiniz karışımı topuk bölgesine sürün. Bir sonraki gün ayaklarınızdaki çatlakların yumuşadığını göreceksiniz.

Topuk Çatlakları İçin Öneriler

 • Topuk çatlaklarından kurtulmak için her banyoda ayaklarınızı ponza taşı ile ovalamalısınız. Ölü deriyi ayaklardan uzaklaştıran ponza taşı peeling görevi görür ve çatlakların giderilmesini sağlar.
 • Topuk çatlakları için özel üretilmiş kremler yardımıyla çatlaklarınızı onarabilirsiniz. E vitamini içeren kremler, çatlakları gidermede başarılıdır.
 • Deniz tuzu topuk çatlaklarına iyi gelmektedir. Çatlaklar nedeniyle topukta olan sertliği giderir.
 • Eşit miktarda elma sirkesi ve su karışımı topuk çatlaklarının iyileşmesinde etkilidir. Ayak peelingi sonrasında bu karışımı uygulayabilirsiniz.

Topuk Çatlakları Nasıl Geçer

 • Çorap giyilmemesi topuklarda çatlağa neden olabilmektedir. Çoraplarınızı düzenli olarak kullanmak çatlakların giderilmesini sağlar. Yaz aylarında çorap giymek zorlaşmaktadır bu nedenle akşam yatmadan önce topuklarınızı vazelin ile yumuşatmalısınız.
 • Topuk çatlakları hafif seviyede ise; yapacağınız 2 bakımdan sonra yanıt almaya başlarsınız. Erken yaşlarda yapılan bakımlar daha hızlı cevap verir. Hücreler daha aktif olduğu için; derinin iyileşme süreci daha hızlıdır.
 • Uzun süre ayakta durmak ve devamlı açık ayakkabı giymek topuklarda çatlamaya neden olabilir. Akşam eve gelindiğinde, ayaklar deniz tuzu ve su karışımda dinlendirilmelidir. Hem yorgunluğunuzu alacak hem de topuk çatlaklarını önleyecektir. Çok fazla açık ayakkabı giyen kişiler; bir müddet kapalı ayakkabılara yönelerek; havanın etkisi ile birlikte oluşan topuk çatlaklarının önüne geçebilirler. Bilindiği gibi deri; güneş ışınlarından etkilenerek aşırı şekilde kurur.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.