Cilt Bakımı Ve Güzellik
Tırnaklardaki beyaz lekelerin nedenleri ve çözümleri

Tırnaklarda Beyaz Lekeler Ve Çözümleri

Tırnaklarda beyaz lekeler için çoğu kişi vitamin eksikliği olduğunu dile getirse de asıl neden olarak uzmanlar tırnakların bir çarpma sonucu beyaz leke oluşturması ya da tırnak yatağının bozulması olduğunu söylüyor. Bunun dışında çok fazla etkisi olmasa da C vitamini, B12 vitamini, çinko, kalsiyum ve biotin eksikliği sonucunda da görülebilir.

 

Tırnaklarda Beyaz Lekeler Neden Oluşur?

Yukarıda verdiğimiz vitaminlerin eksikliği sonucunda tırnaklarınızın çarpma sonucunda lekelenme oluşturması normaldir çünkü tırnaklar güçsüz kalmışlardır.

  1. Şiddete Maruz Kalma Sonucunda: Tırnaklarda görülen beyaz lekeler şiddete maruz kaldıktan hemen sonra görülmez. Bazen ertesi gün görülen beyaz leke bazen günler sonra ortaya çıkabilir. Aşırı şekilde şiddete maruz kaldı ise oluşan renk önce mavi, sonra siyah en son beyaza dönüşür. Yani tırnaklar uzadıkça darbe kendini daha çok gösterecektir. Her zaman görülmeyen bu lekelenmeler siz fark etmeden kendi kendine bile geçebilir.
  2. Çinko Eksikliği: Tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin özellikle çinko eksikliğinden oluştuğunu söylerler. Oysa ki çinko eksikliği ilk etapta saç dökülmesine ve sindirimin yavaşlamasına sebep olur. Bu açıdan tırnaklarda beyaz leke sorununu sık görüyorsanız vücudunuz başka negatif belirtiler gösteriyor mu buna dikkat edin.
  3. Kimyasal Maddeler: Tırnaklarda beyaz lekeler tırnaklara uygulanan kimyasal maddeler, tırnak ojeleri, tırnak cilaları ve sertleştiricileri sonucunda da görülebilir. Akrilik tırnaklarda tırnaklarda beyaz lekelenmelere neden olur. Bu tırnak ürünlerinin kullanımına bir süre ara verip geçip geçmediğini kontrol edin geçmedi ise ardından bir cildiye uzmanına görün.
  4. Mantar: Tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin bir diğer anlamı da mantar olabilir. Özellikle tırnakların dip bölgesinde kaşıntı yaşanıyorsa mantar oluşumuna işarettir.
  5. Mineral Eksikliği: Vücutta kalsiyum gibi minerallerin eksik olması tırnaklarda beyaz leke oluşumuna sebebiyet verir.

 

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Tırnaklarınızda oluşan beyaz lekelerin bilinen bitkisel bir tedavisi yoktur.

  • Doktora giderek tahlil yaptırılır ve vücudunuzda eksik olan vitaminlerin takviye edilmesi ile geçirilir.
  • Diğer bir olgu da bahsettiğimiz gibi mantardır. Bunun içinde yine kremler ve ilaçlar kullanarak tedavi uygulanır.

Tırnaklardaki beyaz lekelerin çarpma sonucumu, tırnak yatağının bozulması sonucumu yoksa mantar yüzünden mi olduğunu öğrenmek için öncelikle bir doktora giderek sorunun ana nedenini öğrenilmelidir.

 

Yazar: Tarih: 24 Ocak 2015 - 4:00:26 Kategori: El Ayak Bakımı, Tırnak Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,