Cilt Bakımı Ve Güzellik
Tırnak güçlendiren vitaminler

Tırnaklar İçin Gerekli Vitaminler

Yetersiz beslenme sonucu veya kalıtımsal faktörlerden tırnaklar güçsüz olabilir. Fakat aldığınız vitaminlere biraz dikkat ederek tırnaklarınızı güçlendirebilir çabuk kırılmalarını önleyebilirsiniz. Bunun için beslenme uzmanlarının tavsiye ettiği vitaminlerden faydalanmak yeterli olacaktır.

 

Tırnakların Güçlenmesi İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir?

E Vitamini

Tırnaklarınız için gerekli olan vitaminler arasında ilk sırayı çekiyor E vitamini. Güçlü antioksidan özelliği bulunan E vitamini besinler yolu ile rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Diğer bir seçenekte eczanelerden E vitamini kapsüllerinden alarak tırnaklarınızın üzerine direk sıvı yolu ile uygulamaktır. Kapsüllerde tırnaklarınızın kısa zamanda güçlenmesini sağlar.

 

C Vitamini

Tırnakların kırılmasının en büyük sebeplerinden biride çevresel faktörler, güneş ve hava kirliliğidir. Bu etkenler tırnaklarda bulunan elastin ve kolajen maddesinin azalmasını sağlayarak tırnakların sararmasına ve kırılmasına neden olur. C vitamininden bolca tüketerek dış etkenlerin tırnaklarınıza verdiği zararı en aza indirebilirsiniz. C vitamininde bulunan antioksidan tırnakların güçlenmesini sağlar. Vücutta depolanmayan C vitaminin her gün alınması gerekir.

 

Kalsiyum ve Protein

Beyaz ve güçlü tırnaklar için kalsiyum alımı çok önemlidir. Kalsiyum yeni çıkan tırnakların güçlü olmasını sağlarken kalsiyumda tırnakların uzamasını sağlar. Kalsiyum eksikliği olan vücutta bazen tırnak üstünde beyaz lekeler oluşmaktadır.

 

Biotin ve B Kompleks Vitaminler

Vücutta B vitamini eksikse kendini anında belli eder. Saçlarda ve ciltte en çok kendini belli eden B vitamini eksikliği tırnakların solmasına ve renginin değişmesine neden olur. Zayıf ve güçsüz tırnaklarınız var ise B vitamini barındıran kremlerle tırnaklarınıza masaj yapabilir ek B vitamini içeren ürünler tüketebilirsiniz.

 

Çinko

Tırnak üzerinde oluşan beyaz lekelerin ana sebebidir çinko eksikliği. Demir ve çinko eksikliğinden kaynaklı bu lekeler gerekli besinler tüketildiğinde yavaş yavaş geçerler. Özellikle meyve, sebze, balık ve yumurta güçlü çinko deposudur.

 

Yazar: Tarih: 28 Ocak 2015 - 12:00:02 Kategori: El Ayak Bakımı, Tırnak Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,