Cilt Bakımı Ve Güzellik
tirnak-soyulmasina-ne-iyi-gelir

Tırnak soyulması neden olur?

 

Tırnak soyulmasının nedenleri araştırıldığında, karşımıza pek çok sebep çıkmaktadır. Tırnak soyulmasının nedeni başlıca olarak vücutta meydana gelen vitamin eksiklikleri, ilaç kullanımları ve tırnakların kimyasını etkileyecek her türlü içerikle temas halinde bulunulmasıdır.

 

Tırnak soyulması ne eksikliği sorusunun cevabı da bu yüzden vitamin ve mineral eksiklikleri olarak verilebilmektedir.

 

tirnak-soyulmasina-cozumler

 

Bu ve bunun gibi pek çok etken sonucunda pul pul soyulmaya ve hatta kırılmaya başlayan tırnaklar için çözüm yolu olarak piyasada tırnak soyulmasına ilaçlar da bulunmaktadır.

 

Sonuç olarak normal şartlarda dudak soyulmasına ne iyi gelir, el soyulmasına ne iyi gelir ya da yüz soyulmasına ne iyi gelir gibi soruların cevapları da sıklıkla araştırılıyorsa, aynı şekilde kadınlar için tırnak soyulmaları da hem her şeyden önce eksik bir sağlık unsurunu ifade eden bir görüntü olduğundan hem de estetik açıdan pek hoş gözükmediğinden mutlaka çözüm bulmak istedikleri durumlardan bir tanesidir.

 

tirnak-soyulmasi-icin-ne-yapmali

 

Bu durumların sağlıklı bir şekilde bulunabilmesi adına öncelikle tırnak soyulmasının sebeplerini bilmek çok önemlidir. Bu sebeplerden başlıcaları şunlardır;

 

İlaç kullanımı : Bazı ilaçların içeriğinde tırnakları kurutucu etkiler bulunmaktadır. Kullandığınız bir ilaç varsa ve kullandığınız süreçler içerisinde tırnaklarınızda soyulmalar meydana geliyorsa, yapmanız gereken doktorunuzla görüşüp ilacın değişimini sağlayarak tırnaklarınıza zarar vermeyecek muadil bir ilacın kullanımına geçmektir.

 

tirnak-soyulmasina-onlemler

 

İklim değişikliği : Çok sıcaktan çok soğuk bölgeye seyahat etmek ya da tam tersi durumlarda tırnaklarda soyulmalar görülebilmektedir. Bunun sebebi aşırı soğuk havaların ya da aşırı sıcak havaların tırnakların kendi katmanlarında kuruma yaratması ve bunun sonucunda da soyulma meydana getirmesi durumu ortaya çıkmaktadır.

 

Kimyasal maddeler : Özellikle temizlik esnasında tırnaklarımızın sıklıkla temas ettiği kimyasal temizlik maddeleri, tırnakların üst katmanlarını ciddi anlamda tahriş ettiğinden tırnakları kurutarak soyulmalarına neden olmaktadır.

 

bakimsiz-tirnaklar

 

 

Hastalık durumları : Cildinizde mantar hastalığı ya da sedef hastalıkları bulunuyorsa, tırnaklarınız da mecburen bu durumlardan etkilenmektedir. Bu tip cilt hastalıkları için kullandığınız ilaçların yanında bir de tırnaklarınızın bakımını ihmal etmemeyi unutmamalısınız.

 

Beslenme durumu : Tırnak soyulmasının sıklıkla görüldüğü durum protein eksikliğidir ve bu protein eksikliği durumu da beslenme eksikliğinden meydana gelmektedir. Beslenme skalanızda mümkün olduğunca kükürtlü, B vitamini ağırlıklı ve biyotin ağırlıklı ürünlere de yer vermemek aynı şekilde tırnak soyulmalarına sebep olabilir.

 

soyulan-tirnaklar

 

Tırnak soyulması için ne yapmalı?

 

Tırnak soyulması nasıl geçer ya da tırnak soyulması nasıl önlenir konuları araştırıldığı zaman bireylerin karşısına tırnak soyulmasına bitkisel çözümler ve bunun dışında tırnakların soyulmasına ne iyi gelir çözümleri çıkmaktadır. Tırnak soyulmasına çözümler ise şu şekildedir;

 

tirnak-bakimsizligi

 

  • Temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanın.

 

  • Beslenme programınızda proteinlere, minerallere ve vitaminlere sıklıkla yer verin.

 

  • Geceleri ve sabahları mutlaka bir tırnak losyonu kullanın.

 

  • İklim geçişi süreçlerinde tırnaklarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

 

soyulan-tirnak-yapisi

 

  • Kullandığınız ilaçlar tırnak soyulması yapıyorsa bunu önlemek için ya ilacınızı değiştirin ya da tırnaklarınız için de ilaç kullanın.

 

  • Uzun süreçlerde su içerisinde kalan tırnaklarınızı mutlaka nemlendirin.

 

  • Takma tırnak kullanan bireylerin tırnak nemliliğine ekstradan özen göstermesi gerektiğinden sık sık ellerinizin bakımına dikkat edin.

Yazar: Tarih: 8 Eylül 2016 - 12:06:48 Kategori: El bakımı, Tırnak Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,