Cilt Bakımı Ve Güzellik
tirnak-soyulmasina-ne-iyi-gelir

Tırnak soyulması neden olur?

Bu durumların sağlıklı bir şekilde bulunabilmesi adına öncelikle tırnak soyulmasının sebeplerini bilmek çok önemlidir. Bu sebeplerden başlıcaları şunlardır;

İlaç kullanımı : Bazı ilaçların içeriğinde tırnakları kurutucu etkiler bulunmaktadır. Kullandığınız bir ilaç varsa ve kullandığınız süreçler içerisinde tırnaklarınızda soyulmalar meydana geliyorsa, yapmanız gereken doktorunuzla görüşüp ilacın değişimini sağlayarak tırnaklarınıza zarar vermeyecek muadil bir ilacın kullanımına geçmektir.

İklim değişikliği : Çok sıcaktan çok soğuk bölgeye seyahat etmek ya da tam tersi durumlarda tırnaklarda soyulmalar görülebilmektedir. Bunun sebebi aşırı soğuk havaların ya da aşırı sıcak havaların tırnakların kendi katmanlarında kuruma yaratması ve bunun sonucunda da soyulma meydana getirmesi durumu ortaya çıkmaktadır.

Kimyasal maddeler : Özellikle temizlik esnasında tırnaklarımızın sıklıkla temas ettiği kimyasal temizlik maddeleri, tırnakların üst katmanlarını ciddi anlamda tahriş ettiğinden tırnakları kurutarak soyulmalarına neden olmaktadır.

bakimsiz-tirnaklar

Hastalık durumları : Cildinizde mantar hastalığı ya da sedef hastalıkları bulunuyorsa, tırnaklarınız da mecburen bu durumlardan etkilenmektedir. Bu tip cilt hastalıkları için kullandığınız ilaçların yanında bir de tırnaklarınızın bakımını ihmal etmemeyi unutmamalısınız.

Beslenme durumu : Tırnak soyulmasının sıklıkla görüldüğü durum protein eksikliğidir ve bu protein eksikliği durumu da beslenme eksikliğinden meydana gelmektedir. Beslenme skalanızda mümkün olduğunca kükürtlü, B vitamini ağırlıklı ve biyotin ağırlıklı ürünlere de yer vermemek aynı şekilde tırnak soyulmalarına sebep olabilir.

soyulan-tirnaklar

Tırnak soyulması için ne yapmalı?

  • Temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanın.
  • Beslenme programınızda proteinlere, minerallere ve vitaminlere sıklıkla yer verin.
  • Geceleri ve sabahları mutlaka bir tırnak losyonu kullanın.
  • İklim geçişi süreçlerinde tırnaklarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

soyulan-tirnak-yapisi

  • Kullandığınız ilaçlar tırnak soyulması yapıyorsa bunu önlemek için ya ilacınızı değiştirin ya da tırnaklarınız için de ilaç kullanın.
  • Uzun süreçlerde su içerisinde kalan tırnaklarınızı mutlaka nemlendirin.
  • Takma tırnak kullanan bireylerin tırnak nemliliğine ekstradan özen göstermesi gerektiğinden sık sık ellerinizin bakımına dikkat edin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız