Cilt Bakımı Ve Güzellik
Tırnak sedefi nedir

Sedef rahatsızlığına yakalananlarda görülen tırnak sedefi, oldukça rahatsız edici bir durumdur. Sedef rahatsızlığı geçiren kişilerin el ve ayak tırnaklarında bu rahatsızlığın büyük oranda görülür. Tırnaklarda çukurluklar, kalınlaşma ve pullanma gibi durumlar ortaya çıkar.

Tırnak Sedefi Neden Çıkar?

 • İrritanlar
 • Mantar enfeksiyonları
 • Tırnak altında bulunan debisini kaldırmak
 • Kütikülleri koparmak
 • Protez tırnak kullanmak
 • Uzun tırnak kullanmak

Yaşam tarzı kaynaklı tırnak sedefinde çözüme ulaşmak nispeten daha kolaydır. Bu tür durumlarda tırnak temizliğine ve bakımına önem göstermek gerekmektedir. Tırnak bakımına gereken özeni göstermemek, tırnak sedefi hastalığına yakalanmanıza sebep olabilmektedir. Et ile tırnağın birleştiği kısımlara ekstra özen göstermek, tırnak sedefi ve mantar gibi rahatsızlıklara yakalanmanızı önleyebilir.

Tırnak Sedefi Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak sedefi görülen kişilerde sedefin yaygınlığı, kişinin yaşam tarzı, sedefin türü ve hastanın kullandığı diğer ilaçlar göz önüne alınarak uygun ilaçlar verilmektedir. Nemlendirici krem ve losyon kullanımı tırnak sedefi nedeniyle ortaya çıkan pullu görünüm ve kaşıntının geçmesinde faydalıdır. Şampuan, krem, nemlendirici ve losyon gibi ürünlerin yanı sıra vitamin ilaçları, kortizonlar, D vitamini, katran içeren ilaçlarda uygulanabilir.

Sedef rahatsızlığına neden olan virüs, güneş ışınları karşısında etkisiz kalmaktadır. Ancak güneş ışığına maruz kalmak da ciltte başka rahatsızlıkların belirmesine neden olacaktır. Bu nedenle uygun saatlerde ve sürelerde güneş ışığı altına çıkmak D vitamini alma açısından faydalı olacaktır. Daha ağır seyirli ve vücuda yayılım göstermiş sedef vakalarında ise enjeksiyon yolu ile, damar yolundan serumlar ile ve oral yoldan alınan diğer ilaçlarla tedavi güçlendirilebilir.

Sedef Hastalığı Belirtileri

Tırnak mantarının en büyük sebebi olan sedef hastalığı ciltte kızarıklık ve kabarma şeklinde kendisini gösterir. Kesin bir tedavisi bulunmayan ve sebep olan etkenlerin tespit edilip ortadan kaldırılması gereken sedef rahatsızlığında bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Isırgan otu, papatya, meyan kökü, oğul otu, karabaş otu ve anason havanda dövülerek 3 su bardağı kaynamış suyun içine konulur. Yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra karışımın suyu süzülür ve 3’e bölünerek aç karınla içilir. Karışımın içinde bulunan meyan kökü nedeniyle şeker hastaları ve yüksek tansiyonu bulunanlar bu karışımı kullanmamalılar.

Sedef hastalığı tedavisinde etkili olan yöntem lazer tedavisidir. Kısa süre içinde hastalığı geçiren lazer tedavisinin maliyetinin yüksek olması nedeniyle hastalar tarafından pek tercih edilmemektedir. Lazer tedavi sonrasında sedef hastalığı belirli bir süre sonra tekrardan görülebilir. Bu tür durumlarda tekrar lazer tedavisi uygulanmalıdır. Yüksek fiyatlar, bu tedavinin önünü kesmiş olsa da şimdilik en etkili tedavi yöntemidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. Pkz diyor ki:

  Hocam bu söylediğiniz bitkisel tedaviyi hergün mü içmemiz gerek ve ne otları ne kadar ölçüde atmamız gerek

 2. osman tusok diyor ki:

  Hocam benim elimdede var bunu nasil geciririm

 3. suna diyor ki:

  bnm ablamdada farkettik tirnak sedefini acaba bi zarari varmi goruntu disinda

  • Nurhan diyor ki:

   Bulaşma ve yayılma gibi durumlar oluşmaz, sadece kötü bir görünüm oluşturur.

 4. selahattin diyor ki:

  Selam hocam budoktornerdedir

 5. Metin diyor ki:

  Hocam türkiyede bu tırnak içerisinde ki sedef için tavsiye edeceğiniz bir doktor varmı.

  • Aysu diyor ki:

   Dermatoloji uzmanı Prof. Dr. Nilgün ŞENTÜRK sedef hastalığı konusunda oldukça başarılı bir doktor fakat yinede daha iyi bir araştırma yapabilirseniz aradığınız doktoru bulabilirsiniz.

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız