Cilt Bakımı Ve Güzellik
Tırnak nasıl törpülenir.

Tırnakların göze daha hoş gözükmesi ve ojenin daha estetik durması için düzenli tırnak bakımının yanı sıra tırnakların ayrıca törpülenmesi gerekir. Törpüleme sadece bu nedenlerden ile yapılmaz. Tırnakların uzun süre törpülenmemesi tırnakta şekil ve renk bozukluklarına neden olabilir.

Tırnak Nasıl Törpülenir

Manikür işleminde en önemli olan kısım tırnakların törpülenmesidir. Parmağın şekline uygun törpüleme tırnağınızı her zaman daha bakımlı gösterir.

  1. İlk olarak ılık bir suya tırnaklar bastırılır ve 5 dakika yumuşaması sağlanır
  2. Tırnaklar törpülenmeye kenarlardan değil orta bölgelerden başlanır.
  3. Orta bölgelerde seri fakat yumuşak hareketler yardımıyla tırnaklar belirli bir şekle sokulur.
  4. Arada yan bölgelere de hafif darbeyle törpüleme işlemi uygulanır burada önemli olan tırnakların yan kısımları sivri bırakılmamalıdır.
  5. Tırnak yanlarının sivri şekilde bırakılması tırnak batmasına neden olur.
  6. Oval şekilde törpüleme işleminde yan bölgelere yumuşak ve yavaşça uzun süre törpü uygulanır.
  7. Küt kesim kısa tırnaklar için uygundur ve dilenen kütlük sağlandığında törpüleme bırakılır.

Küt tırnak şekli verilecek ise;  Küt  tırnaklar kırılmaya daha yatkındır. Bu nedenle tırnak yapınız uygun ise tırnaklarınızda oval ve yuvarlak törpüleme şekillerini kullanabilirsiniz. Küt tırnaklar bir müddet uzadıktan sonra kırılırlar, oval tırnağı tırnak törpüsünü düzgün yaptığınız müddetçe daha fazla uzatabilirsiniz. Kısa parmaklara sahipseniz size en uygun törpüleme şekli küt tırnaklardır. Uzun parmaklar için en ideal tırnak törpüleme şekli oval olanlarıdır.

Ayak tırnakları törpülenirken dikkat : Ayak tırnaklarına törpü yaparken daha dikkatli olunmalıdır. Ayak parmaklarının yan kısımlarında bulunan tırnaklar sivri olmamalıdır. Ayakkabıya baskı yapan sivri tırnaklar birçok hastalığa neden olabilir.

Önemli : Törpüleme işleminin steril koşullarda yapılması çok önemlidir. Arkadaşınız ya da başka birinin kullandığı törpüleri asla kullanmamalısınız. Üstelik kullandığınız törpü tahta törpü olmalıdır. Metal olan törpüler tırnakların kırılmasına neden olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız