Cilt Bakımı Ve Güzellik
Tırnak morarması neden ? Neden olur? Nasıl tedavi edilir.

Tırnak Morarması Tedavisi

Ayak tırnağı morarması şeklinde sıklıkla rastlanan tırnak morarması rahatsızlığı çoğunlukla tercih edilen ayakkabı ile alakalıdır. Ayağın sert bir yere çarpılması durumunda da tırnak morarması oluşabilir.

 

Tırnak morarması bazı durumlarda tırnak kalınlaşmasını da beraberinde getirebilir. Sağlıklı tırnaklar renk ve şekil olarak da düzgün olmaktadır. Tırnaklardaki şekil bozuklukları ve renk değişiklikleri hastalık habercisi olabilir.

 

Tırnak Morarması Nedenleri

Vücuttaki oksijenin yetersiz olması durumunda tırnak morarması oluşabilir. Astım hastalarında nefes alma sıkıntısı olduğundan bu rahatsızlık bulunan kişilerde tırnak morarması durumlarına rastlanabilir. Tırnak morarması rahatsızlığı durumlarında derhal doktora başvurulmalıdır.

 

Tırnak mantarı bulunan kişilerde tırnak morarması oluşabilmektedir. Tırnak uzunluğu tırnak morarmasının bir diğer sebebidir. Uzun tırnaklar ayakkabının ön kısmına sürterek geriye doğru itilir ve bu sebeple morarma gerçekleşir.

 

Ayaklar için sağlıklı olan ayakkabılar tercih ederek morarmanın önüne geçebilirsiniz. Burun kısmı dar olan ayakkabılardan uzak durarak morarmalardan kaçınabilirsiniz.

 

Tırnak Mantarı Belirtileri

  • Tırnaklarda mantar oluşması halinde tırnak sararır ve sonrasında morarmaya başlar.
  • Tırnaklarda sarı, yeşil ve kahverengi renk değişimleri mantar habercisidir
  • Tırnakların ağrıması
  • Tırnak kenarlarında kirlerin birikmesi
  • Tırnakların pul pul kalkması

 

Tırnak Morarması Nasıl Tedavi Edilir?

Morarma iç hastalıklarından meydana geliyorsa tedavisi uzun soluklu olabilir. Astım, bronşit, kalp ve akciğer hastalıkları bazı durumlarda morarmaya neden olur. Uzman bir doktora tedavi olarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Morarmalar ayakkabı darlığından meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda ayağı sıkmayacak, yaz mevsimlerinde önü açık bir ayakkabı giyerek tırnaklarınızın hava almasını sağlayabilirsiniz. Genellikle ayak mantarından meydana gelen morluklarda kremlerden destek alınarak tedavi yöntemine gidilir.

Yazar: Tarih: 18 Eylül 2015 - 11:40:13 Kategori: El Ayak Bakımı, El Ayak Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. Bilâl Habeş diyor ki:

    Benim ellerimde morarma var ve kalbime de ağrılar ve çarpmalar giriyor. Bunun geçmesi için ne yapabilirim doğal olarak?

Etiketler:
Etiketler:, ,