Cilt Bakımı Ve Güzellik
Tırnak Lekesi

Tırnak Lekeleri Neden Olur

 

Tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin nedeni genellikle yetersiz gıda alımıdır. Tüketilen gıdaların içeriğindeki mineraller, tırnakta beyaz leke oluşumunu doğrudan etkilemektedir. Tırnakta leke oluşumunu önlemek için çinko içerikli gıdalar tüketmeye özen göstermek gerekmektedir. İnsan vücudunda çinko eksikliği tırnaklarda beyaz lekelerin oluşmasına sebep olabilmektedir.

 

Yumurta, ciğer, lahana, kuruyemiş ve peynir gibi gıdalarda bolca bulunan çinko, bu gıdaları tüketmeyi sevmeyen kişilerde beyaz leke oluşumu yapabilmektedir.

 

 

Tırnak Lekesi Nasıl Geçer

 

Tırnaklarda oluşan lekelerin başlıca nedeni gıda yetersizliğidir ancak lekelerin büyümesi ve sık aralıklarla çıkmaya başlaması durumunda bu rahatsızlığa ciddiyetle yaklaşmalı ve altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Tiroid hastalığı, tırnaklarda beyaz lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Kansızlık durumlarında da yine tırnaklarda beyaz lekeler görülebilir.

 

Tırnak lekelerini saklamak çözüm olmayacağı için lekelere sebep olan etkenin araştırılması ve tedavi edilmesi gerekir. Vücudunuzda eksik olan mineralleri giderirken dikkatli olmanız gerekmektedir. Süt ile birlikte tüketilen gıdalarda, minerallerin vücuda etki etmesi önlenir. Bu nedenle süt içerken yanında vücudunuz için gerekli mineralleri içeren gıdalar tüketmemelisiniz.

 

  • Tırnak lekeleri düzenli beslenme sonucunda geçecektir. Haftada 2 gün sabah kahvaltılarında yumurta tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Vitaminsiz kalınması durumunda tırnaklarda leke oluşumu gerçekleşmez. Tırnak lekeleri minerallerin eksikliği ile alakalıdır. Mineral eksikliği vücutta renk bozuklukları meydana getirir. Renk bozuklukları durumlarında vitamin eksikliği yerine mineral eksikliğine yoğunlaşmanız gerekir.
  • Tırnak lekelerini bitkisel tedavi yöntemleriyle gidermek imkansızdır. Yüzeyden gerçekleştirilen tedaviler, tırnak lekelerinde etkisiz kalacaktır. Tırnak lekeleri, tırnaklarınızın iç kısmında olduğu için tek tedavi yöntemi besin takviyeleridir.
  • Tırnak lekelerine neden olan etkenlerden biride; kullanılan değişik türdeki ilaçlardır. İlaçların vücuda her zaman yararı dokunmaz. Bazı zamanlarda; ilaç vücudun yapısını bozabilir. Alınan ilaçlar tırnak üzerinde beyaz lekelere neden oluyorsa; doktorunuzla konuşarak aynı etkilerde başka bir ilaç kullanabilirsiniz.
  • Tırnak lekeleri ile baş etmek için tükettiğiniz gıdaların besin değerleri çok önemlidir. Gıda takviyesine rağmen tırnaklarda renk bozuklukları devam ediyorsa, başka mineral eksiklikleri yada hastalıklardan şüphelenebilirsiniz. Magnezyum ve selenyum eksikliği de tırnaklarda beyaz lekeler yapabilmektedir. Diyet uygulayan kişilerde tırnak lekelerine daha sık rastlanmaktadır.

Yazar: Tarih: 5 Temmuz 2015 - 7:12:08 Kategori: El Ayak Bakımı, Tırnak Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,