Cilt Bakımı Ve Güzellik
Tırnak kırılmasının nedenleri

TIRNAK KIRILMASININ NEDENLERİ

Tırnak Kırılması : Tırnakların zamanla zengin vitamin ve minerallerden eksik kalması veya dışsal faktörlerdne kaynaklı zayıflaması ve bunun sonucunda kırılmasıdır. Tırnak kırılmasının nedenleri, tırnakların kırılmaması için ne yapmak gerekir, Tırnakları en sert haline nasıl getiririz? Bu soruların hepsi cilt.net’te

Tırnak Kırılmasının Nedenleri

  1. Sürekli olarak elleriniz kimyasal maddelerle içli dışlıysa ve deterjanla sürekli uğraşıyorsanız.
  2. Beslenmeniz yeteri kadar iyi değilse.
  3. Bazen de metabolizmadan kaynaklanan hastalıklarda tırnak kırılmasını etkiler. Çoğunlukla tiroit bezleri.

Tırnakların Susuz Kalması : Tırnak kırılmasının nedenleri arasında bilinen ilk sorusunun cevabı vücudun doğal olarak tırnaklarında susuz kalmış olma ihtimalidir. Tırnaklarınız sürekli kırılıyorsa öncelikle su içmeye özen göstermelisiniz. İçmeniz gereken limit 2 litre yani su bardağı sudur. Günde 8 bardak su içmeniz tırnaklarınızın kırılmamasını yani güçlenerek sağlıklı uzamasını kolaylaştıracaktır.

Yağ Eksikliği : Tırnak kırılmalarında su eksikliğinin önemli olduğu kadar yağ eksikliğinin önemi de büyüktür. Yağ eksikliği demek fazladan yağlı yiyecekler yemeniz anlamına gelmez. Beslenmenizle birlikte yeteri kadar yağ almanızı hedefler. Vücudunuzda su eksikliği gibi yağ eksikliğinin de önüne geçildiğinde tırnaklarınızda ki kırılma sorunlar en aza inecektir.

Vitamin Eksikliği : Tırnak kırılması nedenlerinden biri de kesinlikle vitamin eksikliğidir. Belki de en önemli sebeplerden biri olan vitamin eksikliği tüm vücudu etkilediği gibi tırnak yapınızdan da bunu çok kolay anlayabilirsiniz. Vitamin ve mineral eksikliği tırnak kırılması tırnak yırtılması ve sürekli güçsüz olan tırnaklar demektir. Kalsiyum eksikliği, A vitamini eksikliği, magnezyum eksikliği, D vitamin eksikliği, demir eksikliği ve çinko eksikliği tırnak kırılması nedenlerinde eksik olan vitaminlerdir. Her hastalıkta olduğu gibi tırnak kırılmasında da yapılması ve uygulanması geren durum dengeli beslenmekten geçer. Eğer yaşamınızdan dolayı dengeli beslenemiyorsanız eczanelerden temin edebileceğiniz ilaçlarla dengeli beslenmeyi sağlayabilirsiniz.

Vitamin eksikliği tırnak kırılması  dışında etkileri  tırnakların kabarması, tırnaklarda çukurlaşma, tırnaklarda oluşan uzunlamasına çizgiler ve tırnakların ortadan ayrılması sorunları demir eksikliğinden kaynaklı diğer olgulardır.

Tırnak Kırılmasını Önlemek

Uzman bir doktordan yardım alarak vücudunuzda eksik olan maddeyi daha çok almaya çalışarak tırnak kırılmasının önüne geçebilirsiniz. Demir eksikliğini giderdiğiniz halde hala tırnaklarınızda kırılma sorunu meydana geliyorsa diğer eksiklikleri bakmanız gerekir. Havuç suyu, üzüm suyu ve eri suyu demir eksikliğinize iyi gelir. Taze sıkılmış meyve suları tercihiniz olmalıdır.

Tırnak kırılmalarının önüne geçmek için önce neden kaynaklandığını öğrenmemiz gerekir. Bunun için önce cilt doktoruna ya da iç hastalıklarında uzman bir doktora gidip tahlillerle öğrenmeliyiz. Tedavisi bu yönde kökten ve kalıcı olmuş olur.

Tırnak Kırılmasına Çözüm için bakınız.

Tırnak Kırılması Neden Olur

1- Tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa bunun en büyük sebebi vitamin eksikliği olabilir. Diğer beslenme veya vitamin eksikliği yoksa güneşin etkisi ve deterjanın etkisi gibi dış nedenlerden korunmak gerekir.

2- Tırnaklar için kullanabileceğiniz sertliği aza indiren fakat esnek yapısını arttırdığı için kırılmaların önüne geçen solüsyonlar kullanabilirsiniz.

3- Aynı zamanda direkt olarak uygulandığından tırnaklarınızı güçlendiren bakım yapan solüsyonları da tercih edebilirsiniz. Bunları eczanelerden bulabilirsiniz.

4- Uygulayacağınız bu solüsyonlar kullanmaya başladığınız andan itibaren gün gün etkisini gösterir. 21 günden sonra artık tırnaklarınız daha sağlıklı uzar ve kırılmaların önüne geçmiş olursunuz. En önemlisi ise bundan sonra tırnakları dış etkileyen kurutan maddelere karşı korumaktır.

5- Saçlarında sağlıksız olması vücudun sağlık yapısı ile ilgilidir. Kolay ve çok sık tırnaklarınız kırılıyorsa vücudunuz da doğru olmayan bir şeyler vardır. İlk önce kendinize sorun su ne kadar içiyorum? Az içilen su 8 bardaktan az ise tırnakların da kuruma ve kırılma görülür. Susuz kalmışlardır.

6- Bir diğer vücut eksikliği vücudunuzda yağ miktarının yeterli gelmemesidir. Tabi direk yağ yenerek alınmamalı bu eksiklik dengeli ve düzenli beslenme ile eksik kalan yağı vücut tamamlar.

7- Tırnak kırılmasında mineral eksikliği de göz önünde bulundurulmalıdır. Kalsiyum, demir, çinko, A, magnezyum, D vitaminleri açısından destek almanız gerekir. Eczanelerde artık herkesin ihtiyaç duyduğu multivitamin ilaçları kullanabilirsiniz.

8- Tırnak kırılmalarında tahlil yapmadan önce demir eksikliğine sahipseniz kırılmalar kaçınılmazdır. Demir eksikliği anemisi yaşayan kişilerin tırnaklarında çizgi oluşumu, tırnakta çatlama, tırnakta çukurlaşma ve tırnakta kabarıklık meydana gelir. Doktorunuzun verdiği ilaçlardan sonra sizde erik suyu, üzüm suyu ve havuç suyu içerek vücudunuza katkı sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız