Cilt Bakımı Ve Güzellik
Tırnak batmasına çözümler

Tırnak batması tırnağın zamanla deriye batarak kişinin yürümesini dahi engelleyen ve oldukça ağrılı olan bir deri rahatsızlığıdır. Bütün tırnaklarda oluşabilen tırnak batması en çok başparmak da görülen bir durumdur.

Önemli: Tırnak batmasına zamanında tedavi edilmezse istenmeyen cilt sorunları gerçekleşebileceği gibi tırnağın hatta parmağın kaybedilmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden tırnak batması sorunu yaşıyorsanız acilen tedavi yöntemine giderek bu problemden kurtulmalısınız.

Tırnak batmasının nedenleri neler? Öğrenin ve tırnak batması tedavisi konumuzdaki tariflerle tırnak batmasından kurtulun.

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

Masaj İyi Gelir

Tercih edeceğiniz herhangi bir doğal yağ ile tırnak batmasının olduğu bölgeye masaj yapın. Tırnak eti yapılan masaj sonrası yumuşayacak ve battığı bölgeden daha çabuk kurtulma sağlanacaktır. Bu konuda en başarılı yağ ise çay ağacı yağıdır. Tırnağın battığı yere masaj yaparak uygulanır ve 2 saat süresince bekletilebilir. Çay ağacı bulmakta zorlananlar bebek yağı ya da zeytinyağı da uygulayabilirler. Her aklınıza geldiğinde yağ ile bu bölgeye masaj yapılabilir.

Tuz Tırnak Batmasına İyi Gelir

 • Tuz ( 2 çay kaşığı)
 • Bir leğen sıcak su

Hazırlanışı: Bir leğene sıcağa yakın ılık suyu doldurun ve içine 2 çay kaşığı kadar tuz ilave edip karıştırın. Yarım saat süresince tırnak batması olan ayağınızı bu suda bekletin ve çıkarıp yağla tırnaklarınıza masaj yapın. Günde 2 kez tırnak batan bölgeye bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz. Tırnağın verdiği acıyı hafifleterek mikropları önler.

Enfeksiyon Önleyen Kremler

Eczanelerden rahatlıkla bulabileceğiniz enfeksiyon önleyici kremler tırnak batması oluşan bölgeye uygulanabilir. Eczanelerde bulunan bu ürünlerin hangisini tercih edeceğinize doktorunuza danışabilir rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu kremler tırnak batması sonucunda sık görülen ağrı, sızı ve enfeksiyon şikayetlerini gidermede başarı sağlarlar.

Tırnak Batmasına Çözüm Olarak Törpü Kullanın

Tırnakları kestikten sonra sadece şekil vermek için değil tırnak batmasını önlemek içinde törpü kullanmak gerekir. Dik şekilde ve keskin uçlu kesilmiş tırnaklar daha fazla batmaya olanak tanıyarak etinize zarar verebilir. Bu açıdan tırnaklar kesildikten sonra mutlaka törpü uygulayarak uçlarını yumuşatınız.

Tırnak Batmasını Önlemek İçin Pamuk Koyun

Tırnak diplerinizde acı hissetmeye başladınız ya da tırnak etinize tırnaklar batma aşamasında ise küçük parçalı pamuklar ayırarak tırnak eti ile tırnak arasına koymalısınız. Tuzlu su yöntemini uygulayarak yumuşayan tırnaklarınıza pamuk yerleştirerek tırnak batması sorunun önüne geçebilirsiniz.

Bitkisel Çözüm

 • Sarımsak ( 1 diş )
 • Greyfurt kabuğu ( 1 tane )
 • Soğan ( közlenmiş 1 tane )

Hazırlanışı: Sarımsağı soyun ve havanda iyice ezdirdikten sonra rendelenen greyfurt ve közlenen soğan ile ezdirin. Akşam yatmadan karışımı tırnak batması oluşan yere koyun ve ayağınızı bandajlayıp sabaha kadar bekletin. Haftada 2 kere bu kür uygulanabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. bircan diyor ki:

  Çok tsk uygulamaya başlıyorum inşallah faydali olur sonucu sizinle paylaşacağım şimdiden teşekkür ediyorum

 2. Nur diyor ki:

  Peki parmak daki şişkinlik nasıl geçer

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız