Cilt Bakımı Ve Güzellik
Tırnak batması rahatsızlığı

TIRNAK BATMASI

Tırnak batması nedir? neden olur? Ayak tırnaklarında sıkça görülen tırnak batması aşırı ağrılı ve sancılı bir rahatsızlıktır. Uyguladığınız her yöntem tırnak batması sorununuzu geçirmediyse mutlaka bir doktora görünerek tedavi edilmelidir.

 

Tırnak Batmasının Nedenleri

  1. Tırnak batması tırnağın ete girmesi sonucu oluşur. Ayak baş parmaklarında sıklıkla görülen tırnak batması sorunu kişinin yürümesini engelleyerek ayağın zonklamasına neden olur. Tırnak batması dikkatsizlik ve özenli ayak bakımı olmaması sonucunda görülür. Tırnak batması en fazla ayakta kalma sonucunda oluşur. Uzun süre ayakta kalan kişilerde ayakkabı sıkması sonucunda tırnaklar rahat uzayamaz ve tırnak dibindeki ete batarlar. Özellikle obez insanlarda görülen tırnak batması ayağa fazla yük binmesinden ileri gelmektedir. Acil önlem almak gerekir aksi taktirde tırnak batması bütün ayaklarda oluşabilir.
  2. Bayanlarda en sık görülme sebebi tercih edilen ayakkabının sivri uçlu olmasıdır. Tırnak üzerinde baskıyı fazla uygulayan sivri uçlu ayakkabılar taraklı ayak yapısına sahip kişiler için daha büyük tehlike arz eder. Küt kesilen ayak tırnakları oval şekil verilerek düzeltilmeli bu sorun bu sayede önlenmelidir.
  3. Tırnak batmasına neden olan etkenlerden biri de ayak mantarı sorunudur. Enfeksiyon riski oluşturan ayak mantarı tırnaklarda şekil bozukluğu ve kalınlaşmaya neden olur. Tırnak batması ve tırnak mantarı olan kişiler acil cerrahi müdahale yaptırmalı tırnak batması geçtikten sonra düzenli olarak tırnaklara pedikür uygulanmalıdır. Pedikür sonucunda ayaklarda tırnak batması sorunu daha az görülür.
  4. Tırnak batması problemi var ise sosyal aktiviteler azalır. Tırnak batması canı çok fazla acıttığından yürüme ve koşma sorunu yaşayabilirsiniz. Ayak sporları yapan bir uğraşınız varsa tırnak batması sorunu ile karşılaşmamak için sürekli olarak doktora görünmeli ve bakım yaptırmalısınız.

 

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması sorunu her türlü tedbire rağmen oluştuysa ve bir türlü geçmiyorsa acil müdahale gereklidir. Aksi taktide önlem alınmayan bu sorun sonucunda tırnaktan olabilir daha kötüsü ile karşılaşabilirsiniz. Tırnak batması ameliyatı lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Tırnak yerinden çekilir ve tırnak batması sorunu kökünden çözülmüş olur. Tırnak altıda ameliyatla tedavi edilerek bu bölgede oluşan enfeksiyon temizlenir. Eğer tırnak batması için farklı tedavi yöntemleri arıyorsanız tırnak batmasına ne iyi gelir konumuzu okuyabilirsiniz.

 

Tırnak Batmasına Karşı Çözümler

  • Ameliyat olduktan sonra tırnak batması sorununu tekrar yaşayabilirsiniz tamamen bir daha yaşanmayacak diye bir durum yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken ayak bakımına önem vermektir.
  • Ayaklar düzgün şekilde kesilmeli giyilen ayakkabılar rahat olmalı ve ayakta kalma süresi azaltılmalıdır. Bu arada aşırı kilonuz var ise tırnak batmaması için kilo vermeli daha sağlıklı yaşama geçilmelidir.
  • Tırnak batması sorununuz var ise ellerinizle müdahale etmek yerine acil bir doktora gitmeniz gerekiyor. Yanlış yapılan bir uygulama tırnağın daha fazla deriye zarar vermesine neden olur.

 

Yazar: Tarih: 7 Mayıs 2015 - 10:00:11 Kategori: El Ayak Bakımı, Tırnak Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,