Tırnak Batması Tedavisi

TIRNAK BATMASI TEDAVİSİ

Tırnak batması tedavisi için kimi zaman evde basitçe yapılan teknikler iyi gelebilmekte kimi zamanda işin ucu ameliyata kadar gitmektedir. Tırnak batması probleminde ayakta bulunan tırnağın uzayan köşesi deriye batarak derinin içine doğru uzamaya devam edecektir. Bu sebeple deri bütünlüğü bozulup enfeksiyon meydana gelecektir ve dayanılmaz ağrı başlamasına neden olacaktır.

Tırnak Batması Tedavisi

Bitkisel Tırnak Batması Tedavisi

 • Papatya çayı –  ada çayı – çam yaprakları çayı -incir yaprakları çayı ( 4 çaydan 1i seçilir)
 • 100 gram tuz
 • 1 litre sıcak su

Bir litre kadar sıcak suya ihtiyaç olacaktır. suyun içerisine 100 gram tuz konularak pansuman suyu hazırlanabilir.

Tırnak batması tedavi için papatya çayı, ada çayı, çam yaprakları çayı, incir yaprakları çayılarından herhangi biri ile tırnağın sorunlu bölümü pansuman yapılmalıdır. İşlemden sonra temiz pamuk parçası tuzlu su ile ıslatılmalıdır. Fazla suyu sıkılarak batan tırnak ile deri arasına yerleştirilmelidir.  Yerleştirilen pamuk iltihapları hapsederek rahatlama sağlayacaktır.

Eğer mümkünse incir yaprağına ait saptan çıkacak sütte pamuğa alınıp bu pamuk enfekte bölgeye konulabilir. Sonrasında incir ortadan kesilip yaralı parmağa sarılabilir. Kullanılan çoraplar sık değiştirilerek ayağın temiz olmasına dikkat edilir. Çoraplar ve ayakkabılar ayağı sıkmamalı ve tahribatı büyütmemelidir.

Bitkisel Tırnak Batması Tedavisi

 • 2 diş sarımsak
 • 1 kaşık zeytinyağı ( tatlı kaşığı )

Hazırlanışı: Sarımsaklar dövülür ve Dövülmüş sarımsaklara zeytinyağı da konularak bir gece bekletilmelidir.  Sonrasında gazlı beze karışımdan sürülerek tırnak batan bölge sarılmalıdır. Rahat bir çorapta giyilerek sabaha kadar bu şekilde bekletilmelidir. İki üç günde bir uygulanabilir.

Doğal Tırnak Batması Tedavisi

 • 6 adet aspirin
 • 1 yemek kaşığı vazelin

Hazırlanışı: 6 tane aspirin dövülerek bir yemek kaşığı vazeline eklenir. Sonrasında tırnak batması olan bölgeye sürülerek gazlı bez ile sarılır, sıkmayacak çorapta giyilerek bir gece ayakta kalması sağlanır. Ertesi gün kurumuş ve deriye geçmiş tırnak yumuşayacak ayak rahatlayacaktır.

Dikkat: Tırnak batması zamanında tedavi edilmezse cerrahi operasyona ihtiyaç duyulabilinecektir. Daha çok yetişkinlerde görülen ve ayak baş parmağı ile karakterize ciddi sıkıntılı durumdur. Önlemek adına tetikleyici etkilerden korunmak gerekir. Tırnak batması oldukça sıkıntılı bir konu olduğu için sonrasında da dikkat etmek ve tırnakları temiz tutup, korumak gerekir.

Tırnak Batmasını Önlemek için Yapılması Gerekenler

 • Gün içerisinde sürekli olarak ayaklar ılık suyla yıkanmalıdır.
 • Ayaklar kuru ve temiz tutulmalıdır.
 • Ayakkabı seçimi doğru yapılmalıdır. Topuklu denge bozacak ayakkabılardan uzak durmak ve ayağı sıkacak ayakkabılardan kesinlikle kaçınmak gerekir. Sıkı ayakkabı tırnağın ete batmasını destekleyip acıyı da çoğaltacaktır.
 • Evde batan tırnak çıkarılmaya çalışılarak araya pamuk ile destek yapılabilir. Bu işlem ağrı yapabilecek ve kişiyi zorlayabilecektir. Her gün pamuk ile bu ara daha çok çoğaltılmalı ve tırnak deriden uzaklaştırılmaya çalışılmalıdır.


Yorumlar
  1. çağatay diyor ki:

   ayağımda var. geçmiyor çok uzun süredir acısı her gün vardı size tavsiyem sürekli ve sürekli pansüman yapın. benim tırnağımda kanama vardı har gün temizledim tırnağı kaldırmaya çalıştım. sonunda şükür enfeksiyon dan kurtardım. tırnak ise kestirdim yanını düzeldi şükürler olsun 1 yılı aşkın çektim keske daha erken yaptırsaydım. şükür YaRabbim

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.