Cilt Bakımı Ve Güzellik
Manikür, Pedikür

TIRNAK BAKIMI

Tırnakların güçlenmesi ve uzun bir müddette kırılmaması için; özenli bir şekilde tırnak bakımı yapmak gerekir. Tırnaklarınıza bakım yaparken; tırnak sertleştirici ürünlerden yararlanabilir ve daha etkili bir bakım sağlayabilirsiniz.

 

Tırnak bakımında manikür işlemi çok fazla ehemmiyet taşımaktadır. Manikür; tırnakların daha sert ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Manikür yaparken ellerinizi sıcak bir suda bekletip tırnaklarınızı yumuşatarak, işleme başlayabilirsiniz. Tırnaklarınızın daha uzun gözükmesi için; tırnak etlerinizi ittirmeniz gerekir. Bunun için manikür setinde bulunan aletleri kullanabilirsiniz.

 

Tırnak etraflarında bulunan etleri keserseniz; tırnaklarınızın yüzeyi daha geniş ve güzel görünecektir. Manikür işleminin sonunda ellerinize nemlendirici bir krem sürmelisiniz. Yarım saat sonra ojenizi sürerek, ellerinize güzel bir şekilde bakım yapmış olursunuz. Manikür işleminde kesinlikle kendinize ait malzemeler kullanmalısınız. Bir başkasının manikür aletlerini kullanmak mikrop kapmanıza neden olabilir. Tırnakların parlak gözükmesi için; tırnak üstü törpüleri kullanabilirsiniz. Tırnakların parlamasını sağlayan bu törpüleri kozmetik ürün satan mağazalardan temin edebilirsiniz.

 

Tırnak Bakımında yapılması Ve yapılmaması Gerekenler

Tırnaklarının daha sıhhatli ve sert olmasını bütün bayanlar arzu eder. Bu sebeple yapılacak bakımlar, tırnakları kesinlikle sertleştirmeye yönelik olmalıdır. Kullanılacak ürünlerden tırnak sertleştirici ürünler çok yararlıdır. Tırnak sertleştiriciler ekseriyetle saydam oje tarzındadır. Renkli olmadıkları için kolayca kullanılabilir. Sertleştiricileri; ojeden sonra da tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz.

 

Tırnaklarını yiyen kişiler; asla uzun ve bakımlı tırnaklara sahip olamazlar. Ayrı olarak tırnak kenarlarındaki etleri de yiyerek; çok kötü bir görüntü oluştururlar. Tırnak etleri ve tırnaklar haliyle bakımsız gözükür. Önüne geçebilmek için acı ojelerden kullanabilirsiniz. Acı ojeler tırnağa sürüldükten sonra; elinizi ağzınıza götürürseniz, ağzınız yanmış olur, böylelikle tırnaklarınızı yememiş olursunuz. Bu konuda psikolojik yardım almaktan da çekinmemelisiniz.

 

Tırnak üstündeki soyulmalar, tırnakların kırılmasına sebep olur. Tırnaklar devamlı bir şekilde soyulur ve durum daha da kötü bir hal alır. Tırnakları uzatmak olanaksız hale gelir. Tırnağı bu vaziyetten kurtarmak için; oje sürme işlemini ertelemelisiniz. Oje kullanımını bırakarak; tırnaklarınıza bir iyilik yapmış olursunuz ve nefes almalarını sağlarsınız. Tırnak yüzeyi çok havasız kalırsa; soyulmalar kesinlikle görülür hale gelir. Oje çıkarıcı asetonlar, tırnağa çok zararlıdır. Tırnağın yumuşayarak kırılmasına kapı aralar. Aseton kullanmamak için, oje kullanımı da durdurulmalıdır. Haftanın 7 günü oje sürmek yerine belirli günlerde tırnaklarınızı dinlendirebilirsiniz.

 

Asetonun Zararı

Siyah, bordo veya kırmızı oje sürdüğünüzde defaatle aseton işlemi yapmak zorunda kalırsınız. Asetonun zarar veren tesiri büyük ölçüde tırnağın yapısını bozar. Bu yüzden koyu renkli ojeler kullanılacağı vakit; alt tarafa saydam oje sürülmelidir. Göreceksiniz ki; koyu renkli ojeler iz bırakmadan tırnağınızdan kolayca ayrılacaktır.

 

Tırnak sertliğini sağlamak için; her fırsatta ellerinizi limon ile ovmalısınız. Her gün limon rehabilitasyonunu uygularsanız; elleriniz yumuşar ve tırnaklarınız sertleşir. Saydam oje içine birkaç damla limon ilave ederek de, tırnakları sert tutabilirsiniz. Ojenin bozulmaması için limon suyunu çok az ilave etmelisiniz. Fazla ilave edilen limon suyu ojenin yapısını bozabilir.

 

Gündelik Tırnak Bakımı

  • Öncelikle oje temizlenir.
  • Köşelerden merkeze doğru tırnağınızı törpüleyin, törpüyü ileri-geri değil, tek istikametli hareket ettirin
  • Ellerinizi ılık sabunlu suyun içinde bir kaç dakika bekleterek tırnak etlerinin yumuşamasını sağlayın. Törpünün ucuyla tırnağın üstüne doğru uzayan cildi kenarlara doğru ittirin.Dikkatlice bu kenarları kesin
  • Tırnak temizleme işleminden sonra güçlendirici kullanın oje sürmek isterseniz 1 saat kadar bekleyin
  • En son işlem olarak bir nemlendirici ile ellerinizi iyice ovun.

 

Doğal Tırnak Bakım Kremleri

 

Kütikül Bakımı

Tırnaklarınızın sıhhatli bir şekilde uzamasını, kırılmamasını istiyorsanız aynı oranda kütikülleriniz de sıhhatli olmalıdır. Kütiküllerinize doğru masaj yaparak bu bölgedeki kütikül çatlaklarını, iltihaplanmalarını ve kurumalarını engelleyebilirsiniz. Kütiküller tırnakların çıkış noktasındaki 2-3milimlik tırnak et karışımı yapılardır. Kütiküller kesilmez ve yenmez. Daha düzgün durması için kesilen kütiküllerde enfeksiyon kapma rizikosu bile vardır. Kütikülleriniz için aşağıda yazdığımız natürel bakım ürünlerinden biri ile yumuşatabilirsiniz veya kütikül kürdanı yardımıyla geriye itebilirsiniz.

 

Kütikül bakımı için kullanabileceğiniz en iyi şey yumurtanın sarısıdır. Yumurta sarıları bol miktarda lektin sağmaktadır. Yumurta sarısı, içinde bulundurduğu yağ asitleri sayesinde kütiküllerinizin ve tırnaklarınıza kura havalarda kaybettiği nemi kazandıracak ve daimi nemli kalmalarını sağlayacaktır. Hepinizin de bildiği gibi zeytinyağı doğal bir bakım ürünüdür. Tırnaklarınız içinde  yumurta sarısı gibi çok kuvvetli bir nemlendirme sağlayacaktır. Tırnaklarınızın sürekli parlak kalması için tırnaklarınıza nem verir.

 

Yumuşatıcı krem hazırlanışı: İki çorba kaşığı zeytin yağı ile iki yumurta sarısını ufak bir bardak yada kap içerisinde karıştırın daha sonra bu karşıma tırnaklarınız dahil parmaklarınızı 1 boğum sokarak 20 dakika kadar bekletin Daha sonra Yıkayın farkı göreceksiniz. Her karışım için ayrı bir hazırlık yapın zira yumurta tez bozulur Lakin bir takım vaziyetlerde 24 saati geçmemek kaydıyla buz dolabında bekleterek bakımı tekrar uygulayabilirsiniz.

 

Balmumu Bakımı

Bal mumu arıların kovan yapımında kullandığı kalın opak bir maddedir. Bir çok güzellik ürününde kullanılan balmumunu reklamlarda da daimi duyarız Balmumu muhteviyatında bol miktarda vitamin ve mineraller bulundurmaktadır.  Bir çay kaşığı iyice rendelenmiş bal mumu ile bir tatlı kaşığı fıstık yağını çay bardağı içerisine koyun. Daha sonra bu çay bardağını kısık ateşte içinde su olan bir tava veya cezvenin içerisine koyun çay bardağı içerisindeki balmumu ve fıstık yağını suya temas ettirmeyin. Daha sonra hazırladığımız karışım bardak içerisinde eriyecektir. Eriyen bu karışımı geniş bir kaba boşaltın ve soğumasını bekleyin soğuduktan sonra yeterli miktarda tırnaklarınıza ve kütiküllerinize sürün.

 

Kakao Yağlı Kütikül Bakımı

Güneşin yoğun olduğu saçların, derinin ve tırnakların fazlasıyla güneşten zarar gördüğü yerler de  kakao yağı en güzel nemlendirici ürünüdür.  Kakao yağında bol miktarda var olan E vitamini sayesinde dokuda oluşan tahribat engellenir ve sıhhatli hücrelerin çoğalması desteklenir. Rendelenmiş kakao yağından yarım çay kaşığı kakao yağını bir adet 1000 IU E vitamini kapsülünü ısıya dayanıklı bir cam kaba koyun. Daha sonra bu cam kabı içi su dolu ayrı bir tavanın içerisine koyun, Tavayı ocakta ısıtın cam kabın içerisindeki e vitamini ve kakao yağı eriyene kadar ateşte kaynatın bu sırada malzemeyi daimi karıştırın. Eridikten sonra ocaktan alın ve geniş bir kaba koyup soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra hazırladığınız karışımı tırnaklarınıza ve kütiküllerinize iyice sürün. Bilhassa güneşin yoğunlukta olduğu yerlerde tırnaklarınız için  en besleyici bakım kremi olacaktır. En az hafta da 1 vaziyete göre 2-3 günde bir uygulayın. Hazırladığınız karışımı dolapta 1 ay gizleyebilirsiniz.

 

Yazar: Tarih: 15 Nisan 2016 - 4:00:11 Kategori: El Ayak Bakımı, Tırnak Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. nuray a-zade diyor ki:

    sag ol eladi:)))

Etiketler:
Etiketler:,