Cilt Bakımı Ve Güzellik
Tırnak atması

TIRNAK ATMASI

Tırnak atması nedir? Tırnağın bulunduğu yerden çıkması ile özetlenebilir. Tırnak atmasının gerçekleşmesi için herhangi zorlayıcı darbeler alması gerekir. Ayakta çok kalan kişiler kapalı ayakkabılardan dolayı bu sorunu yaşar. Ayakkabıda şişen ayaklar öne doğru baskı yapmaya başlar. Tırnak atmasında başparmak büyük risk altındadır.

Tırnak Atmasının Nedenleri Ve Belirtileri

Tırnak atmasının belirtisi : Tırnak atmasının en görünür özelliği gittikçe sararan tırnaklardır. Tırnak yüzeyde bombeleşmeye başlayarak sert ve sarı bir görüntü oluşturur. Yukarı doğru bombeleşen tırnak kenarlardan ayrılmaya başlar. Tırnak hissiz ve çok kalın hale gelir. Tırnak atmasında alttan yeni tırnak gelmeye çalışmaktadır. Yukarı doğru sertleşmesinin nedeni budur. Sertleşen tırnağı kendiniz çeşitli yollarla çıkarmaya çalışmamalısınız. Alttan gelen tırnak henüz çok taze olduğu ve tam oluşmadığı için; çeşitli kanama durumları görülebilir. Sararmış ve kalınlaşmış tırnağın düşmesi yaklaşık olarak 3 ayı bulur. Ayak tırnaklarının tam oluşumu 6 aydır. Bu nedenle üstteki tabaka sökülmemelidir.

Tırnak Atması Tedavisi

Tırnak atmasının yaşandığı durumlarda ayak parmakları kapanmamalıdır. Ya da bol ayakkabılar giyerek tırnaklar sıkılmamalıdır. Yeni tırnak oluşurken aynı şekilde basınç görürse tırnaklarınızı tamamen tehlikeye atmış olursunuz.

Tırnak atmasında çıkacak tırnağın rengi sarıdan siyaha dönebilir. Bu bir nevi sinyaldir. Hala sık ayakkabı giymeniz tırnak altında kanamalar olmasına neden olur. Bu nedenle tırnak kararmaya başlar. Tırnak atana kadar ayaklarınızı rahat ettirmeniz çok önemlidir. Yeni tırnak yerine oturana kadar Tırnak bakımı yapılmaz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız