Cilt Bakımı Ve Güzellik
Step

STEP AEROBİK HAREKETLERİ

Evde step aerobik hareketleri ile zayıflamak veya bölgesel incelme isteyen bayanlar için çeşitli gazete ve internet sitesi yazıları söz konusu olsa da, gerçekten sporun içerisinden gelen ve bu alanda eğitim almış bireylerin yapacağı yönlendirme çok daha etkili ve doğru olacaktır. Bu bağlamda Cilt.net olarak bu alanda uzman eğitmenlerin fikirlerini sizler için derledik ve bir araya getirdik.

Step
Step aerobik hareketi

Step Aerobiğe Giriş

Step aerobik özellikle adımlama tekniklerinin aktif olarak kullanıldığı bir sportif aktivitedir. Bu nedenle ev içerisinde de olsa, mutlaka spor ayakkabı kullanılması önerilmektedir. Yağ yakımı gerçekleştirebilmek için öncelikle nabzın belirli bir seviyeye getirilmesi ve bu tempoda on ila on beş dakika aralığında devamlılık sağlanmalıdır. Devamlılığın sağlanması konusunda da bazı detaylara son derece dikkat edilmelidir. Nabız seviyesini aşırı yükselten hareketlerin hemen arkasından, yine yüksek tempolu bir step aerobik hareketi uygulanması yerine, daha düşük tempodaki bir hareket ile nabız ortalamasının biraz aşağı çekilmesi daha doğru bir antrenman tekniği olacaktır.

Evde Yapılabilecek Step Aerobik Hareketleri

1- Step aerobik egzersizlerine başlarken ilk sırayı “marş” adımlama almaktadır. Sol adımınızı, dizinizi bükerek atarken, sağ kolunuz dizinizle eş zamanlı olarak ileri doğru uzanmalı ve geriye doğru çekilmelidir. Aynı işlem sağ adımınız ve sol kolunuz arasında da tempo bozulmadan uygulanmalıdır. Step aerobik hareketlerinin büyük çoğunluğu dört ve sekiz adımlık parçalardan oluşmaktadır. Hareketlerin doğru bir düzen içerisinde yapılabilmesi için, hareket sırası ve süresi bu parçalar ve tekrar sayıları aracılığı ile yapılmaktadır.

2- Marş temposunun ardından gelen ikinci step aerobik hareketi de dört hareketlik bir setten oluşmaktadır. Bulunduğunuz noktadan, sağ ayağınızı, sağ tarafa doğru açtıktan sonra, sol ayağınızı da yanına çekiniz ve aynı işlemi tekrar yapınız. Yana kayma hareketi ile sağa doğru tamamladığınız ilk seti, sola doğru tekrarlayınız

Step aerobik
Step aerobik

3- Üçüncü aşamada bir step tahtası devreye girmekte ve antrenmanınızı bir kademe zorlaştırmaktadır. Öncelikle step tahtasının arkasında durduğunuz noktadan, bir ayağınızı step tahtası üzerine atıyor ve akabinde diğer ayağınızı da step tahtası üzerine yerleştiriyorsunuz. Ellerinizi ön tarafta birbirine vuruyor ve tekrar tahtadan iniyorsunuz. Böylelikle bacak ve basen bölgesindeki kaslarınızı aktif şekilde çalıştırabilirsiniz.

4- Dört adımdan oluşan tahtaya çıkma ve inme egzersizinin ardından, aynı antrenmanın sırayla sağa ve sola dönerek yapılan versiyonu gelmektedir. Tahtanın arkasında sağa doğru döndükten sonra, bir ayağınızı yana doğru atarak step tahtası üzerine yerleştiriniz. Akabinde, diğer ayağınızı da yanına çekip ellerinizi birbirine vurduktan sonra, sırası ile tekrar ayaklarınızı yere koyarak seti tamamlayınız.

5- Bir sonraki adımda ise dört aşamadan oluşan bir şekilde oturup kalkma hareketi gelmektedir. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirdikten sonra dizlerinizi hafifçe bükerek eğilin. Akabinde tamamen dizlerinizi kapatarak olabildiğince yere yakın bir pozisyon alın. Ardından dizlerinizin yarım bükülü olduğu pozisyona dönün ve son aşama olarak da tekrar ayağa kalkın.

Önemli Hatırlatma

Şu ana kadar anlattığımız uygulamalar, temel düzeyde evde yapılabilecek step aerobik hareketleridir. Bir hafta boyunca bu hareketleri on dakikalık süreler ile tekrarlayarak vücudunuzu bu spora adapte edebilirsiniz. Bu bir haftalık sürecin ardından, etkili step aerobik egzersizleri gelmektedir. Bu antrenmanlar konusunda ise bölgesel incelme amaçları doğrultusunda çeşitli antrenman programları söz konusudur ve bu programlar arasındaki tercih tamamen sizin taleplerinize bağlı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız