Cilt Bakımı Ve Güzellik
Sivilceler nasıl geçer hangi sporlar sivilcelere iyi gelir.

SİVİLCELERDEN SPOR YAPARAK KURTULUN

Sivilceler hayatımızın birçok döneminde bizi zorlar. Özellikle ergenlik döneminde baş gösteren sivilceler sizinde kabusunuz haline geliyorsa sivilcelerin gitmesini istiyorsanız. Sivilcelere iyi gelen yöntemlerden biride spordur her ne kadar dillendirilmese de sporla sivilcelerden nasıl kurtulabileceğinizi sizler için yazdık.

Akne sorunu yaşayan kişilerde sosyal yaşamı düşürme ve özgüven sorunu yaşanmaktadır. Bu nedenle tedavi edilmesi önemli bir durumdur. Ergenlik dışında hayatın birçok bölümünde akne sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Peki bu sivilcelerle başa çıkmak için ne gibi önlemler almalıyız.

Sivilceler kendinize güven sorunu oluşmasına neden olur ve spor yapmak hem vücudunuzu toparlarken hem de cilt problemlerinize çözüm sunar. Çünkü spor size mutluluk vereceğinden mutluluk hormonunuz çalışır endorfin üretmeye başlar.

Sporla Sivilce Tedavisi

Sporunuzu düzenli bir şekilde yapmanız sağlığınız içinde önem taşıyor çünkü; spor stresi azaltmada önemli bir rol sergiliyor. Sivilce sorunu yaşayan herkes için spor önemli bir yaşam tarzı olmalı. Egzersiz yapan kişilerin hücreleri oksijeni daha iyi alacağından kan dolaşımı hızlanmasının etkisi büyük. Kan dolaşımı hızlanacağı için sivilce oluşumu minumuma düşer ve vücutta baş gösteren diğer sorunların oluşumunu engeller. Egzersiz yapan insanların siyah nokta ve cilt lekesi oluşumu daha azdır.

Sporun sivilce giderme etkisi : Stres hormonlarına ve büyüme hormanlarına etkili olan spor sivilce oluşumuna yatkın olan ciltlere de iyi geliyor. Ancak dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı var sporu abartmamak kaydı ile yapın. Çünkü fazla sporda yağ salgılanmasına ve testosteron hormonunun artmasına sebep olur ve aknelerin azalacağı yerde artabilir.

Sivilce için Yapılacak Sporlar 

Sivilce sorunuyla başa çıkmada yardımcı olan spor dalları ise kürek çekme, yüzme, tempolu yürüyüş ve hafif tempoda koşma yapmaktır. Bütün spor dalları arasında olduğu gibi bisiklete binmek tüm vücuda aktif olduğundan cilt sorunlarına birebirdir. Bu spor dalları hem kalori yakmanıza hem de kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak egzersizlerdir.

Yüzme spor dalına gelince vücudu dıştan ve içten temizleme özelliğine sahiptir. Dikkat etmeniz gerek yüzme olayını bitirdikten sonra cildinizde klor ve tuz maddesinin kalmamasına özen göstermenizdir.

Spor ve  Öncesi Yapılması Gerekenler

Spor yaparken insan vücudu normal olarak ter salgılayacağı için spordan önce size tavsiyemiz yüzünüzü ve cildinizi doğal çay ağacı özlü yüz ve vücut yıkama jellerini kullanmanızdır. Terlemeyle birlikte biliyoruz ki sivilce daha çok yayılır. Bu kullanacağınız çay özleri sivilce yayılmasını önleyecektir.

Vücudunuzda akne problemi yaşıyorsanız egzersize başlamadan önce ılık bir duş alın ve güzelce kurulanın.

Spor yaparken duru olmaya özen gösterin. Makyaj asla spora başlayacağınız zaman yüzünüzde olmasın. Cildinizin makyaj sayesinde oksijen alımını azalacağı için ve terle birlikte makyaj akacağı için mikrop üretmeye meyilli olduğunu unutmayın. Ayrıca makyaj gözeneklerinizin tıkanmasını da sağlar. Spordan sonra vakit kaybetmeden duş almaya ve kıyafet değişimine özen gösterin. Spor yaparken giydiğiniz kıyafetler terle birlikte bakteri oluşturduğundan ertesi gün yıkamadan aynı kıyafeti giymeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız