Cilt Bakımı Ve Güzellik
Sonbarda saç bakımı nasıl yapılır

SONBAHARDA SAÇ BAKIMI

Sonbaharda saç bakımı ;Kış mevsimi yaklaştıkça soğukla birlikte ani sıcaklık değişimleri sonucu yağmur ve rüzgardan sebep saçlarda hiç de olumlu sonuçlar oluşmaz. Saçların kışın solup matlaşmasını ve dökülmesini istemiyorsanız sonbahar başlangıcında bakım yapmanız gerekmektedir. Saçlarınızın kışında sağlıkla parlamasını ve koparak dökülmesini istemiyorsanız aşağıdaki yazacaklarımızı dikkatle okuyup uygulayınız.

Sonbahar için Saç bakımı 

Kan Dolaşımını Hızlandırın

 • Saçlarda kışın oluşumu engellemek için saça friksiyon şeklinde masaj yapmak en etkili yöntemdir. Saça masaj yapmak kan saç derisinde kan dolaşımını arttıracağı için saç derisinin hava almasını sağlar ve saç kökleri beslenir.
 • Her banyoya girdiğinizde saçınızı şampuanlasanız da şampuanlamasınız da mutlaka parmak uçlarınızla hafif masajlar yapın. Alın çevrenize, kulak arkalarınıza ve şakaklarınıza hafifçe baskı uygulayın.
 • Saçlarınız kuru iken ise; İki elinizi üst üste başınızın tepe noktasında birleştirin ve hafif bası uygulayın. Ya da ellerinizi üst üste koyduğunuzda yukarıya doğru ellerinizi kaydırarak basınç yapın.
 • Bir diğer kuru saça yöntem ise ellerinizi ense kökünüze yerleştirin ve yukarıya doğru saçlarınız da ellerinizi gerdirin ve bunu 2 – 3 dakika köklerine uygulayın. Diğer bir etki etme yöntemi ise kafa derinizdeki damarları genişletmek için havluya biraz su koyun ve sıkın daha sonra sıcak bir yerde havluyu ısıtın ve başınızın üstüne koyun.

Saçlarınızı Kışında Uzatın

Sonbaharda saçlarda dökülme görülür ve bu halk arasında mevsimsel olarak söylenir. Bu konuda kanıtlanmış bir şey değildir. Psikolojik bir durum olan bahar aylarında dökülme her mevsim yaşanan bir durumdur. Sıkıntıya düşecek bir durum yoktur bakımınızı yaptığınız sürece çözüm olumlu sonuç verecektir.

 • Rejim yapıyorsanız ya da beslenmenize kilo almamak için dikkat ediyorsanız yediklerinize de dikkat etmeniz saçlarınız için çok önemlidir.
 • Deniz ürünleri, kepekli ekmek, mercimek ve kakao gibi ürünler keratin açısından zengin olduğu için çinko ve magnezyum içerir bunları tüketmek saç sağlığı açısından çok önemlidir.
 • Maydanoz, dana ciğeri, puding çikolatalı ve ıspanakta bulunan demir vitamini saçtaki oksijen akımını da arttırır.
 • Protein açısından zengin olan ton balığı, tavuk, biftek, peynir, yumurta sarısı ve dil balığı saçları kuvvetlendirmede etkilidir.
 • Mantar ve tahıllar B vitamini açısından zengin olan yiyeceklerdir ve saçın sağlıklı uzamasında etkilidir.
 • Dışarıdan alınan ek takviyeler saç bakımı içinde etkili gıda takviyeleri alınması gereklidir.

Saçlarınızı korumaya özen gösterin. Saçlarınızı korumak için çeşitli ürünler yağlar ve ek takviyeler saçınızın sağlıklı olması için en gerekli bakım yollarıdır. Bu Saç bakım maskeleri ve doğal saç bakım yağları nı saç bakımı konuları içerisinde bulabilirsiniz.

Saç Yıkama Sıklığı ; Saçlarınızı sık sık yıkamak değil de belirlediğiniz gün aralarında yıkayın. Saçları gün gün yıkamak saç derisindeki yağları arttırır ve saçın hızlı şekilde yağlanmasını sağlar.. saçınızı en çok 3 kere şampuan kullanın organik şampuanları tercih edin ve ılık su ile yıkayın. Saç fırçanız doğal kıllarla yapılmış olmalıdır. Keratin açısından da en uygun olan doğa kıllarla yapılan taraklardır. Geniş dişli taraklarda tercihiniz olmalıdır. Saçlarınızı kuruturken ısı derecesini kışın orta yazın en düşükte tutmaya özen gösterin. Isının saçı yıprattığını unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. YAREN diyor ki:

  Saç bakımında tek uzman bence bıoblas. şuana kadar bende dahil olmak üzere kullanıpta memnun kalmayan kimseyi tanımıyorum

İlginizi Çekebilir
Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız