Cilt Bakımı Ve Güzellik
Sonbarda saç bakımı nasıl yapılır

Yazın sıcaklığı ve saçları yorucu koşullarının sonrasında sonbahara girerken, tenimize ve vücudumuza yeni bir mevsime hazırlanması için bakım yaptığımız gibi aynı özeni saçlarımıza da göstermemiz gerekmektedir. 2-3 ay boyunca fazla sıcağa, neme, rüzgara, deniz ve havuz koşullarına vb. oluşumlara maruz kalan saçlarımız zayıflamakta, parlaklıklığını ve esnekliğini kaybedebilmektedir.

Saçlarımızın güçlü, sağlıklı ve bakımlı görünebilmesi adına sonbahar aylarına girilmesinden itibaren hemen bir bakım kürü uygulanmalıdır. Bu bakım kürlerinin en sağlıklısı ve en kalıcı olarak işe yarayanları ise evde doğal malzemelerle hazırlanacak saç bakım kürleridir.

Sonbahar mevsiminde saçlara yapılacak bakımlar nelerdir?

1) Beslenme düzenine dikkat edilmelidir : Yazın sahip olduğu sağlıklı dengeleri kaybeden saçlarımız için mevsim geçişlerinde mutlaka vitamin ve mineral yüklü bir beslenme programı uygulanması gerekmektedir. Hem vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enzimler bu şekilde kolaylıkla alınabildiği gibi hem de saçlarımızın uğradığı yıpranmışlıklar sağlıklı beslenmeyle giderilerek dökülmelerin de, kırılmaların da, solgunlukların da önüne geçilebilmektedir.

2) Saç uçlarındaki kırıklar kestirilmelidir : Özellikle yazın sürekli deniz / havuz gibi etmenlerle birlikte iyice yıpranan saçlar, uç kısımlarında oldukça kırılma yaşamaktadır. Bir saçta ne kadar çok kırık olursa, uzama ihtimali de bir o kadar düşmektedir. Bu nedenle sağlıklı uzayan güçlü saçlar için saç uçlarındaki kırıklar mutlaka kestirilmeli, uzayan saçların tekrardan kırılmaması için ise evde kırık önleyici saç maskeleri uygulanmalıdır.

3) İnce telli saçlara ekstradan bakım şarttır : Normal telli ve kalın telli saçlara nazaran, ince telli saçların bakımı çok daha özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Mevsim geçişlerinde ince telli saçların nem kaybı daha fazla olacağından, bu şekildeki saçlara nem detoksu yapılmalı, hatta içeriğinde aloe vera bulunan maskeler yapılmalı veya bu içerikteki saç ürünlerinin kullanımına ağırlık verilmelidir.

4) Saçlara nem kazandırmayı unutmayın : Her türlü saç yapısının temel olarak ihtiyaç duyduğu faktörler arasında ilk sıralarda nem dengesinin sağlanması durumu yer almaktadır. Yani saç için kullanılacak tüm ürünlerin, hangi mevsimde olursa olsun (sonbahar mevsiminde de özellikle dikkat edilmelidir) nem sağlayıcı faktörler içermesine özen gösterilmelidir.

5) Saç şekillendirme konusunda dikkatli olun : Zaten yıpranmış halde olan saçlara ekstradan bir de yoğun ısı içeren işlemler uygulamak, saçları artık koparak dökülme aşamasına getirmekte ve görüntü olarak oldukça sağlıksız bir aşamaya gelmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle kullanılan fön makinası, saç düzleştirici veya maşa aleti gibi ürünlerin içeriğinde iyon olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü iyon, saçları ısıtırken en az yıpranma sağlayan koşulları oluşturabilen bir içeriktir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. YAREN diyor ki:

    Saç bakımında tek uzman bence bıoblas. şuana kadar bende dahil olmak üzere kullanıpta memnun kalmayan kimseyi tanımıyorum

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız