Cilt Bakımı Ve Güzellik
Cilt bakımı

Yaz mevsiminin sıcak, bronzlaştırıcı ve kavurucu koşullarının ardından gelen sonbahar mevsimiyle daha kuru, daha serin ve daha az nemli gelen hava cildimizde de bir takım dengeleri bozmaktadır. Yazın oldukça bronzlaşan, elastikliğini yitiren, kuruyan, sarkan ve yeni kırışıklıklara sahip olan cildin acil bir toparlanma paketine sokulması ve onarılmasının hızlandırılması için iyi bir cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Sonbaharda cilt bakımı için 5 altın kural

1) Bol su içme şartı unutulmamalıdır : Bu durum sonbahar mevsiminin haricinde, her mevsim önemsenmesi gereken sağlıklı yaşam için vazgeçilmezlerdendir. Ancak yaz mevsiminden sonbahara geçilirken yazın zaten oldukça su kaybeden vücudumuz ve cilt yapımız için ekstradan özen gösterip su içmeyi unutmamamız gerekmektedir.

2) Cilt temizliğine her daim özen gösterilmelidir : Bu madde de her mevsim geçerli olmakla birlikte, yazdan sonbahara geçiş esnasında cildin hem yaz boyu aldığı güneş ışınlarından, hem sürekli deniz-havuz-kum-güneş dörtlüsüne maruz kalmasından dolayı yıpranmasından vb. sebeplerden ötürü temizliğine iki kat önem verilmeli, hem sabahları hem de akşamları cildin temiz ve ferah kalmasına özen gösterilmelidir.

3) Güneş etkenine dikkat edilmelidir : Yaz mevsiminde kavurucu sıcaklar dolayısıyla cilde koruyucu faktörlü pek çok krem sürülmekte, kızararak haşlanmaktan korunmaya özen gösterilmelidir. Yazın bu kadar özen gösterilmesine rağmen havalar soğuyunca aynı ilgi alaka cilde gösterilmemekte ancak bu hareket oldukça yanlış olmaktadır. Bunun nedeni cilt yapısı sıcak havalarda yıprandığı gibi aynı şekilde soğuk havalarda da yıpranabilmektedir. Bunun önüne geçilebilmesi için yazın da aynı şekilde cildi korumaya dikkat edildiği gibi sonbaharda da cildi hem güneşten hem de rüzgar vb. etmenlerden korumak gerekmektedir.

4) Cilt bakımı yaptırmayı ihmal etmeyin : Diğer mevsimlerde yapılan cilt bakımlarının yanında, sonbaharda yapılması önerilen bakımların ana mantığı cildin kaybettiği dengeleri geri kazanması ve soğuk havaların geleceği mevsimlere sağlıklı bir şekilde hazırlıklı olarak girmesidir. Bu sebepten ötürü sonbahar mevsiminde yapacağınız bakımlarda yoğun nemlendiricili kremler kullanmayı ihmal etmemeli, evde yapacağınız maskelerle de cildin nem, parlaklık, canlılık vb. durumlarını sağlayabilmelisiniz.

5) Cilt sağlığına dikkat edilmelidir : Cilt yapısı her daim vitamin ve mineral eksikliği yaşayabileceğinden, yaz-kış mevsim ayırt etmeden cildin ihtiyaç duyacağı elementleri vücuttan eksik etmemek gerekmektedir. Sağlıklı beslenme ve cilde yapılacak cilt sağlığıyla alakalı bakımlar, cildin iyi görünmesini sağlayacağı gibi kişinin de psikolojik olarak rahat hissetmesini sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız