Cilt Bakımı Ve Güzellik
Siyah Saç Rengini Açma

Siyah Saç rengini açmak oldukça zor ve zahmetlidir, siyah saç rengi diğer saç renklerine oranla çok zor açılır ve açılırken daha çok yıpranır. Koyu saç rengini özellikle siyah saç rengini açmak için uygulanan kozmetik ve yöntemler; saç boyası, koleston sıvı peroksit, oksijenli su ve bitkisel saç açıcı tarifler.

Siyah Saç Rengi Nasıl Açılır?

Siyah Saç Rengini Boya ile Açma işlemi

 1. Saçlarınız doğal olarak siyah değil ve boya ise öncelikle saç rengi kuaförlerde bulunan saç akıtma formülleri ile akıtılmalıdır. Saç renginizi kuaförde akıttıktan sonra saçınızın rengi fındık kabuğu gibi bakır tonları veya kızıl tonlarına döner.
 2. Siyah saç rengini hangi renge döndürmek istediğiniz de önemlidir. Şayet saçlarınızı bal köpüğüne yakın renklere döndürmek istiyorsanız küllü renklerden boyamanız gerekiyor.
 3. Oldukça zor açılan siyah saç bir kez boyama sonrası ancak 2 ton açılır. Bu açıdan sık sık boyama yapacaksanız mutlaka saçlarınıza bakım yapmalısınız. Aksi taktirde saçlarınız elinizde kalır.
 4. Saçlarınızı boyarken dikkat etmeniz gereken ise önce saç uçlarını boyayıp diplere 15 dakika boya sürmenizdir. Aksi taktirde dipleriniz doğal olarak açılır uç renginiz daha koyu kalarak kötü bir görünüm ortaya çıkar.

Koleston Sıvı Peroksit İle Açma

Eczaneden temin edebileceğiniz koleston sıvı peroksit ile siyah saç renginizi açabilirsiniz. Saçlar açık renk ise % 6’lık peroksit almalı koyu renk ise % 9’luk peroksit almalısınız.

 • Sıvı peroksit ( 1 tüp )

Hazırlanışı: Peroksiti bir kaseye dökün saçlarınızda açmak istediğiniz alanlara peroksiti uygulayın. 3 – 4 dakika bekleyerek saçlarınızı kurutma makinesi ile kurutun, saçlarınızda kuruduktan sonra şampuan ve bakım kremi ile saçlarınızı yıkayın. Saçları doğru uygulama sonucunda yakmayan bir yöntemdir fakat yinede uyguladığınız peroksit oranı bu yönde etkilidir.

Oksijenli Su İle Siyah Saç Rengi Açma

Uygulanması tavsiye edilemeyen oksijenli su ile saç rengini açma saçları yıpratıyor. Koyu renk saçlarda turuncu rengine dönüştüren oksijen ile saçlarınızı açmadan önce kesinlikle iyi düşünün.

 1. Eczaneden temin edebileceğiniz oksijenli suyu saçlarınıza döküp güneşe çıkmanız yeterlidir.
 2. Saçlarınıza uyguluyorsanız bile saçlarınızın yıpranacağınız unutmayın ve düzenli bakım yapmaya özen gösterin.

Siyah Saçlar İçin Doğal Saç Açma Yöntemleri

 • Tarçın ile siyah saç açma: Saçı besleyen bu yöntem saç kremine 1 çay kaşığı ekleyerek saçlara sürülür ve 5 – 6 saat saçlarda bekletilir. Saçları 1 ton açan bu yöntem tarçın kokusunun çıkmaması ile çokta tercih edilmiyor.
 • Limon ile siyah saç açma: 1 limonu su ile karıştırıp saçlarınıza uygulayın ve güneşte kuruyana kadar bekletin. Saçların kurumasına sebep olan bu yöntem saçların açılmasında etkilidir. Fakat saçları yıpratacağından sürekli bakım yapmak gerekir.
 • Papatya suyu ile saç açma: Papatyaları 1 çaydanlık suya atın ve çok bir taşım kaynatıp altını kapatın. Demlenmeye bırakıp ılıdığında saçlarınızı papatya suyu ile ıslatın ve kuruyana kadar güneşte bekletin. Saçların doğal bir şekilde açılmasını sağlar.

Bal Maskesi

 • Yarın çay bardağı Bal
 • Yarım çay bardağı Zeytinyağı

Uygulaması

 • Bu iki malzemeyi karıştırın malzeme önce sertleşecek daha sonra yumuşayacaktır.
 • Uzun saça yapıyorsanız. Malzeme ölçülerini arttırmanız gerekir.
 • Elde ettiğiniz karışımı saçınıza iyice yedirerek sürün daha sonra bir banyo bonesi veya poşet ile sararak bekletin.
 • Bekleme süreniz en az yarım, en çok 2 saat olmalıdır.
 • Bu kürü sadece zeytin yağ ile yapabilirsiniz. O zaman güneşe çıkmanız şarttır. Beslenen saçınız. Muhteşem güneşin etkisi ile açılacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. Elif diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar ben saçlarımın rengini paptya suyuyla açmak istiyorum fakat saçımın rengi koyu kahverengi ve siyah tonlari gibi bişey yani paptya suyu sacima etki edermi eğer etki etmiyorsa başka boyamadan onerebiliceginiz yöntemler varmıdır lütfen hemen cevap yazarsanız acill

 2. İrem diyor ki:

  bal ve zeytinyağı ile yaptığımız maske bitlendirmez değil mi ?

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız