Cilt Bakımı Ve Güzellik
siyah-noktalardan-kurtulmanin-yollari

Normal şartlarda her insanın cilt yapısında bulunan gözenekler, yağ üretme işlemini gerçekleştirip bu yağları da salgıladıkları için cildin herhangi bir alerjiye kolay kolay yakalanmamasına ve çevre kirliliğinin aşırı boyutlarda cildi etkilemesine engel olmaktadır.

Cildimizde bu gözeneklerimizin olmaması durumunda üretilen bu yağlar cildin daha alt katmanlarına inerek yüzde kistler oluşturabilirdi ve hatta alt cilt yapımızda enfeksiyon durumunun gözlenmesi de mümkün olurdu.

siyah-noktalardan-kurtulma-aparati

Daha yağlı ciltlerde gözenek yapıları daha geniş olduğundan, bu tip ciltlerin de siyah nokta problemi yaşaması daha yüksek ihtimaldir. Her şeyden önce her türlü ciltte siyah nokta; hem sebum, hem kir hem de ölü yapıdaki hücrelerin ciltteki gözenekleri doldurmasıyla oluşmaktadır. Yağlı ciltte de kuru ciltte de siyah noktanın oluşum aşaması aynı şekilde ilerlemektedir.

siyah-noktalardan-dogal-maskelerle-kurtulma
Bu durumda ciltte siyah ve estetik olarak kötü görüntüler yaratan bu lekelenmelerden kurtulmak adına hem kadınlar hem de erkekler belli başlı çözüm yollarını araştırmaktadırlar.

Ciltteki siyah noktalara herhangi bir müdahalede bulunulmazsa, bu noktalar kısa sürece sivilceye ya da bene dönüşebilmektedirler. Bu tip durumların da daha tehlikeli olma ihtimali vardır çünkü aknelerin bazıları tıbbi müdahale gerektirecek seviyeye gelebilmektedirler.

siyah-noktalara-evde-uygulanacak-maskeler

Siyah noktalar cilt üzerinde en çok burun bölgesinde ve burun bölgesinin etrafında ortaya çıkmaktadır. Görüntü olarak hiç de estetik olmayan bir durum yaratan bu siyah noktalar;  durumlar denendikten sonra bir de evde her zaman elinizin altında bulunan doğal malzemelerle müdahale etmek de mümkündür. Üstelik maskelere ya da diğer burun bantlarına verilecek maddi kaynağı da cebimizde tutmak böylece mümkün olmaktadır.

cilt-uzerinde-siyah-noktalar

Siyah noktalardan kurtulmanın yolları evde var olan malzemelerle denendikten sonra bir süre etkili olup bir süreçten sonra cildiniz eski haline dönüyorsa sizin cildinizin daha ciddi tıbbi bir kontrole ihtiyacı olduğu anlamı ortaya çıkmaktadır. Bu tip durumların en kısa sürede çözüme ulaştırılması için geciktirmeden bir cilt doktoruna görünmek en mantıklısıdır.

ciltte-siyah-nokta-problemi

Yüzdeki siyah noktaları doğal yollarla giderme

Siyah noktalardan kurtulmak için doğal yöntemler denenirken, siyah noktalardan 1 dakikada kurtulmak gibi kısa süreli ve etkili çözümlerin denenmesi ön planda tutulmaktadır.

Bunun için doğal malzemelerden yapılacak siyah nokta temizleme için maskeler, siyah noktalardan kurtulmak için diş fırçası tekniği, siyah noktalardan kurtulmak için yumurta akı ve ya siyah noktalardan kurtulma yolları konusunda Suna Dumankaya gibi ünlü alternatif tıp doktorlarının ortaya çıkardıkları kürler denenebilmektedir.

siyah-noktalara-cozum-arayisi

Siyah noktalardan kurtulma yolları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Domates uygulaması : Taze domatesten bir dilim kestikten sonra cildinizdeki siyah nokta problemi yaşayan bölgeye bu dilimi güzelce 10 dakika boyunca sürün. Sonrasında soğuk suyla yıkamanız yeterlidir. Bu uygulama sayesinde domates suyunda yer alan kimyasallar cildinizi sebumdan ve ölü hücrelerden temizlemektedir.

siyah-noktalari-sikmak

  • Portakal kabuğu uygulaması : Portakal kabuğunu güneşte bıraktıktan sonra bir kaç günlüğüne kurumaya bırakın. Tamamiyle kuruyan kabuğu rendeleyip toz haline getirin. Bu tozun üzerine gül suyu da ekledikten sonra hamur kıvamına gelene kadar yoğurun. En sonunda bu ürünü siyah noktaların olduğu bölgeye yerleştirip kurumaya bırakın. Kuruduğundan emin olduktan sonra masaj yapa yapa maskeyi çıkardıktan sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkamanız yeterlidir.

burun-ici-siyah-nokta-bandi

  • Karbonat uygulaması : Bir tatlı kaşığı miktarındaki karbonatın içerisinde bir miktar su ekledikten sonra hamur haline getirdiğiniz malzemeyi siyah noktalarınızın üzerinde 5 dakika bekleterek aynı zamanda masaj yapmaya da özen gösterin. 5 dakika geçtikten sonra soğuk suyla durulamanız yeterlidir.
  • Limon uygulaması : Limonun suyunu biraz suyla karıştırdıktan sonra yüzünüze bir pamuk yardımıyla sürmeniz yeterlidir. Sürme işleminde göz çevrenize bu malzemeyi değdirmemeye özen göstermeniz önerilmektedir. 15-20 dakika sürdüğünüz limonu yüzünüzde beklettikten sonra ılık suyla durulamanız yeterli olacaktır.

yuz-bolgesindeki-siyah-noktalar

  • Diş macunu uygulaması : Siyah noktalardan kurtulma diş macunu etkisiyle de mümkün olmaktadır. Bunun için daha önce kullanmadığınız bir diş fırçasının üzerine bir miktar diş macunu sıktıktan sonra yüzünüzde siyah nokta bulunan alanı biraz ıslatıp bu fırçayı bu alanın üzerinde siyah noktalar gidene kadar ovalamanız yeterli olacaktır.
  • Yumurta akı uygulaması : Yapılacak bu uygulama sayesinde hem cildinizdeki siyah noktalardan kurtulmanız sağlanacak hem de o uygulamadan sonrası için cilt üzerinde siyah nokta oluşma ihtimali bir hayli aza indirilecektir. Üstelik yumurta akının hazırlanacak diğer ürünlere göre içeriği zengin olduğundan evde yapılan maskeler açısından en az kurutucu özelliğe sahip olan ürünlerden bir tanesidir.

burundaki-siyah-noktalara-maske-uygulamasi

  • Yumurtanın beyazıyla sayısını birbirinden ayırdıktan sonra bu malzemeleri iki ayrı kaba alın. Yüzünüzü güzelce duru suyla yıkayıp kuruladıktan sonra, çok ince bir katman yumurta akını yüzünüzün tamamına uygulayın. Sonrasında evinizdeki rulo peçeteden yüzünüzü kaplayacak uzunlukta bir parça kopararak yumurtalı bölgenin üzerine kapatın.
  • İlk katman kuruduktan sonra bu peçetenin üzerine ikinci katman yumurta beyazını da ilave edin. Bir müddet bunun da kurumasını bekledikten sonra cildinizin iyice gerildiğini hissedin. Bir süre bu şekilde kaldıktan sonra peçeteleri yavaşça yüzünüzden çıkartıp soğuk suyla tamamen cildinizi temizleyin. Bu işlemden sonra nemlendirici sürmeyi de ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız