Cilt Bakımı Ve Güzellik
Siyah nokta maskeleri

Siyah noktalar estetik açısından problem oluşturabilecek unsurlardır. Bu sebeple siyah noktalarınızdan kurtulmayı arzu etmeniz oldukça doğaldır. Siyah noktalardan tamamıyla kurtulmak üzere izlemeniz gereken yollar bulunmaktadır. Bu yolları eksiksiz olarak uygulamanız belki bir daha siyah noktalar ile sorun yaşamamanıza dahi sebebiyet verebilmektedir. Cilt bakımının düzenli olarak yapılması siyah nokta ve aknelerden kurtulmak üzere oldukça faydalı bir uygulamadır. Cildin temiz tutulması siyah nokta ve aknelerin arındırılmasına sebebiyet verir.  Özellikle burun ve cildin yağlı bölgelerinde yer almakta olan siyah noktalar çoğaldıkça belirgin bir hal alırlar. Günümüzde siyah noktaların giderilmesi üzere yağlanmayı önleyici maskeler ve kil maskeleri kullanılmaktadır. Siyah noktaların oluşumu hızlı bir süreç değildir. Bu sebeple siyah noktalarınızdan tamamıyla kurtulmak da uzun sürebilmektedir.

Siyah nokta nasıl temizlenir?

Siyah nokta temizleme oldukça önemli bir konudur. Temiz olmayan ve kolayca kir tutan ciltlerde siyah nokta oluşumu daha fazladır. Siyah nokta oluşumunu engellemek üzere eczanelerde birçok maske ve ilaç satılmaktadır. Bu ilaçlar siyah nokta temizleme işleminde oldukça büyük etki göstermektedirler ve siyah nokta giderilmesi sürecini hızlı bir hale getirirler. Ciltteki gözeneklerin kapanması sonucunda, bu gözeneklerde biriken yağlar ve kir siyah nokta oluşumuna sebep verir. Siyah nokta temizleme amaçlı olarak siyah noktalarınızı sıkmanız bu gözeneklerin ciddi şekilde zarar görmesine sebep olabilir ve siyah nokta sayınızı sıkarak arttırmanız mümkündür.

Siyah nokta temizleme işleminde en çok başvurulan metot buhar banyosu ve su buharı olarak bilinmektedir.

 • Su buharı, gözeneklerinizin rahatlamasına ve açılmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple düzenli buhar tedavisi siyah nokta sayınızı hızlı şekilde azaltacaktır. Buhar, biriken yağ ve toksinlerin dışarı atılmasına neden olacaktır. Temiz ve estetik bir cilt için sizde buhar banyosu tedavisine başvurabilirsiniz.
 • Yulaf ve limon suyunun karıştırılarak maske haline getirilmesi de siyah nokta oluşumunu engellemek üzere oldukça fayda gösterecek uygulamalardan biridir. Karışım un kıvamına yakın bir kıvama geldiğinde siyah nokta veya akne bulunan bölgenize karışımı uygulayabilirsiniz.

Akne ve siyah nokta oluşumunun engellenmesinde büyük rol oynayan maske tiplerinden biri aspirin ve karbonat maskesi olarak bilinmektedir.

 • Özellikle aspirin bölgede bulunan sivilce ve siyah noktaların hızlı şekilde giderilmesinde yardımcıdır. Karbonat ise bölgenin fazla yağlardan arınmasına sebebiyet verir. Maske kurudukça yün gerildiğini ve rahatladığını hissedeceksiniz. En az 20 dakika sonrasında bu maske yüzünüzde kuruyacak ve yıkamaya hazır hale gelecektir.

Doğal besinler cildin nemlendirilmesinde en faydalı olanlardır.

 • Bal doğal toniklerden biri olarak bilinmektedir. Bal kullanımı, cildi yumuşatır ve cildinizin gençleşmesine sebebiyet verir. Yaklaşık bir tatlı kaşığı kadar balı avucunuza dökerek yüzünüzde siyah nokta oluşumunun görüldüğü bölgelere sürünüz. Balı yüzünüzde en az 15 dakika beklettikten sonra durulayınız. Cildinizdeki fark gözle görülür hale gelecektir.
 • Yoğurt, cildin yağ dengesinin korunmasında oldukça büyük bir rol oynamaktadır. Çok yağlı veya çok kuru ciltler yoğurt maskelerine başvurabilirler. Ayrıca, yoğurdun akne ve sivilcelerin giderilmesine karşı oldukça etkili bir besin olduğu da bilinmektedir.

Siyah noktaya sahip bireylerin dikkatli olması gereken konulardan biri de siyah noktaların kolayca sivilcelere dönüşebileceğidir. Bu sebeple siyah noktaların tedavisinin hızlı olması gerekmektedir ve siyah nokta temizleme işlemi düzenli olarak yapılmalıdır. Cildinizde siyah nokta oluşumunu engellemek üzere yapmanız gereken en önemli şey cildinizi çeşitli yöntemler ve temizleyiciler ile her gün temizlemektir. Düzenli olarak temizlediğiniz cildiniz kirlerden arınır ve siyah nokta oluşumu engellenmiş olur. Yüzün temiz tutulması en kolay siyah nokta oluşumunu engelleme yöntemlerinden biridir.

Siyah Nokta Temizleme Maskesi Tarifleri

Kahve Maskesi

 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı kahve

Kahve ve zeytinyağını belirtilen ölçülerde karıştırın. Siyah nokta bulunan bölgelere sürüp 15 dakika bekleyin ve ardından cildinizi temizleyin. Peeling etkili tarif siyah noktalardan kurtulmanızı sağlar.

Siyah Nokta Temizleme Kürü

 • 1 litre su
 • Maden suyu

1 litre suyu kaynayana kadar ocakta ısıttıktan sonra ocağın altını kapatarak ılımasını bekleyin. Ardından havlu yardımıyla ısıttığınız suda yüzünüze buhar banyosu yaptırın. Buhar sayesinde yumuşayan siyah noktaları pamuğa damlattığınız maden suyu ile temizleyebilirsiniz. Bu yöntem, yüzünde leke oluşan kişiler tarafından da kullanılabilmektedir.

Yoğurt Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı mısır unu
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Mısır unu ve yoğurdu temiz bir kap içerisinde karıştırın. Hazır hale gelen karışımı göz çevresini hariç tutarak yüzünüze dairesel hareketlerle uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ovalayarak yüzünüzden çıkartın.

Siyah Nokta Temizlemek için Bilmeniz Gerekenler

Siyah noktalara uygulanacak maske ve kürler haftada bir kere tekrarlanabilir. Zaman içinde siyah noktalarınızın azaldığını gözlemlersiniz. Siyah noktalara elle müdahele etmek çok sakıncalıdır. Ellerinizden geçen mikroplar değişik cilt sorunları ortaya çıkarır. Siyah nokta sıkmak zorunda kalınmışsa; bir eldiven giyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Siyah noktalar yağlı ciltte görülür bu yüzden yağlı ciltlerde  yüz bakımı çok önemlidir. Her gece yatmadan önce, yüz soda ile silinmelidir. Ya da güçlü bir tonik yardımı ile cilt tonik işlemine tabi tutulmalıdır. Cilt, yağ dengesini korursa; yağlanma ve siyah nokta oluşumu da ortadan kaybolur. Düzenli siyah nokta maskesi uygulanarak siyah noktaların önüne geçilebilinir.

Siyah noktalar daha çok; burunda belirir. Daha sonra çene ve elmacık kemiklerine kadar yayılır. Cildin fazla yağı dışarı attığı dönemlerde daha çok rastlanır. Yağlı ciltlerde gözenekler geniş olduğu için; siyah noktaya rastlanır. Sadece burunda siyah nokta bulunuyorsa; yapılacak maskelerin buraya sürülmesi yeterlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. melis diyor ki:

  verdiğiniz kahve maskesi ve su buharı yöntemini deneyeceğim aynı zamanda birde kil maskesi almak istiyorum fakat bu üç yöntemi bir günde mi uygulamalıyım yada üçünden sadece birini mi seçip uygulamalıyım yoksa üçünü de haftanın farklı günlerine mi yaydırmalıyım yani kısaca bunların üçünü de bir haftada yapabilir miyim yapabiliyorsam ne kadar sıklıkla yapmalıyım cevaplarınızı bekliyorum :)

  • Denis Kara diyor ki:

   Aynı maskeleri haftada 2 kere uygulayacak şekilde plan yapabilirsiniz ve tüm farklı maskeleri aynı gün uygulamayın.

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız