Cilt Bakımı Ve Güzellik
siyah nokta nedir

Siyah Nokta Nedir ve Nasıl Geçer?

Sık rastlanan bir cilt problemi olan siyah noktalar, cilt gözeneklerinin kir ve yağ tabakasıyla kaplanması sonucu oluşur. Siyah nokta oluşumunu önlemek için doğal maskelerden faydalanabilirsiniz. Cilt temizliği için kullanılan bitkisel maskeler sayesinde gözeneklerinizi temiz tutabilirsiniz.

 

Siyah noktalar ciltten temizlenmediği taktirde sivilcelere neden olabilirler. Siyah noktaların oluşmasının en önemli nedenlerinden biri ciltteki yağ üretiminin artışıdır. Ergenlik döneminde hormonsal değişimler nedeniyle cildin yağ üretiminde artış meydana gelir. Sivilceler de çoğu zaman bu dönemde çıkmaya başlar. Artan yağ üretimi gözeneklerin tıkanmasına ve böylece siyah nokta ve sivilcelerin oluşmasına yol açar.

 

Deri altındaki sebum nedeniyle beyaz renkte de siyah noktalar oluşabilir. Deride bulunan bakteriler nedeniyle siyah noktalar enfeksiyona yol açabilir. İltihaplı sivilceler ciltte iz bırakabilir ve bu sivilcelerin iyileşmesi daha uzun sürebilmektedir. İltihaplı sivilcelerin iyileşmesi için antibiyotik veya diğer ilaçlar doktorunuz tarafından önerilebilir.

 

Siyah noktalardan kurtulmak için basit uygulamalar yeterlidir. Siyah nokta oluşumlarını tırnağınızla sıkmamalısınız. Buhar banyosu sonrasında siyah noktalarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Buhar banyosu cilt gözeneklerinin genişlemesini sağlar ve bu sayede temizlik için uygun bir ortam yaratılmış olur.  Akşam yatmadan önce mutlaka cildinizden makyajınızı temizlemelisiniz. Cildinizi korumak için mutlaka güneş kreminizi sürüp dışarı çıkmalısınız. Yüzünüzde kullanmış olduğunuz nemlendiricinin yağsız bir nemlendirici olmasına dikkat etmelisiniz. Günde 2 litre su itçinizden emin olu. Elinizi sık sık yüzünüzde gezdirmemelisiniz.

 

Siyah Nokta Temizleme Kremi Tarifi

1 çay kaşığı kahve

1 çay kaşığı toz şeker

1 çay kaşığı bal

Malzemeleri bir araya getirip karıştırın ve hazır hale gelen karışımı cildinize sürüp 10 dakika kadar bekleyin. Sürenin sonunda cildinizi ılık suyla yıkayıp temizleyebilirsiniz. Siyah noktalarınızı giderecek olan bu maske tarifini ihtiyaç duyduğunuz her zaman kullanabilirsiniz.

Yazar: Tarih: 1 Nisan 2016 - 8:08:28 Kategori: Cilt Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:,