Cilt Bakımı Ve Güzellik
sivri-sinek-ısırığı

 

Sivri sinek ısırdığında neden kaşınırız?

Sivrisinek ısırması diye bahsettiğimiz durum gerçekte sivrisineğin iğne şeklinde olan çenesini derimizin altına sokmasıdır. Sivrisinekler çenelerini deriye batırırken aynı zamanda deriye uyuşturucu bir madde de enjekte ederler. Kaşıntı enjekte edilen bu uyuşturucu maddeye karşı vücudun gösterdiği tepki yada alerji sonucu oluşur. Çocuklarda ve alerjisi olanlarda birkaç gün sürebilir fakat yetişkinlerde ve cilt hassasiyeti olmayanlarda bir gün içinde kaşıntı hafifleyecektir.

 

Sivri Sinek Isırığının Kaşıntısı Nasıl Geçer?

 

Tuz ile Kaşıntı geçirme

 

Sivrisinek ısırığından kaynaklanan kaşıntıyı geçiren en iyi doğal yöntemlerden biri de tuzdur. Isırılan ve kaşınan bölgenin üzerine birkaç damla su damlatıp ıslattıktan sonra bu bölgeye biraz tuz dökün. Tuz sinek ısırığındaki salgıları emecek ve kaşıntının kısa süreden geçmesini sağlayacaktır.

 

Kolonya

 

Hepimizin evinde bulunan kolonya da sivrisinek ısırıklarının kaşıntısını hafifletmekte etkili bir maddedir. Isırılan bölgeye birkaç damla soğuk kolonya damlatınca kaşıntınızın bir süre rahatladığını göreceksiniz.

 

 

Sirkenin sivri sinek ısırığında kullanımı

 

Sirke özellikle salatalarda kullanılan ekşitilerek hazırlanan bir çeşit meyve suyudur. Sirke aynı zamanda sebze ve meyvelerin temizlenmesi sırasında yıkama suyuna birkaç damla eklenerek de kullanılır. Sirkeyi bir parça pamuğa damlatarak ısırılan bölgeye uygulayıp bölgenin temizlenmesini ve içeriğinde bulunan meyve asitleri ile de şişliğin çabuk geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Buz ile kaşıntı tedavisi

 

Düşme, vurma yaralanmalarda sıklıkla kullandığımız buz sivri sinek ısırıklarında da işe yarayan etkili bir yöntemdir. Isırık üzerine buz uygulamak kaşıntı hissini azaltacak ve ısırılan bölgenin şişmesini engelleyecektir. Buz torbasını sinek ısırığının üzerinde koyarak bekleyebilirsiniz.

 

Aspirin

 

1 tane aspirini cam bir kap içerisinde iyice dövün ve sulandırın. Su ve aspirin karışımını kaşınan ısırığın üzerine sürün ve birkaç dakika bekletin kaşıntınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.

 

Bal

 

Bal vücuda birçok faydası olmakla bilinen bir besin olduğu gibi içeriği gereği anti-bakteriyel ve antioksidan bir etkiye de sahiptir. Kaşınan sivrisinek ısırığının olduğu bölgeye az bir miktar bal sürmeniz kaşıntının geçmesini sağlayacaktır.

 

Doğal yağlar

 

Doğal yağlar sağlık ve bakımla ilgili bir çok alanda kullanıldığı gibi sivrisinek ısırıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle lavanta, okaliptus, nane ve çay ağacı yağı gibi doğal yağlar, anti-enflamatuvar özellikleriyle sinek ısırıkları sonrası ciltte görülen şişlik ve enfeksiyonları önlemede etkili olmaktadır. Anti-bakteriyel ve anti-viral etki bırakan bu yağlar ısırıkların daha kötü bir hal almasını önler. Ve bu yağların cildi sakinleştirme etkisiyle de kaşıntı saniyeler içinde hafifleyecek, kızarıklık geçmeye başlayacaktır.

 

Çay torbalarını çöpe atmayalım

 

Çayın antiseptik etkisinden de sivrisinek ısırığı tedavisinde faydalanmamız mümkün. Kullanılan çay poşetlerini buzdolabında soğutun. İhtiyaç durumunda soğutulmuş çay poşetlerini buz dolabından çıkarıp ısırıkların üzerine koyun. Soğutulmuş çay antiseptik özelliği kazanır ve bu özelliği sayesinde uygulanan bölgedeki şişliği azaltır, kaşıntıyı azaltır ve daha çabuk iyileşmesini sağlar.

 

 

Fesleğen ve Nane

 

Fesleğen ve nane bitkilerinin yaprakları kaşıntıyı yok etme ve cildi rahatlatma konusunda etkili maddeler içerir. İnce doğranmış fesleğen yada nane yapraklarını ısırılan bölge üzerine koyup bekletmeniz kaşıntının hafiflemesini ve cilt hassasiyetinin azalmasını sağlayacaktır.

 

 

Limon

 

Limon içeriğindeki asitle bakteriler ve virüslere karşı etkilidir. Limon suyu sivri sinek ısırığındaki bakterileri öldürerek daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

 

 

Muz kabuğu

 

Sivri sinek tarafından ısırılan bölgeyi iyice temizleyip sterilize ettikten sonra muz kabuğunun iç kısmı ısırığın üzerine gelecek şekilde bırakın. 10-15 dakika sonra muz kabuğunun iç kısmıyla ısırığı ovun. Kaşıntınızın hafiflediğini göreceksiniz.

 

 

 Aloe Vera Mucizesi

 

Aloe vera bitkisi bir çok cilt sorununa iyi gelmesiyle bilinen mucizevi bir bitkidir. Cildi nemlendirme ve tedavi etme özellikleri bulunan aloe vera sivri sinek ısırıklarında kaşıntıyı hafifletmekle kalmaz aynı zamanda çok çabuk iyileşmesini de sağlar.

Yazar: Tarih: 9 Temmuz 2016 - 3:53:02 Kategori: Pratik Bilgiler
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,