Cilt Bakımı Ve Güzellik
sivilce çeşitleri

SİVİLCE TİPLERİ

Sivilce tipleri ve çeşitleri bir birinden farklıdır, örneiğin Bir bireyde görülen iltihaplı sivilce diğerinde yağ bezesi ya da normal beyaz uçlu sivilce olarak çıkabilir. Sivilce ve aknelerin farklı tipleri olduğu gibi farklı sivilce çeşitleri de bulunur. Herkeste oluşan sivilceler farklılık gösterir. Cilt.net olarak sivilce çeşitlerini ayrıntıları ile sizler için makalemizde yazdık.

SİVİLCE ÇEŞİTLERİ

Klor Aknesi Nedir

 • Aromatik hidrokarbonlara maruz kalan kişilerde yaptığı meslek sonucunda ciltte oluşur. Kişinin boyun e baş kısmında, çene ve kulak arkalarında, testis ve koltuk altlarında meydana gelmektedir.
 • Bu tarz oluşan sivilcelerde iyileşme sonrası iz kalması çok görülen bir durumdur. Evde kullanılan mantar ve böcek ilaçlarında bulunan kimyasallarda ve ahşap koruyucular bu klor aknesi oluşmasına neden olur.

Akne Fulminans

Ergenlik döneminde erkeklerde görülen akne çeşididir. Bu sivilce türü yüzde, kollarda, sırtta ve göğüs bölgesinde birden bire çoğalır ve ağrılı ve şişlik halinde oluşur. Doktor kontrolünde tedavi uygulanan akne çeşidi antibiotik kullanımı sonucu iyileşme gösterir.

Güneş Sonucu Oluşan Sivilceler

Kadınlarda daha sık görülen sivilce türü 25 ve 40 yaş arası oluşur. Yazın sıcaklarda oluşmaya başlayan sivilceler kışa girildikçe azalmaya başlar. Omuz, kol, yanak ve boyun bölgesinde sert ve kırmızı şekilde gelişir.

Akne Konglobata

Ergenlikte başlayan ve kadınlarda görülen bu sivilce türü iltihaplı ve ağrılı bir şekilde oluşur. Konglobata çeşidi sivilceler yüzde kızarma yapar ateş ve eklem ağrısı oluşturmaz. İz bırakması muhtemel olan sivilceler doktor kontrolünde iyileştirilir.

Yolma Sonucu Oluşan Sivilce

Yüzde çıkan küçücük bir sivilceyi elleyerek büyütme ve çoğaltma sonucu oluşur. Kadınlarda daha çok görülen bu durum elleme ve tırnaklama sonucu ciltte leke oluşturur. İz bırakmayacak olan akne çeşidi yolma sonucunda derinleşerek yüzde iz bırakır. Bu yolma alışkanlığının geçmesi için psikolojik destek alınması gerekir.

Vücut Geliştirme Sivilcesi

Vücut geliştiren kişilerin kullandığı androjen kullanması sonucu kas kitlesinin arttırılması ile görülür. Ağrılı ve şiddetli şekilde görülen sivilcelerdir.

Çocukluk Sivilcesi

Erkek bebeklerde daha çok karşılaşılan çocukluk sivilceleri 5 yaşına kadar bazı durumlarda birkaç yıl daha uzun süre görülmektedir. Şiddetli ve farklı şekillerde oluşabilen sivilceler doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse ilerleyen yaşlarda artma ve leke sorunu oluşabilir.

Mekanik Sivilcelenme

Gözeneklerin kıyafet yolu ile tahriş olmasından kaynaklanır. Çoğunlukla spor yapan kişiler saç bandı veya müzik aleti kullanan kişiler çene ile temas ettirdiğinden bu mekanik sivilce gözlemlenir. Bu sivilce türü görüldüğünde cilt sabunla çok sık yıkanmamalı ovarak temizlenmemelidir.

Bebeklik Sivilceleri

Hamilelikte böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlar sonucu bebeklerde doğumdan hemen sonra veya doğduğu anda görülen sivilcelerdir. 6 aydan sonra geçmeye başlar ve tedavi gerektirmez. Fakat bu durum ergenlik döneminde sivilce sorunu yaşacağının belirtisi olabilir.

Kozmetik Sonucu Oluşan Sivilce

Yağlı ciltlerin bu konuda özen göstermesi gerekmektedir. Çünkü kullanılan yağlı ürünler yağlı ciltlerde daha fazla sivilce oluşmasına ve iltihaplanmasına neden olur.

Katran ve Yağ Sivilcesi

Erkeklerde meslek sonucu görülen sivilcelerdir. Zift, katran ve yağ kullanımı gerektiren işlerde oluşan sivilceler kronikleşir. Elbise yolu ve yağlı ellerle cilt ellenmesi sonucu oluşur.

Deterjan Sonrası Oluşan Sivilce

Kullandığınız şampuan, yüzünüzü aşırı titizlikle sabun ile temizlenmeniz sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir. Aşırı cildi yıkayarak temizlemek sanıldığının aksine sivilcelere iyi gelmez. Cildinizi gün içinde 3 kereden fazla yıkamak deterjan sivilcesinin oluşmasına neden olur.

Pomad Sivilcesi

Saç ürünlerinde özellikle saçları düzleştirmek için kullanılan yağlı ürünlerden oluşur. Alına da değen saç ürünleri zamanla yanaklara sıçrar ve siyah nokta oluşumunu da sağlar.

Sivilce Tipleri

İltihaplı Olan Sivilce Tipleri

İltihaplı sivilce tipleri 3’e ayrılır.

 1. Nodül: Ağrılı şekilde şişlikler olan, kırmızı şekilde ve derin sivilceler.
 2. Papül: Kabarık şekilde olan şişliklerdir ve kırmızı renktedir
 3. Püstül: Kabarık şekilde olan sivilceler aynı zamanda içi iltihaplı olan sivilcelerdir.

İltihaplı Olmayan Sivilce Tipleri

iltihapsız sivilce tipleri de kendi içinde 3 e ayrılır.

 • İltihapsız kist şeklinde olan sivilceler
 • Siyah nokta şeklinde olan sivilceler ( Açık komedon olanlar )
 • Beyaz yağ bezeleri olarak çıkar ( Kapalı komedon olanlar )

Sivilce Sonrası Kalan İzler

 • Skar ( Kalıcı şekilde olan derin izlerdir )
 • Sivilce sonrası oluşan kahverengi lekelerdir
 • Sivilce sonrası oluşan kabuklanmalardır.
 • Sivilce sonrası oluşan kırmızı kırmızı lekelerdir.

Not: Sivilce oluşumu kişiden kişiye farklılık gösterir. Yukarıda bahsettiğimiz sivilce tipleri tek bir şekilde vücutta meydana gelirken bazen bütün sivilce tipleri tek bir kişide görülebilir. Sadece yüzde oluşmayan sivilceler vücudun birçok alanında çıkabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız