Cilt Bakımı Ve Güzellik
sivilce-sikmak-zararli-mi

Sivilce patlatmak ne kadar doğrudur?

Cilt üzerinde meydana çıkan sivilceler, cildimizin alt yapısındaki kıl köklerinde yağ birikmesi sonucunda meydana çıkmaktadır. Bu kıl köklerinde yağ birikiminden ötürü köklerde tıkanma meydana gelebilmekte ve bu tıkanmalara bağlı olarak da iltihaplanma meydana gelebilmektedir.

Sivilceler ağırlıkla vücudun hormonal olarak yeniden dengelenmesini sağlamaya çalıştığı ergenlik sürecinde ortaya çıkmaktadır.

sivilce-sikmanin-zararlari

Bu süreçlerde hem kız çocuklarının vücutlarında hem de erkek çocuklarının vücutlarında hormon dengesinin inişli çıkışlı bir yapıda olnası, yağ dengesinin bir anda değişime uğramasına yol açar ve böylelikle kıl kökleri dış etkenlerin haricinde daha çok iç etkenler dolayısıyla yağ dolarak sivilceli bir cilt görünümünün oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Tabi cilt üzerinde kabarıklık ve kızarıklık şeklinde ortaya çıkan, estetik olarak istenmeyen görüntüler yaratan bu sivilcelerden kurtulmak adına bireyler farklı yollara başvurabilmektedir.

sivilce-nasil-sikilir

Bu konuyla alakalı özellikle kadınlar cilt üzerinde daha az hasar bırakacak sivilce sıkma yöntemlerini araştırmışlar, hatta sivilce sıkma aleti de satın alarak mümkün mertebe en kolay yoldan sivilcelerinden kurtulmaya çalışmışlardır.

sivilce-sikma-nedir

Her şeyden önce sivilceleri sıkma zararı olarak en çok görülen problem başka cilt problemlerine de zemin hazırlamasıdır. Üstelik bilinçsizce sürekli sivilce patlatmak cilt üzerinde kalıcı lekelerin oluşmasına da sebep olabilmektedir.

Sivilce nasıl sıkılmalıdır?

Sivilceleri el yordamıyla sıkmak kesinlikle yanlış bir durum olsa da, piyasada bu işlem için icat edilmiş sivilce sıkma aletleri bulunmaktadır. Bu alet metal bir alaşımdan meydana getirilmiştir.

sivilce-sikma-nasil-yapilir

Bu aleti sivilceniz üzerinde kullanmadan önce bir alkolle hem metali hem de sivilcenizin üzerini dezenfekte etmeniz gerekmektedir. Ardından sivilcenin üzerine aletin oval kısmını hafifçe ittirerek (kesinlikle güçlü bir baskı uygulamamanız gerekmektedir) sivilcenin dışarıya çıkış yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak bu noktada da herkesin bu aleti düzgün kullanamaması ihtimalinden ötürü sivilcelerinize hiç bir şartla dokunmadan en yakın cildiyeciye giderek sivilcelerinizi yok etmek adına profesyonel bir yardım almanız önerilmektedir.

sivilce-sikilmali-midir

Sivilceleri sıkmamak için ne yapılması gerekir?

Sivilceleri sıkmak az önce anlattığımız yöntem de herkes tarafından doğru uygulanamaması neticesiyle o yöntem de dahil edilerek yanlış bir hareket olarak ortaya konulmaktadır.

Cilt yüzeyindeki sivilcelerin sıkılması, sivilcelerin iç kısmında köklerdeki iltihabın üst kısımdan yapılan baskıyla etrafa yayılarak başka sivilcelerin tetiklenmesine, üst kısımda patlayan sivilcenin etrafına dağılarak deride bakteri oluşumunu yayarak patlayan sivilcelere yakın bölgelerde başka sivilceler oluşmasına ve ciltte kalıcı olarak sivilce lekelenmelerinin görülmesine sebep olmaktadır.

yuzdeki-sivilceler-sikmadan-nasil-gecirilir

Sivilceleri sıkmamak için yapılması gereken en doğru şey, bir cilt hekimine görünerek onun önereceği ilaçlardan kullanıp aynı zamanda sivilce önleyici cilt bakım ürünlerinden de aksatmadan kullanmaya özen göstermektir.

Ayrıca evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz sivilce karşıtı doğal ürünlerle de sivilcelere karşı savaş açabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız