Cilt Bakımı Ve Güzellik
Sivilce nedenleri

Sivilce Nedenleri

 

Sivilce neden çıkar ve sivilcelerden kurtulma yollarını sizlere aktarıyoruz. Bir tür cilt rahatsızlığı olan sivilceler, bir çok farklı etken nedeniyle oluşabilmektedir. Ergenlik dönemindeki hormonal değişimlerle başlayan ve kimi zaman hayat boyu devam eden sivilce sorunu için kozmetik ve doğal bir çok tedavi yöntemi mevcuttur.

 

Sivilce tedavisinde en önemli etken cilt tipinin belirlenmesi ve sivilcelerin türüne göre tedavi yöntemleri uygulanmasıdır. Sivilce tedavisiyle birlikte sivilceye neden olan durumlar da tespit edilmeli ve bunların ortadan kaldırılması gerekir.

 

Bazı durumlarda sivilceler beslenme alışkanlıkları nedeniyle çıkar ve beslenmeye dikkat edildiği taktirde sivilceler ortadan kalkar. Bu tarz durumlarda ilaç tedavisi uygulamak işe yaramayacaktır çünkü beslenme alışkanlığı nedeniyle cilt sivilce üretimine devam edecektir. İlaçların yan etkileri de cabası olacaktır.

 

Sivilceler düzgünce tedavi edilmediği taktirde ciltte lekeler bırakacak ve yüz güzelliğinize kusur düşürecektir. Sivilce patlatmak, cildiniz için yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Geçmeyen ve sürekli yenileyen sivilce problemiyle karşı karşıyaysanız zaman kaybetmeden bir cilt doktoruna görünüp uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesini sağlamalısınız. Doktorunuz cildinize uygun bir ilaç yazabilir ve tüketmemeniz gereken besinlerin listesini hazırlayabilir.

 

Doktorun önermiş olduğu ilacı kullanmanıza rağmen sivilcelerinizde gerileme olmadıysa, aynı doktordan tekrar randevu alıp ilacın etkisi olmadığını belirtmeniz gereklidir. Yapılan en büyük yanlışlardan biri doktorun yazmış olduğu ilacın etkisinin görülmemesi üzerine tekrar doktora gitmemektir. İlacın etkisiz kaldığı durumlarda doktorunuz daha güçlü bir ilaç yazabilir yada farklı bir sivilce ilacıyla tedaviyi sürdürebilir. Bu nedenle doktor kontrolünü kesinlikle aksatmamalısınız.

 

Sivilce Oluşumunu Önlemek İçin Öneriler

 

  • Yağlı yiyeceklerden ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız.
  • Ergenlik sivilceleri çoğu zaman ilaç tedavisiyle geçmektedir ancak doktora başvurmadan ilaç kullanmamalısınız. Doktora danışılmadan kullanılan sivilce ilaçları organ kayıpları yaşayabilir. Bu ilaçlar oldukça güçlü ilaçlardır.
  • 30 yaş sonrasında görülen sivilceler, kalıtsal bir hastalığın habercisi olabilir. Doktora başvurmalı ve kontrolden geçmelisiniz.
  • Bazı durumlarda rahim problemleri ciltte sivilce çıkmasına neden olabilmektedir.
  • Geçmeyen sivilceleriniz varsa; evde durarak geçmesini beklemeyin. İleri derecede sivilce izleri oluşursa, yüzünüz engebeli yapılar oluşturur. Bu durumda asla geçmeyecek çukurlar demektir.
  • Sivilcenin çözümü bazı zamanlar doğal yollardan geçmez. Doktorların bu konular ile ilgili tavsiye edebileceği birçok faydalı ilaç ve krem vardır. Doktorlarla görüşerek kendinize uygun ilacı bulamazsınız. Öncelikle tedavinize doktor gözetiminde başlamanız gerekir. Daha sonrasında doktorun yönlendireceği tedavi yöntemleri ile sivilcelerden kurtulabilirsiniz

Yazar: Tarih: 19 Temmuz 2015 - 5:36:31 Kategori: Cilt Sorunları, Sivilce Tedavisi
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,