Cilt Bakımı Ve Güzellik
sivilce-patlatma

Sivilceler Nasıl Patlatılır

Sivilceleri sıkıp patlatmak cilt için oldukça zararlı bir işlemdir. Sivilce patlatmak, sivilcenin içindeki iltihabın yayılmasına ve cildin yaralanmasına neden olmaktadır. Sivilcenin patlatılması gerekiyorsa bazı önlemler almak ve sivilce patlatma yöntemlerine uymak ciltte oluşabilecek izleri önlemenize yardımcı olacaktır

Sivilce Patlatma Yöntemleri

Sivilce patlatma işlemi için sivilcenin ucunun beyaz olması gerekmektedir. Ucu beyazlayan sivilceler patlatmak için uygun olan sivilcelerdir. Ucu beyazlamamış sivilceler ise kesinlikle patlatılmamalıdır. Bu tarz sivilceleri patlatmak iltihabın artmasına, kanamalara ve cildin yaralanmasına sebep olmaktadır.

Yeni oluşmuş ve ucu beyazlamamış sivilceler kendi haline bırakılmalı veya sivilce maskeleri ile tedavi uygulanmalıdır. Deri altında bulunan sivilcelerin patlatılması yaralanmalara ve yüzünüzde çukurların oluşmasına neden olmaktadır.

Sivilce patlatma işlemine geçmeden önce ellerinizi ve özellikle tırnak aralarını bol su ve sabunla yıkamalısınız. Parmaklarınızla sivilceyi kavrayıp dolu bölgeyi hissedin. Sivilcenin sert olması henüz patlatmak için erken olduğunu göstermektedir. Sivilceyi hafif olarak sıkarak patlaması sağlayın. Sivilce hafif kuvvetle patlamıyorsa birkaç gün daha beklemeniz gerekmektedir.

Antibakteriyel temizleyici veya alkollü pamuk yardımıyla patlatılan sivilcenin etrafını temizleyin. Patlatılan sivilce nedeniyle oluşan açık yara, bakteriler için bulunmaz bir fırsattır. Sivilceyi patlattıktan sonra sivilcenin etrafına masaj yapmak içerde kalan iltihap ve sıvıların dışarı çıkmasını sağlayacaktır.

Sivilce Patlatma Uygulaması

  • Ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın veya ellerinize tek kullanımlık eldiven giyin.
  • Sivilceyi parmaklarınızın arasına alıp sertliğini kontrol edin.
  • Sivilcenin tümünü parmaklarınızla kavrayıp dışarı çıkması için hafifçe bastırın.
  • Sivilce patlamıyorsa ve çok sertse birkaç gün daha bekleyip yeniden deneyin.
  • Ucu beyazlamamış sivilceleri patlatmaya çalışmayın.
  • Patlayan sivilcenin içinden çıkan iltihabı peçete yardımıyla cildinize temas etmeden temizleyin.
  • Sivilcenin içinin tamamen boşaldığından emin olmak için etrafını nazikçe ovalayarak masaj yapın.
  • Patlatılan sivilcenin içinden kan gelmesi halinde işleme son verilip antibakteriyel bir temizleyici kullanarak cildinizi temizleyin.

Uyarı: Sivilce patlatmak cildinizde yaralanmalara ve izlere neden olabilmektedir. Sivilceler için doğal maske tariflerini deneyebilir veya aşırı yağlı ciltler için uygun bakım yöntemlerini kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız