Cilt Bakımı Ve Güzellik
Ciltte sivilce oluşmaması için yapılması gerekenler

Sivilce Çıkmaması için Ne Yapmalı?

Ergenlik döneminde baş gösteren sivilceler kimi zaman 40’lı yaşlara kadar devam ediyor. Deri altındaki yağ bezlerinden oluşan sivilceler oksitlenme sonrasında cilt lekelerine neden oluyor. Sivilce çıkmaması için oluşum nedenlerini bilip ona göre önlem almak gerekir. Cilt.net olarak sivilce çıkmaması için yapılması gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

 

Sivilce Çıkmaması için Yapılması Gerekenler

Sivilcelerinizi Ellemeyin

Sıkılan, oynanan ve ellenen sivilceler iz kalma riskini arttırır ve bakterilerin yayılmasına neden olur. Gün içinde her yere temas etmiş ellerinizi yüzünüze değdirmekten vazgeçin ve otururken ellerinizi çenenize dayamayın. Yüz ile temas eden her nesnenin hijyenik olmasına özen gösterin.

 

Benzoil Peroksit Kullanın

Benzoil peroksit ciltte bulunan ölü hücrelerin temizlenmesine ve tıkalı gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olduğundan sivilcelerin oluşmasını önlemektedir.

 

Rezorsinol veya Sülfür Deneyebilirsiniz

Yağ bezlerini yavaşlatmak için kullanılan takviyelerdir. Dermotologlar önerdiğinde yağ oluşumunu önlemek için kullanabilirsiniz.

 

Sivilceler Göğüs ve Sırt Bölgesinde Oluşabilir

Sivilce ürünlerini sadece yüzünüze uygulamayın. Bazı bireylerde sırt ve göğüs bölgesinde de sivilce oluşabilir.

 

Yüzünüzü Önemsemeden Yıkayın

Yüzünüzü yıkarken çok önemsemeyin. Sadece yüzünüzü yıkayacaksanız üstünkörü yıkamanız cildin hassas deri tabakasını götürmemesi için önemlidir. Cildi normal su ile yıkamak tıkayan gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olmaz.

 

Exfoliantları Kullanırken Dikkatli Olun

Yüzünüzü temizlerken sert ürünlerden kaçının. Akne ovalama pedlerini kozmetik marketlerde bulabilirsiniz, sırt göğüs ve yüzünüz için bu ovalama ürünlerini tercih etmelisiniz.

 

Yağlı Ürünlerden Uzak Durun

Yağ içeren; sabun, temizleyici, saç ürünleri, yiyecekler veya nemlendiricileri yüzünüze uygulamaktan, yemekten veya kullanmaktan uzak durun. Bu ürünler cildinizin yağlanmasını arttıracaktır.

 

Makyaj Malzemelerinizi Dikkatli Seçin

Yüzünüze kullandığınız makyaj malzemelerinin su bazlı olmasına özen gösterin. Su bazlı makyaj ürünleri cildin yağlanmasını arttırmaz. Su bazlı ürünler alamıyorsanız içeriğinde yağ oranı en düşük olanları tercih edin.

 

İçeriden Bakım En Önemlisi

Cilt yapısını destekleyende bozanda beslenme tarzıdır. İyi bir beslenme aknelerin yavaşlamasını sağlarken sağlıksız beslenme aknelerin artmasına neden olur. Bu açıdan sebze ve meyve ağırlıklı yiyecekler yiyerek, fast food ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterin.

 

İyota Dikkat Edin

İyottan uzak durmanızda sivilce oluşumunu azaltacaktır. Dermotologlarda bu konuda hem fikir. Çok vitaminler ve tuz ürünleri tüketirken dikkatli davranmalısınız.

 

Yazar: Tarih: 22 Şubat 2015 - 10:00:51 Kategori: Cilt Sorunları, Sivilce Tedavisi
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,