Cilt Bakımı Ve Güzellik
Sırttaki sivilceler neden çıkar

Sırttaki sivilceler vücudun diğer bölgelerindeki sivilcelerden farklı olarak daha hızlı yayılır. Sırttaki sivilceler de sebum maddesinin etkisi ile oluşur, sırt bölgesinin güneş görmemesi, sadece banyo esnasında temizlenmesi hatta banyo esnasında diğer bölgelere göre ulaşımı zor olduğundan yeterince iyi temizlenememesi sebeplerin başında gelir.

Sırtta Sivilce Neden Çıkar?

 1. Sırt bölgesindeki aknelerin yoğun olarak görüldüğü dönem ergenlik dönemidir. Ergenlik döneminde aşırı artan yağ bezleri gözenekleri tıkayarak sivilcelerin çıkmasına neden olur.
 2. Sırt bölgesinde oluşan sivilceleri hormon yapısındaki değişimler artırabilir. Regl ve hamilelik döneminlerin de sivilce oluşumu 2 kat artar.
 3. Genetik faktörler maalesef tüm olumsuzlukların başını çekebiliyor, aileden kalan miras olarak genetik faktörlerde sırtta sivilce oluşumuna neden olur.
 4. Giyilen kıyafetler bu bölgenin hava almasını engelleyebilir ve sırtta sivilce oluşmasına neden olabilir. Sıkı ve naylonumsu kumaşlar cildinizi rahatsız ederek bu problemlerin artmasına neden olur sırtında sivilce sorunu yaşayan kişiler daha bol ve pamuksu giysileri tercih etmelidir.
 5. Aşırı terleme sırt bölgesinde sivilce oluşumuna neden olurken var olan sivilcelerinde artmasını sağlar. Sırtınız terlediğinde yıkayın veya en azından ıslak mendille silin.
 6. Günümüzdeki en yaygın problemlerden biri olan stres vücudun her bölgesinde sivilce çıkmasını tetikler, Sırtınızda var olan sivilceler stres nedeniyle daha fazla artış gösterebilir.
 7. Stres testleri ve yapılan diğer araştırmalar sonucunda stresin sivilce ile olan ilişkisi kanıtlanamamış olsa da sivilce problemi yaşayan kişilerin yarısından fazlası stresli olduklarında sivilcelerin daha fazla arttığını dile getirmektedir.
 8. Sırttaki sivilcenin en büyük nedenlerinden biride aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklerdir. Sivilcelere iyi gelen yiyecekler konumuzdaki beslenme şekli ile bu problemi engelleyebilirsiniz.
 9. Tıkalı gözenekler sivilce oluşumu hızlandırır, peeling ve kese gibi uygulamarla sırtınızın nefes almasını sağlayın.

Sırttaki Sivilceler için Doğal Tedaviler

 1. Sırttaki sivilceler nasıl geçer? Konumuzda yer alan doğal tarifleri uygulayarak sırtınızdaki sivilcelerden kurtulabilirsiniz. 
 2. Her ne kadar genetik faktörler, hormon dengesi bu problemin başı gibi görünse de cilde bakım yapılmaması da bu sorunu tetikler. Cilt bakımı, düzenli temizlik, yağ dengesi ayarlayıcı kremler, yağsız nemlendiriciler sırttaki sivilcelerin azalmasına katkı sağlar.
 3. Haftada 1 peeling yapılması ölü derilerin vücuttan atılmasını sağlar ve bu sayede sivilce oluşumu en aza iner.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. eleonora diyor ki:

  Merhaba,size bir sorum olacak, belimdeki sivilceleri
  nasil onlebilirim,daha dorusu nasil onlari kayibedebilirim??

  • Nurhan diyor ki:

   Yukarıdaki tariflerden birini kullanabilirsiniz.

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız