Cilt Bakımı Ve Güzellik
sirt-ve-goguste-cikan-sivilce-cozum

Sırtta ve göğüste sivilce oluşumu neden olur?

Sırtta çıkan sivilce ya da memede sivilce çıkması gibi sivilce türleri, yüz bölgesine nazaran daha uğraştırıcı ve çözüm yolunun daha etkili bir şekilde aranması gereken sivilce bölgeleridir.

goguste-sivilce-olusumu

Özellikle sırt bölgesi bireyin tek başına müdahalesi için daha zorlandığı ve sivilcelerin durumunu daha zorlanarak takip edebildiği bir bölge olduğundan; aynı şekilde göğüsteki sivilcelerin de estetik olarak bir görüntü bozukluğu yarattığı için daha dikkatli olarak çözüm süreçleri aranması gerektiğinden bu bölgelerdeki sıkıntılar mümkün olduğunca doğal yollarla halledilmeye çalışılmalıdır.

sirttaki-sivilcelere-cozum

Her şeyden önce, vücutta yüz bölgesi dışındaki bölgelerde de ciddi bir sivilce problemi yaşanabileceği ihtimalini de düşünüp ana kaynağın ne olduğunu bulmamız ve ona göre bir çözüm süreci takip etmemiz gerekmektedir.

Uzmanlarca yapılan araştırmalarda; vücuttaki birbirinden farklı bölgelerde çıkan sivilcelerin birbirinden farklı nedenleri olduğu saptanmıştır.

gogus-bolgesinde-sivilcelenme-sorunu

Örneğin göğüs bölgesinde meydana çıkan sivilcelerin ana kaynağının; beslenme alışkanlığının düzensizliğinden, sindirim sistemini bozacak şekilde beslenmekten, yetersiz beslenmekten, içecekleri çok soğuk içmekten ya da içerisinde çok fazla bahara barındıran yiyecekler tüketmekten meydana geldiği belirlenmiştir.

sirtta-sivilcelenme-durumu

Bununla birlikte sırt bölgesindeki sivilcelenmelerin de; banyo yaparken kullanılan duş jellerinden, şampuanlardan, herhangi bir ürünün vücudumuzda alerji meydana getirmesinden, sürekli olarak dar giysiler giyilmesinden, sürekli olarak cilde hava aldırmayan naylonumsu kıyafetler giymekten, aşırı derecede terlemekten, sürekli yüksek kalorili ürünlerle beslenmekten ve yeteri derecede uyuyamamaktan kaynaklandığı söylenmektedir.

gogusteki-sivilcenmeye-dogal-cozum

Bunun dışında bahsedilen bölgelerde sivilce oluşumunu tetikleyen başka sebepler de sizin farkında olmadığınız bir iç hastalığınızın olması, stres faktörünün vücudunuzu tamamiyle ele geçirmesi ya da farklı bir deri hastalığının yan etkilerinin kendisini sivilcelenme olarak göstermesi gibi sebepler de olabilmektedir.

Ayrıca kadınlara özel bir durum olan regl dönemlerinde, memede çıkan iltihaplı sivilceler bu süreç atlatılana kadar göğüs bölgesinde kalabilmektedir.

vucutta-sivilcelenme

Konu hakkında verilecek tavsiyelerden önce, her bireyin öncelikle bir sağlık sorunu için mutlaka dalında uzman bir hekime gözükmesi önerilmektedir. Çünkü burada verilecek her türlü tavsiyeden önce, sizin için ve sağlığınız için en doğru çözümleri ve iyileştirici yolları alanında uzman hekimlerin tespit etmesi çok daha uygun olmaktadır.

vucudun-belli-bolgelerinde-sivilcelenme

Bazı durumlarda sırtta sivilce karaciğer bozukluklarından dolayı da meydana gelebilmektedir. İşte bu tip sorunların anlaşılabilmesi ancak bir doktor kontrolüne gidilmesiyle mümkün olmaktadır.

Bu tip durumlarda sırtta sivilce neden çıkar diye araştırma yapılmadan önce, bir kontrole gidilmeli; eğer kontrolde tetikleyici bir sağlık problemi gözükmüyorsa bu sefer sorunun tamamen bireysel yapılan yanlışlıklar ve eksikliklerden kaynaklandığına kanaat getirilebilmektedir.

sirt-bolgesi-sivilce-problemi

Sırt bölgesindeki sivilceler için çözüm önerileri

Günlük hayatınızda giymeyi tercih ettiğiniz kıyafetlerin türünün mutlaka pamuksu bir yapıda olmasına özen gösterilmelidir. Bunun sebebi kişinin terlediği süreçlerde sırtındaki terin üzerindeki kıyafet tarafından emilmesi, öte yandan terlemediği durumlarda da kıyafetin kişiyi ekstradan terletmemesi gerekliliği durumundan ibarettir

gogus-bolgesi-sivilce-problemleri

Çünkü normal şartlarda bir birey terlediğinde ve o ter yapısı vücudunda kaldığında cilt üzerinde bakteriler çoğalarak kısa sürede sivilcelenmeler başlamaktadır. Özellikle spor yapan bireylerin bu duruma ekstradan dikkat etmeleri ve spor yapma aktiviteleri biter bitmez vücutlarını terden arındırmaları gerekmektedir.

sirtta-cikan-sivilceler

Peeling uygulaması; yüzümüz için sıklıkla uyguladığımız, hem yenileyici, hem canlandırıcı hem de son derece sağlıklı bir uygulamadır. Ancak tüm bu saydığımız olanaklar vücudumuzda sadece yüz bölgemiz için değil tüm bölgelerimizin ihtiyaç duyduğu öğelerdir.

Bu nedenle yüzümüze peeling yaptığımız kadar aynı zamanda sırtımızı da kontrol altında tutmalı, satın alacağımız ya da evde doğal ürünlerle hazırlayacağımız vücut peelingleriyle sırtımızı fazlalık kirlerden ve derilerden arındırmamız gerekmektedir.

sirt-bolgesindeki-sivilceler

Tüm bu anlatılanların ışığında konu hakkında en önemli olarak söylenilecek unsur vücut temizliğine dikkat edilmesi unsurudur. Vücudun mümkün olduğunca bakterilerden ve kirden arındırılması için sıklıkla vücudun yıkanması ve bakım ürünleriyle bakımının yapılması sırt bölgesindeki sivilcelenmeyi önleyici unsurlardan en önemli olanıdır.

sivilcelerin-sirtta-cikmasi

Göğüsteki sivilceler için çözüm

Göğüs bölgesindeki sivilcelere çare bulmak adına yapılacak işlemler kısaca şöyle özetlenebilir;

Sivilcelerin rahatlıkla oluşabildiği göğüs bölgesine herhangi bir losyon, kolonya gibi ürünleri uygulamaktan sakının. Bu tip uygulamalar göğüs bölgesindeki terlemelerden sonra bakterilerin cilde yapışık bir biçimde kalmasına dolayısıyla da sivilce oluşumuna daha uygun bir ortam yaratmaktadır.

sirtta-cikan-sivilcelerin-nedeni

Göğüste sivilce çıkan bölgeyi her sabah ve her akşam organik ürünlerle temizlerseniz, sivilcelerden daha hızlı bir biçimde kurtulma ihtimaliniz oluşmaktadır. Bu ürünler normal sabunlar gibi kimyasal içeren ürünlerden asla seçilmemeli, daha doğal ve yumuşak etki yaratacak ürünlerden uygulanmalıdır.

Ayrıca bu temizlik yapıldıktan sonra da aynı bölgeye antiseptik uygulama yapılmasına özen gösterilmelidir.

gogusteki-sivilcelenmeler

Göğüs bölgesindeki kırmızı izler yaratan daha köklü ve iltihaplı sivilceler için piyasada kurutucu etki yaratan ürünler bulunmaktadır. Bu ürünleri satın alıp sivilcelerinizin üzerine dozajında uyguladığınız takdirde sivilcelerin daha derine inemeden hızlıca kurumaya başlamasına şahit olmanız mümkündür.

erkeklerin-gogsunde-cikan-sivilceler

Eğer önceki sivilce problemlerinizden göğüs bölgenizde ya da az önce bahsettiğimiz sırt bölgesinde sivilce izleri kaldıysa, bu izleri doğal yöntemlerle geçirmek adına aktarlarda satılan kabak lifini satın alıp kullanabilirsiniz. Sorunlu bölgelere bastırmadan kullanacağınız bu ürün sayesinde bölgedeki ölü hücreler arındırılıp izlerin kısa sürede yok edilmesi sağlanacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız